start   dag 1   dag 2   dag 3   dag 4   dag 5   dag 6   dag 7   dag 8   OW   OS-simmarna

Tävlingsdag 1 Open Water
Damernas 10 km
Odaiba Marine Park - 3 aug - kl 23.30 (svensk tid)
Discovery Channel sänder från 23.30

Deltagande damer i Open Water

25 simmare har kvalat in:
10 st från Gwangju
11 från rankingen i  FINA Olympic Marathon
4 från olika världsdelar


Xin XIN (CHN) – 1st Gwangju 2019
Haley ANDERSON (USA) – 2nd Gwangju 2019
Rachele BRUNI (ITA) – 3rd Gwangju 2019
Lara GRANGEON (FRA) – 4th Gwangju 2019
Ana Marcela CUNHA (BRA) – 5th Gwangju 2019
Ashley TWICHELL (USA) – 6th Gwangju 2019
Kareena LEE (AUS) – 7th Gwangju 2019
Finnia WUNRAM (GER) – 8th Gwangju 2019
Leonie BECK (GER) – 9th Gwangju 2019
Sharon van ROUWENDAAL (NED) – 10th Gwangju 2019

Anna OLASZ (HUN)  – 1st FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Paula RUIZ BRAVO (ESP) – 2nd FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Kate SANDERSON (CAN) – 3rd FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Alice DEARING (GBR) – 4th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Angelica ANDRE (POR) – 5th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Cecilia BIAGIOLI (ARG) – 7th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Anastasiia KIRPICHIKOVA (RUS) – 8th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Samantha AREVALO (ECU) – 9th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Spela PERSE (SLO) – 11th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Yumi KIDA (JPN) – 12th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Michelle WEBER (RSA) – 15th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier

Paola PEREZ (VEN) – America slot – 17th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Krystyna PANCHISHKO – Europe slot – 18th FINA Olympic Marathon Swim 
Li-Shan Chantal LIEW (SGP) – Asia slot – 29th FINA Olympic Marathon Swim 
Souad Nefissa CHEROUATI (ALG) – Africa slot – 30th FINA Olympic Marathon 

Den olympiska Open Water banan (10 km)

arenan för de Olympiska Open Water-tävlingarna och simdelen av Triathlontävlingarna är Odaiba Marine Park. Banan som du ser ovan simmas i 7 varv - med en målgång i den understa 50+7 meter långa benet.

Tävlingsdag 2 Open Water
Herrarnas 10 km
Odaiba Marine Park - 4 aug - kl 23.30 (svensk tid)
Discovery Channel sänder från 23.30

Deltagande herrar i 10 km Open Water

25 simmare har kvalat in:
10 st från Gwangju
11 från rankingen  FINA Olympic Marathon
4 från olika världsdelar

Florian WELLBROCK (GER) – 1st Gwangju 2019
Marc-Antoine OLIVIER (FRA) – 2nd Gwangju 2019
Rob MUFFELS (GER) – 3rd Gwangju 2019
Kristof RASOVSZKY (HUN) – 4th Gwangju 2019
Jordan WILIMOVSKY (USA) – 5th Gwangju 2019
Gregorio PALTRINIERI (ITA) – 6th Gwangju 2019
Ferry WEERTMAN (NED) – 7th Gwangju 2019
Alberto MARTINEZ (ESP) – 8th Gwangju 2019
Mario SANZULLO (ITA) – 9th Gwangju 2019
David AUBRY (FRA) – 10th Gwangju 2019

Hector PARDOE (GBR) – 1st FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Athanasios KYNIGAKIS (GRE) – 2nd FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Matan RODITI (ISR) – 4th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Kai Graeme EDWARDS (AUS) – 5th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Taishin MINAMIDE (JPN) – 6th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Tiago CAMPOS (POR) – 7th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Kirill ABROSIMOV (RUS) – 8th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
David FARINANGO (ECU) – 9th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Oussama MELLOULI (TUN) – 10th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier 
Michael McGLYNN (RSA) – 11th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Daniel DELGADILLO (MEX) – 12th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier

Matej KOZUBEK (CZE)  – Europe slot – 13th FINA Olympic Marathon Swim 
Hau-Li FAN (CAN) – America slot – 18th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
Philip SEIDLER (NAM) – Africa slot – 25th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
William Yan THORLEY – Asia slot – 26th FINA Olympic Marathon Swim Qualifier

Länkar om Open Water

Resultatsidorna - klick
Startlista damernas 10 km
Resultat damernas 10 km

Startlista herrarnas 10 km
Resultat herrarnas 10 km