start    pass 1     pass 2    pass 3    pass 4

Leonard Bielicz vid prisutdelningen där han hyllas för Europarekord på 50m fritt i klassen 65-69 år
Leonard Bielicz vid prisutdelningen där han hyllas för Europarekord på 50m fritt i klassen 65-69 år
Mixedmedlylagkapperna ger en speciell nerv åt Mastersarrangemang.
Mixedmedlylagkapperna ger en speciell nerv åt Mastersarrangemang.

14 4x50m Mixed medley
I den här lagkappen var det Malmö KK som vann tre av klasserna - de tre yngsta. Neptun vann två grenar men det var Täby som spetsade det här med ett Europarekord på 2.01.00 i 200-239-klassen. Möcke bra skulle en värmländsk fotbollstränare sagt.
Rekord blev det också i 120-159-klassen där Malmö sänkte det gamla rekordet med tre sekunder och också simmade på Nordiskt rekord.

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 280 - 319 år
1 SK Neptun Mix [280] 280 Simklubben Neptun 3:21.50

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 240 - 279 år
1 Sk Neptun Mix [240] 240 Simklubben Neptun 2:40.82
2 Uppsa_mast Mix [240] 240 Uppsala Mastersimklubb 2:55.94
3 Mkk Mix [240] 240 Malmö Kappsimningsklubb 3:00.43

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 200 - 239 år
1 Täby Sim Mix [200] 200 Täby Sim 2:01.00 Europarekord
2 Göteborg Mix [200] 2 200 Göteborg Sim 2:06.02
3 Täby Sim Mix [201] 200 Täby Sim 2:10.03
4 SK Neptun Mix [200] 200 Simklubben Neptun 2:12.34
5 D200 Lag 1 200 Södertälje Simsällskap 2:14.65
6 Täby Sim Mix [202] 200 Täby Sim 2:17.39
7 Göteborg Mix [200] 200 Göteborg Sim 2:20.24
8 Hs Mix [200] Medel 200 Helsingborgs Simsällskap 2:20.35
9 Danderyd Mix [200] 200 Danderyds Sim 2:21.14
10 Södertörn Mix [200] 200 Södertörns Simsällskap 2:21.40
11 Spif SF Mix [200] 200 Stockholmspolisens IF SF 2:21.89
12 Hs Mix [200] Äldre 200 Helsingborgs Simsällskap 2:29.49

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 160 - 199 år
1 Mkk Mix [160] 160 Malmö Kappsimningsklubb 2:01.43
2 Hs Mix [160] Ungdomar 160 Helsingborgs Simsällskap 2:03.77
3 SK Triton Mix [160] 160 Simklubben Triton 2:04.42
4 SS04 Mix [160] 160 Solna Sundbyberg SS 04 2:05.38
5 Hs Mix [160] Unga 160 Helsingborgs Simsällskap 2:06.96
6 Sk Neptun Team Tour 160 Simklubben Neptun 2:08.33
7 Nkk Norrköpings KK 170 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:09.48
8 Upsala S Mix [160] 160 Upsala Simsällskap 2:09.73
9 Västerås Mix [160] 160 Västerås Simsällskap 2:11.88
10 SK Lödde Mix [160] 160 Simklubben Lödde 2:12.65
11 SK Sydsim Mix [160] 160 Simklubben Sydsim 2:13.41
12 C160 Lag 1 160 Södertälje Simsällskap 2:14.12
13 Sk Neptun Mix [160] Lag1 160 Simklubben Neptun 2:15.37
14 Markaryd Mix [160] 160 Markaryds Simsällskap 2:16.81
15 SK Ran Mix [160] 160 Simklubben Ran 2:18.79
16 Kungsbacka Mix [160] 160 Kungsbacka Simsällskap 2:19.02
17 Växjö SS Mix [160] 160 Växjö Simsällskap 2:19.61
18 Södertörn Lag 2Mix [160] 160 Södertörns Simsällskap 2:20.04
19 Södertörn Englunmix [160] 160 Södertörns Simsällskap 2:39.98

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 120 - 159 år
1 Mkk Lag 1 Medley 120 Malmö Kappsimningsklubb 1:53.33 Nordiskt Rekord
2 SS04 Mix [120] 120 Solna Sundbyberg SS 04 1:55.95
3 SK Neptun Mix [120] 120 Simklubben Neptun 2:03.02
4 Väsby SS Mix [120] Lag 2 120 Väsby Simsällskap 2:07.14
5 Lass Mix [120] 120 Linköpings Allmänna SS 2:08.83
6 Väsby SS Mix [120] 120 Väsby Simsällskap 2:09.98
7 Mkk Lag 2 Mix Medley 120 Malmö Kappsimningsklubb 2:11.79

Gren 14, 4X50m Medley Mix, Finaler 100 - 119 år
1 Mkk Mix [100] 100 Malmö Kappsimningsklubb 2:09.03
 

15 100m Medley Damer
Ett svenskt rekord blev det på damernas 100m medley. Malmös Annelie Jönsson som staplar sina livstidspers på hög denna dag - simmade i klassen 30-34 år på 1.06.59 och sänkte det gamla rekordet (Åsa Neijs) med 1,5 sekunder.
Två tider till under 1.10 på medleyn - Annette Philipssons 1:09.41 och Emma Igelströms tid från 35-39-klassen

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 70 - 74 år
1 Bitte Axling 1946 Danderyds Sim 1:30.95
2 Harriet Bure 1946 Örebro Simallians 1:42.24

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år
1 Ulla Öhman 1948 Fagersta Simklubb 1:40.58

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år
1 Gunilla Leinsköld 1955 Simklubben Neptun 1:25.31
2 Maria Rhodin 1955 Luleå Simsällskap 1:29.36
3 Caroline Magnusson 1956 Täby Sim 1:39.04
4 Lena Johansson 1954 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:48.26

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år
1 Lilie Larsson 1961 Täby Sim 1:23.79
2 Birgitta Flensburg 1961 Skuru Idrottsklubb 1:23.89
3 Birgitta Appelfeldt Thylwe 1957 Uppsala Mastersimklubb 1:28.40
4 Reija Reini 1958 Simklubben Neptun 1:30.02

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år
1 Anette Philipsson 1965 Linköpings Allmänna SS 1:09.41
2 Ulrika Andersson 1966 Varberg Sim 1:15.80
3 Christina Hörbäck 1962 Varberg Sim 1:18.17
4 Cordelia Bracht 1964 Malmö Kappsimningsklubb 1:18.96
5 Annica Åberg 1966 Täby Sim 1:20.06
6 Ingrid Lindelöw-Berntsson 1964 Umeå Simsällskap 1:20.41
7 Annika Svanberg 1962 S77 Stenungsund 1:22.85
8 Marie Hansson 1964 Järfälla Simsällskap 1:25.73
9 Ulla-Karin Aufrecht 1964 Västerås Simsällskap 1:26.51
10 Anna Möller 1965 Skuru Idrottsklubb 1:28.95
11 Pernilla Thuresson 1966 Wisby Simsällskap 1:35.23
12 Anu Lajunen 1966 Simklubben Neptun 1:42.01

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år
1 Anna-Lena Vilhelmsson 1970 Malmö Kappsimningsklubb 1:12.20
2 Karin Axelsson 1970 Solna Sundbyberg SS 04 1:19.10
3 Camilla Borglin 1971 Simklubben Triton 1:19.57
4 Pia Möller 1968 Helsingborgs Simsällskap 1:19.95
5 Marie Jernberg 1969 Älvsjö AIK Fritid 1:22.07
6 Mari Ekelund 1967 Simklubben Lödde 1:27.18
7 Maria Holmén 1970 Växjö Simsällskap 1:27.51
8 Lena Lulek 1971 Skuru Idrottsklubb 1:27.61
9 Åsa Johansson 1971 Simklubben Sydsim 1:28.81
10 Johanna Fyrk 1969 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:30.05
11 Helén Johansson 1968 Kungsbacka Simsällskap 1:31.72
12 Helena Bockner 1968 Simklubben Neptun 1:31.98
13 Elena Tsychkova 1967 Örebro Simallians 1:32.10

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år
1 Viktoria Gadd 1975 Simklubben Ran 1:17.82
2 Helena Gällerdal Högfeldt 1975 Linköpings Allmänna SS 1:19.86
3 Sofia Dahlälv 1972 Södertörns Simsällskap 1:20.94
4 Carina Andersson 1975 Upsala Simsällskap 1:22.24
5 Linda Fleck 1976 Väsby Simsällskap 1:22.41
6 Margareta Serednika 1976 Solna Sundbyberg SS 04 1:24.55

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år
1 Emma Igelström 1980 Kungsbacka Simsällskap 1:09.64
2 Margreet Aanstoot 1980 Malmö Kappsimningsklubb 1:14.57
3 Anette Fröberg 1977 Helsingborgs Simsällskap 1:14.88
4 Pernilla Isaksson 1978 Simklubben Laxen 1:15.05
5 Ellenor Olofsson 1979 Markaryds Simsällskap 1:17.71

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år
1 Annelie Jönsson 1983 Malmö Kappsimningsklubb 1:06.59 Svenskt Rekord
2 Marie-Therese Öberg 1986 Ösmo Simsällskap 1:09.18
3 Hanna Wengrud 1984 Västerås Simsällskap 1:13.61
4 Lucie Duracher 1982 Simklubben Neptun 1:19.38
5 Sannah Sjöholm 1985 Södertörns Simsällskap 1:22.51
6 My Persson 1986 Malmö Kappsimningsklubb 1:23.48

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år
1 Ida Andersson 1989 Simklubben Neptun 1:10.81
2 Agnes Larsson 1991 Solna Sundbyberg SS 04 1:13.40
3 Jennie Karlsson 1987 Solna Sundbyberg SS 04 1:13.74
4 Cassandra Eliasson 1991 Kristinehamns Simsällskap 1:18.27
5 Sara Jansson 1991 Södertälje Simsällskap 1:19.81
6 Eva Talus 1989 Södertälje Simsällskap 1:22.21
7 Kristina Brodin 1989 Södertälje Simsällskap 1:23.74

Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år
1 Lina Westerlund 1995 Wisby Simsällskap 1:10.92
2 Jenniefer Lundberg 1994 Simklubben Sydsim 1:17.38
3 Lara Bretagnolle 1994 Solna Sundbyberg SS 04 1:19.35
4 Angelica Ljungcrantz 1993 Umeå Simsällskap 1:40.80

Annette Philipsson vann Mastersstipendiet 2016.. Här utdelat av Glen Christiansen och Hasse Nilsson. Hasse som SSF:S Mastersansvarige.
Annette Philipsson vann Mastersstipendiet 2016.. Här utdelat av Glen Christiansen och Hasse Nilsson. Hasse som SSF:S Mastersansvarige.

16 100m Medley Herrar
Norske Alexander Mills, född 1951 simmade 100m medley på 1.10.39. Det innebar att han noterade ett nytt Europarekord. Lite snabbare simmade Ronny Oltner i klassen under 60-64 år. Hans tid 1.09.96. Ronnys fina simningen räckte till Nordiskt rekord.

16 100m Medley Herrar

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 80 - 84 år
1 Leif Gellberg 1932 Helsingborgs Simsällskap 2:44.18

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år
1 Erik Forslund 1937 Hellas Simklubb 1:41.87

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år
1 Bo Ljungberg 1945 Hellas Simklubb 1:24.59
2 Ulf Brangefält 1942 Västerås Simsällskap 1:42.16
- Matthias Kroner 1943 Hellas Simklubb DSQ Felaktig start

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år
1 Alexander Mills 1951 Hamar IL NOR 1:10.39 Europarekord
2 Lars Backlund 1949 Kungsbacka Simsällskap 1:27.13
3 Jan Blomgren 1950 Södertälje Simsällskap 1:27.19

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år
1 Ronny Oltner 1956 Södertälje Simsällskap 1:09.96 Nordiskt Rekord
2 Veikko Mattola 1956 Södertälje Simsällskap 1:14.31
3 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap 1:18.94
4 Stefan Andersson 1955 Uppsala Mastersimklubb 1:20.41
5 Pär Näreby 1956 Jönköpings Simsällskap 1:34.86
6 Göran Wall 1953 Uppsala Mastersimklubb 1:37.01

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år
1 Lennart Mentor 1960 Göteborg Sim 1:09.68
2 Rolf Gustafsson 1960 Simklubben Neptun 1:09.80
3 Gunnar Persson 1961 Simklubben Neptun 1:12.73
4 Lars Hennert 1961 Solna Sundbyberg SS 04 1:15.16
5 Ragnar Svensson 1960 S77 Stenungsund 1:15.25
6 Jan Westrup 1960 Skuru Idrottsklubb 1:17.18
7 Peter Lillieström 1959 Södertörns Simsällskap 1:17.32
8 Osama Momtaz 1960 Simklubben Neptun 1:17.86
9 Håkan Quist 1961 Västerås Simsällskap 1:25.90
10 Mats Dänsel 1957 Simklubben Neptun 1:26.27
11 Håkan Blonde 1958 Täby Sim 1:44.81
- Anders Lundström 1958 Helsingborgs Simsällskap DSQ Felaktig start
- Björn Johansson 1958 Helsingborgs Simsällskap DSQ Felaktig vänd.

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år
1 Tor Arne Pedersen 1965 Varg, IL 1:05.25
2 Ola Söderberg 1966 Växjö Simsällskap 1:07.18
3 Tomas Larsson 1966 Upsala Simsällskap 1:10.60
4 Harri Mossmyr 1962 Stockholmspolisens IF SF 1:12.21
5 Ola Rauer 1966 Simklubben Poseidon 1:15.12
6 Fredrik Månsson 1962 Saltsjöbadens Idrottsförening 1:17.22
7 Ulf Göran Borgström 1963 Markaryds Simsällskap 1:20.64
8 Ulf Eriksson 1965 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:29.56
9 Peter Karlsson 1963 Västerås Simsällskap 1:40.43

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år
1 Jon Lundqvist 1971 Upsala Simsällskap 1:03.98
2 Anders Johansson 1969 Simklubben S 02 1:06.94
3 Tomasz Chudzik 1967 Västerås Simsällskap 1:07.30
4 Lennart Fritzon 1968 Simklubben Sydsim 1:08.79
5 Joakim Olofsson 1970 Ängelholms Simsällskap 1:09.53
6 Leif Janzén 1969 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:10.67
7 Stefan Pärlklo 1968 Stockholmspolisens IF SF 1:11.50
8 Robert Lulek 1968 Skuru Idrottsklubb 1:11.79
9 Lars Lindskoug 1968 Malmö Kappsimningsklubb 1:12.17
10 Richard Gimsér 1968 Ystads Simsällskap 1:12.39
11 Niklas Wolkert 1971 Södertörns Simsällskap 1:12.73
12 Richard Nilsson 1971 Helsingborgs Simsällskap 1:13.14
13 Magnus Boman 1970 Täby Sim 1:13.24
14 Romain Haettel 1970 Lidingö Simklubb 1:13.77
15 Peter Ahlgren 1968 Simklubben Triton 1:14.05
16 Karsten Ferm 1968 Stockholmspolisens IF SF 1:15.00
17 Mats Möller 1967 Helsingborgs Simsällskap 1:16.71
18 Patrik Svensson 1970 Varberg Sim 1:18.57
19 Lars Malmqvist 1967 Simklubben Neptun 1:20.17
20 Hans Birgander 1970 Helsingborgs Simsällskap 1:20.93
21 Fredrik Svensson 1971 Simklubben Sydsim 1:24.33
22 Johan Andrén 1968 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:27.28

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år
1 Mikael Olsson 1975 Ystads Simsällskap 1:04.17
2 Fredrik Isaksson 1972 Simklubben Laxen 1:04.87
3 Henrik Cleverdal 1972 Helsingborgs Simsällskap 1:06.77
4 Patrik Florén 1976 Gävle Simsällskap 1:07.40
5 Andreas Taflin 1973 Simklubben Neptun 1:07.51
6 Joakim Dahl 1976 Solna Sundbyberg SS 04 1:07.62
7 Johan Wernström 1972 Motala Simsällskap 1:09.46
8 Rikard Nandrup 1972 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:11.68
9 Björn Hansson 1975 Simklubben Lödde 1:12.32
10 Ola Bengtsson 1974 Solna Sundbyberg SS 04 1:13.82
11 Hans Westman 1973 Göteborg Sim 1:15.43
12 Janne Forsberg 1972 Hellas Simklubb 1:17.65
13 Mikael Buschow 1975 Simklubben Sydsim 1:31.73

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år
1 Björn C-G Calleberg 1981 Örebro Simallians 1:00.57
2 Stefano Prestinoni 1977 Simklubben Neptun 1:02.41
3 Martin Thörn 1980 Ystads Simsällskap 1:05.51
4 Erik Severin 1980 Väsby Simsällskap 1:05.57
5 Jonas Falk 1979 Malmö Kappsimningsklubb 1:05.73
6 Przemyslaw Kucharczyk 1978 Smålandsstenars Simsällskap 1:06.02
7 Peter Ekman 1979 Gävle Simsällskap 1:06.17
8 Marcus Wernström 1977 Motala Simsällskap 1:07.57
9 Oscar Åkesson 1977 Simklubben Sydsim 1:09.01
10 Mattias Hemmendal 1978 Ystads Simsällskap 1:11.40
11 Fredrik Wallman 1978 Göteborg Sim 1:23.59

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år
1 Marcus Pellfolk 1986 Täby Sim 1:03.47
2 Andreas Welander 1985 Danderyds Sim 1:03.88
3 Martin Nejdebring 1983 Föreningen Österlen Sim 1:10.13
4 Lukas Bergliden 1983 Simklubben Neptun 1:23.19

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år
1 Erik Löfgren-Bengtson 1989 Solna Sundbyberg SS 04 1:00.51
2 Robbin Steén 1987 Helsingborgs Simsällskap 1:01.33
3 Carl Holmertz 1990 Motala Simsällskap 1:02.32
4 Emil Strömberg 1990 Solna Sundbyberg SS 04 1:08.15
5 Georgi Olentsenko 1990 Solna Sundbyberg SS 04 1:09.59
- Jonas Hagberg 1988 Malmö Kappsimningsklubb DSQ Felaktig simning
- Stefano Barguena Domarchi 1991 Simklubben Neptun DSQ Felaktig vändning

Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år
1 Oskar Renåker 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:02.87
2 Jonathan Sühl 1994 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:09.38

Tävlingarnas funktionärer

Bilder från dagens övningar i Helsingborg - Foto: Patrik Weiler

17 200m Frisim Damer
Rekordfritt, ja lika rekordfritt som i Luleå på nyårsafton. Så blev resultatet på damernas 200m fritt. Snabbaste tiden hade vi i 40-44-klassen där Sydsims Ulrika Thune noterade 2.17.52. Snabbast av alla. Bra Ulrika.

17 200m Frisim Damer

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år
1 Margareta Rainer 1949 Gävle Simsällskap 2:50.40
2 Solveig Luckhurst 1950 Simklubben Neptun 3:32.16
3 Barbro Grufman 1948 Simklubben Neptun 3:59.54

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år
1 Gunilla Rasmuson 1957 Täby Sim 2:30.21
2 Anne Sundell 1960 Stockholmspolisens IF SF 2:42.97
3 Birgitta Appelfeldt Thylwe 1957 Uppsala Mastersimklubb 2:46.23
4 Lotta Örne 1959 Kungsbacka Simsällskap 3:05.66

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år
1 Ann-Louise Arktoft 1964 Simklubben Neptun 2:25.45
2 Karin Elmberg 1965 Kristianstads SLS 2:26.35
3 Cordelia Bracht 1964 Malmö Kappsimningsklubb 2:27.21
4 Maria Norberg 1963 Kristianstads SLS 2:28.36
5 Anna-Karin Josefson 1964 Varberg Sim 2:31.44
6 Ingrid Lindelöw-Berntsson 1964 Umeå Simsällskap 2:33.95
7 Elisabeth Pålsson 1963 Göteborg Sim 2:44.36
8 Kicki Molin 1964 Danderyds Sim 2:45.13
9 Trinette van Vliet 1965 Simklubben Lödde 2:53.10
10 Margareth Timossi 1966 Simklubben Neptun 3:08.29

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år
1 Camilla Lagerfors 1970 Simklubben Neptun 2:22.28
2 Maria Gustafsson 1967 Danderyds Sim 2:25.79
3 Cari Holmquist 1968 Jönköpings Simsällskap 2:29.35
4 Gunilla Höög 1968 Bollnäs Simsällskap 2:29.42
5 Karin Axelsson 1970 Solna Sundbyberg SS 04 2:30.41
6 Anneli Larsson 1968 Upsala Simsällskap 2:31.53
7 Camilla Thuné 1967 Täby Sim 2:36.46
8 Helena Bockner 1968 Simklubben Neptun 2:52.30

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år
1 Ulrika Thuné 1972 Simklubben Sydsim 2:17.52
2 Viktoria Gadd 1975 Simklubben Ran 2:22.25
3 Erika Meeker 1975 Eskilstuna Simklubb 2:27.24
4 Carina Andersson 1975 Upsala Simsällskap 2:36.88
5 Margareta Serednika 1976 Solna Sundbyberg SS 04 2:40.30

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år
1 Anna Olsson 1978 Göteborg Sim 2:21.58
2 Therese Axenborg 1979 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:27.66
3 Linda Renholm 1978 Väsby Simsällskap 2:35.28
4 Helena Hillerström 1980 Södertörns Simsällskap 2:35.67
5 Ulrika Eriksson 1980 Kungsbacka Simsällskap 2:37.57

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år
1 Ida Bertsdotter 1984 Simsällskapet Delfin 2:23.42

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år
1 Sofie Pettersson 1988 Linköpings Allmänna SS 2:18.41
2 Isabell Nyström 1988 Simklubben Neptun 2:19.29
3 Eva Talus 1989 Södertälje Simsällskap 2:35.61
4 Caroline Åberg 1987 Lidingö Simklubb 2:43.07

Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år
1 Maria Åkesson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:36.45

18 200m Frisim Herrar

18 200m Frisim Herrar

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år
1 Tamas Borossy 1928 Lidingö Simklubb 5:36.38

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år
1 Lauri Malk 1937 Hellas Simklubb 2:53.63 Svenska

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år
1 Bo Ljungberg 1945 Hellas Simklubb 2:41.15 SR
2 Håkan Bengtsson 1942 Stockholmspolisens IF SF 3:19.98

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år
1 Alexander Mills 1951 Hamar IL NOR 2:20.05 ER
2 Eric Brandelius 1949 Västerås Simsällskap 2:58.92

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år
1 Ronny Oltner 1956 Södertälje Simsällskap 2:22.40 NR
2 Mats Örth 1955 Helsingborgs Simsällskap 2:37.56
3 Lars Örnholmer 1956 Växjö Simsällskap 3:06.75
- Lars Ekdahl 1954 Västerås Simsällskap DNF

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år
1 Anders Haglund 1961 Simklubben Neptun 2:05.44 NR
2 Osama Momtaz 1960 Simklubben Neptun 2:22.68
3 Robert Jakubek 1959 Helsingborgs Simsällskap 2:24.33
4 Jörgen Tisell 1961 Solna Sundbyberg SS 04 2:24.58
5 Henrik Bodén 1959 Danderyds Sim 2:27.64
6 Jörgen Danielsson 1958 Malungs Simsällskap 2:38.94
7 Mats Dänsel 1957 Simklubben Neptun 2:41.13

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år
1 Oddvar Sandvin 1966 Varg, IL NOR 2:03.57 NR
2 Ola Söderberg 1966 Växjö Simsällskap 2:07.66
3 Jonas Hallgren 1964 Umeå Simsällskap 2:09.72
4 Fredrik Björn 1966 Växjö Simsällskap 2:16.28
5 Jan Sigurdh 1965 Solna Sundbyberg SS 04 2:20.94
6 Magnus Wahlberg 1966 Malmö Kappsimningsklubb 2:21.85
7 Peter Håkansson 1965 Täby Sim 2:25.06
8 Lars Ericsson 1966 Helsingborgs Simsällskap 2:25.20
9 Leif Eriksson 1963 Hellas Simklubb 2:51.46

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år
1 Stefan Andersson 1970 Sundsvalls Simsällskap 2:03.54
2 Jon Lundqvist 1971 Upsala Simsällskap 2:05.63
3 Martin Andersson 1970 Varberg Sim 2:09.36
4 Fredrik Schriever-Abeln 1971 Simklubben Laxen 2:10.85
5 Roger Andrée 1971 Trollhättans Simsällskap 2:11.21
6 Ragnar Agnell 1967 Simklubben Neptun 2:13.00
7 Matthias Seel 1970 Täby Sim 2:14.02
8 Thiemo Voigt 1970 Solna Sundbyberg SS 04 2:14.25
9 Jonas Anderud 1971 Simklubben Laxen 2:15.73
10 Inge Holmquist 1968 Göteborg Sim 2:16.51
11 Tord Thuresson 1967 Wisby Simsällskap 2:17.36
12 Lars Malmqvist 1967 Simklubben Neptun 2:35.24

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år
1 Honza Vitazka 1976 Simklubben Triton 1:56.25 NR
2 Andreas Taflin 1973 Simklubben Neptun 2:07.77
3 Patrik Florén 1976 Gävle Simsällskap 2:11.83
4 Stefan Behring 1974 Solna Sundbyberg SS 04 2:13.99
5 Håkan Jöngren 1975 Täby Sim 2:16.56
6 Karl Sommarström 1974 Malmö Kappsimningsklubb 2:18.39
7 Hans Westman 1973 Göteborg Sim 2:20.02
8 Ryan Provencher 1974 Växjö Simsällskap 2:26.36
9 Carl Magnus Helin 1976 Lidingö Simklubb 2:32.34

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år
1 Stefano Prestinoni 1977 Simklubben Neptun 2:01.39
2 Tobias Lindbom 1979 Malmö Kappsimningsklubb 2:01.80
3 Ted Molin 1977 Helsingborgs Simsällskap 2:02.80
4 Lenny Persson 1977 Simklubben Ran 2:05.00
5 Björn Bodsjö 1979 Helsingborgs Simsällskap 2:05.94
6 Patrik Knudsen 1981 Väsby Simsällskap 2:09.03
7 Christoffer Andersson 1980 Eskilstuna Simklubb 2:11.49
8 Aron Wohlström 1980 Simklubben Ran 2:16.71
9 Björn Hall 1980 Malmö Kappsimningsklubb 2:20.44
10 Patrik Noll 1980 Örebro Simallians 2:24.42

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år
1 Andreas Welander 1985 Danderyds Sim 2:05.59
2 Gustaf Toll 1985 Danderyds Sim 2:06.68
3 Alexander Weinhagen 1985 Malmö Kappsimningsklubb 2:15.61
4 David Lindahl 1982 Linköpings Allmänna SS 2:23.88
5 Lukas Bergliden 1983 Simklubben Neptun 2:32.34

Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år
1 Robbin Steén 1987 Helsingborgs Simsällskap 1:58.97
2 Thomas Reux 1991 Göteborg Sim 2:02.48
3 Robin Cederqvist 1989 Wisby Simsällskap 2:13.24
4 Johnny Häkkinen 1988 Göteborg Sim 2:14.64
5 Hampus Carlsson 1989 Växjö Simsällskap 2:16.82
6 Stefano Barguena Domarchi 1991 Simklubben Neptun 2:38.92

19 200m Ryggsim Damer
Två rekord. Två nordiska rekord. Therese Svendsen i klassen 25-29 år. Hon noterade 2.16.59. Kuriusa är att Svendsen är den enda simmaren på Masters-SM som

19 200m Ryggsim Damer

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år
1 Maria Rhodin 1955 Luleå Simsällskap 3:16.67
2 Kerstin Hargin 1954 Simklubben Neptun 3:16.79

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år
1 Agneta Berg 1962 Täby Sim 3:22.72
- Caroline Lindborg 1966 Malmö Kappsimningsklubb DNS

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år
1 Marie Jernberg 1969 Älvsjö AIK Fritid 2:53.76
2 Christine Elingfors 1967 Växjö Simsällskap 2:56.10
3 Gunilla Höög 1968 Bollnäs Simsällskap 3:13.37

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år
1 Nina Wahlberg 1972 Helsingborgs Simsällskap 2:46.13
2 Maria Lövberg 1973 Simklubben Triton 2:59.04
3 Marianne Steen 1974 Väsby Simsällskap 3:00.76

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år
1 Annelie Jönsson 1983 Malmö Kappsimningsklubb 2:28.27 Nordiskt Rekord
2 Nathalie Larsson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 2:32.37
3 Helena Ekdahl 1985 Västerås Simsällskap 2:45.47
4 Olga Kosovskaya 1982 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:55.18

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år
1 Therese Svendsen 1989 Malmö Kappsimningsklubb 2:16.59 Nordiskt Rekord
2 Sofie Pettersson 1988 Linköpings Allmänna SS 2:43.91

Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år
1 Jenniefer Lundberg 1994 Simklubben Sydsim 2:50.48
2 Lara Bretagnolle 1994 Solna Sundbyberg SS 04 2:51.07

20 200m Ryggsim Herrar

20 200m Ryggsim Herrar

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år
1 Tamas Borossy 1928 Lidingö Simklubb 5:49.43

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år
1 Ivar Wallmark 1943 Simklubben Elfsborg 3:11.10 Nordiskt Rekord
2 Josef Borbas 1943 Simklubben Sydsim 3:41.66

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år
1 Glen Bengtsson 1949 Bergen og Omegn Masters NOR 2:54.50
2 Ebbe Rasmussen 1949 U.S.G DEN 2:54.65 SR
3 Kaj Gorosch 1948 Lidingö Simklubb 3:44.49

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år
1 Veikko Mattola 1956 Södertälje Simsällskap 2:39.11 Nordiskt Rekord

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år
1 Gunnar Persson 1961 Simklubben Neptun 2:35.24 Svenskt Rekord
2 Anders Haglund 1961 Simklubben Neptun 2:35.98
3 Rolf Gustafsson 1960 Simklubben Neptun 2:40.38
4 Robert Ek 1961 Malmö Kappsimningsklubb 2:47.02
5 Robert Jakubek 1959 Helsingborgs Simsällskap 2:49.59
- Osama Momtaz 1960 Simklubben Neptun DNS
- Mats Dänsel 1957 Simklubben Neptun DSQ Felaktig vändning

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år
1 Christer Granström 1965 Umeå Simsällskap 2:28.48 Svenskt Rekord
2 Kjell Kraemer 1965 Lidköpings Gymnastik o SS 2:30.17
3 Per Gustafsson 1964 Täby Sim 2:50.36
4 Stefan Svensson 1962 Motala Simsällskap 2:55.49

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år
1 Peter Pärlklo 1971 Täby Sim 2:23.12 Svenskt Rekord
2 Jan Forsman 1969 Malungs Simsällskap 2:23.16
3 Roger Andrée 1971 Trollhättans Simsällskap 2:30.80
4 Lennart Fritzon 1968 Simklubben Sydsim 2:38.35
5 Thiemo Voigt 1970 Solna Sundbyberg SS 04 2:42.84
6 Henrik Walldén 1968 Malmö Kappsimningsklubb 2:51.83

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år
1 Honza Vitazka 1976 Simklubben Triton 2:07.31 Svenskt Rekord
2 Pär Törnhult 1975 Gävle Simsällskap 2:22.52
3 Henrik Cleverdal 1972 Helsingborgs Simsällskap 2:25.55
4 Johan Törnhult 1975 Väsby Simsällskap 2:35.48
5 Jesper Hedblom 1972 Västerås Simsällskap 2:38.40
6 Ryan Provencher 1974 Växjö Simsällskap 2:50.13

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år
1 André Ahlfors-Dahl 1986 Simklubben Lödde 2:35.31

Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år
1 Georgi Olentsenko 1990 Solna Sundbyberg SS 04 2:25.71

21 4X50m Frisim Damer

Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år
1 Vrberg Damer (200) 200 Varberg Sim 1:59.40 Svenskt rekord
2 Täby Sim Damer [200] 200 Täby Sim 2:00.34
3 Danderyd Damer [200] 200 Danderyds Sim 2:07.22
4 SK Neptun Damer [200]lag1 200 Simklubben Neptun 2:08.45
5 Hs Damer [200] 200 Helsingborgs Simsällskap 2:14.74
6 Täby Sim Damer [201] 200 Täby Sim 2:23.19
7 SK Neptun Damer [200]lag2 200 Simklubben Neptun 2:28.93

Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år
1 Hs Damer [160] Töser 160 Helsingborgs Simsällskap 1:49.10 Europarekord
2 Mkk Damer [160] 160 Malmö Kappsimningsklubb 2:00.45
3 Göteborg Damer [160] 160 Göteborg Sim 2:01.33

Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år
1 Mkk Damer [120] 120 Malmö Kappsimningsklubb 1:52.13
2 SS04 Damer [120] 120 Solna Sundbyberg SS 04 1:56.47
3 Väsby SS Damer [120] 120 Väsby Simsällskap 1:59.40
4 Lass Damer [120] 120 Linköpings Allmänna SS 2:00.88
5 B120 Lag 1 120 Södertälje Simsällskap 2:04.59
6 Södertörn Damer [120] 120 Södertörns Simsällskap 2:04.79

Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 100 - 119 år
1 SK Neptun Damer [100] 100 Simklubben Neptun 1:58.10

22 4X50m Frisim Herrar

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år
1 Hellas SK Herrar [280] 280 Hellas Simklubb 2:13.34
Olof Burebo 1944 34.27 34.27
Lauri Malk 1937 33.18 1:07.45
Bo Ljungberg 1945 32.79 1:40.24
Peter Bergengren 1938 33.10 2:13.34

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 240 - 279 år
1 Göteborg Herrar [240] 240 Göteborg Sim 1:49.69 Nordiskt Rekord
Leonard Bielicz 1951 28.14 28.14
Karl Justh 1957 27.54 55.68
Lennart Mentor 1960 26.75 1:22.43
Bernt Zarnowiecki 1954 27.26 1:49.69
2 E240 Lag 1 240 Södertälje Simsällskap 1:56.17
Ronny Oltner 1956 27.87 27.87
Veikko Mattola 1956 29.10 56.97
Tomas Lindgren 1961 28.40 1:25.37
Jan Blomgren 1950 30.80 1:56.17
3 SK Neptun Herrar [240] 240 Simklubben Neptun 2:18.34
Osama Momtaz 1960 31.30 31.30
René Tour 1954 30.50 1:01.80
Mats Dänsel 1957 31.86 1:33.66
Kristian König 1932 44.68 2:18.34
4 Västerås Herrar [240] 240 Västerås Simsällskap 2:21.56
Lars Ekdahl 1954 33.27 33.27
Eric Brandelius 1949 34.31 1:07.58
Peter Karlsson 1963 1:13.98 2:21.56
Ulf Brangefält 1942 2:21.56
- Hs Herrar [240] Herrar 240 Helsingborgs Simsällskap DNS
Mats Örth 1955
Kai Zetterström 1959
Leif Gellberg 1932
Anders Lundström 1958 DNS

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år
1 Täby Sim Herrar [200] 200 Täby Sim 1:46.14
Dan Anderberg 1967 25.74 25.74
Håkan Persson 1963 26.49 52.23
Matthias Seel 1970 26.70 1:18.93
Per Gustafsson 1964 27.21 1:46.14

2 SK Neptun Herrar [200] 200 Simklubben Neptun 1:48.01
Ragnar Agnell 1967 26.55 26.55
Lars Malmqvist 1967 28.82 55.37
Rolf Gustafsson 1960 26.69 1:22.06
Anders Haglund 1961 25.95 1:48.01

3 SS04 Herrar [200] 200 Solna Sundbyberg SS 04 1:51.15
Patrik Asp 1966 28.84 28.84
Jan Sigurdh 1965 27.41 56.25
Thiemo Voigt 1970 27.44 1:23.69
Lars Hennert 1961 27.46 1:51.15

4 Mkk Herrar [200] 200 Malmö Kappsimningsklubb 1:51.81
Lars Lindskoug 1968 27.54 27.54
Joakim Magnusson 1968 27.51 55.05
Robert Ek 1961 28.79 1:23.84
Magnus Wahlberg 1966 27.97 1:51.81

5 Täby Sim Herrar [201] 200 Täby Sim 1:52.20
Lennart Norrby 1970 26.25 26.25
Bengt Olsson 1956 28.41 54.66
Magnus Boman 1970 27.32 1:21.98
Peter Håkansson 1965 30.22 1:52.20

6 Hs Herrar [200] Gubbar 200 Helsingborgs Simsällskap 1:55.22
Lars Ericsson 1966 28.38 28.38
Robert Jakubek 1959 29.15 57.53
Björn Johansson 1958 28.59 1:26.12
Mats Möller 1967 29.10 1:55.22

7 Spif SF Herrar [200] 200 Stockholmspolisens IF SF 1:55.51
Justin Shields 1987 23.98 23.98
Joakim Sjöholm 1963 24.97 48.95
Nils Wahlberg 1943 32.28 1:21.23
Håkan Bengtsson 1942 34.28 1:55.51

8 Södertörn Herrar [200] 200 Södertörns Simsällskap 1:57.07
Göran Kron 1955 30.27 30.27
Leif Björklund 1953 30.30 1:00.57
Niklas Wolkert 1971 26.57 1:27.14
Rolf Törnqvist 1959 29.93 1:57.07

9 Göteborg Herrar [200] 200 Göteborg Sim 1:57.89
Bo Hellsing 1952 30.02 30.02
Hans Westman 1973 17.80 47.82
Glen Christiansen 1957 10.54 58.36
Hans Eriksson 1945 59.53 1:57.89

10 Västerås Herrar [200] 200 Västerås Simsällskap 1:59.06
Tomasz Chudzik 1967 27.25 27.25
Jesper Hedblom 1972 27.56 54.81
Lars-Gunnar Aufrecht 1963 31.64 1:26.45
Håkan Quist 1961 32.61 1:59.06

11 Hellas SK Herrar [200] 200 Hellas Simklubb 2:01.59
Kjell Hanserius 1947 31.00 31.00
Anders Kussak 1964 30.01 1:01.01
Janne Forsberg 1972 29.55 1:30.56
Bo Fogelberg 1957 31.03 2:01.59

12 Uppsa_mast Herrar [200] 200 Uppsala Mastersimklubb 2:12.66
Federico Engler 1970 28.78 28.78
Stefan Andersson 1955 30.63 59.41
Göran Wall 1953 35.65 1:35.06
Bengt Ahlgren 1964 37.60 2:12.66

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år
1 Mkk Herrar [160] 160 Malmö Kappsimningsklubb 1:39.23
Ola Fagerstrand 1977 24.22 24.22
Jonas Falk 1979 25.07 49.29
Henrik Jangvall 1966 24.97 1:14.26
Tobias Lindbom 1979 24.97 1:39.23

2 Täby Sim Herrar [160] 160 Täby Sim 1:41.89
Stefan Scherling 1972 25.74 25.74
Håkan Persson 1963 25.54 51.28
Marcus Pellfolk 1986 24.49 1:15.77
Håkan Jöngren 1975 26.12 1:41.89

3 SK Laxen Herrar [160] 160 Simklubben Laxen 1:43.97
Jonas Anderud 1971 26.60 26.60
Fredrik Schriever-Abeln 1971 25.88 52.48
Hasse Nilsson 1969 24.56 1:17.04
Fredrik Isaksson 1972 26.93 1:43.97

4 SK Neptun Herrar [160] L1 160 Simklubben Neptun 1:44.73
Gunnar Persson 1961 29.59 29.59
Christer Tour 1985 24.75 54.34
Andreas Taflin 1973 25.01 1:19.35
Stefano Prestinoni 1977 25.38 1:44.73

5 Gävle SS Herrar [160] 160 Gävle Simsällskap 1:47.37
Peter Ekman 1979 25.72 25.72
Pontus Andersson 1965 27.70 53.42
Patrik Florén 1976 26.86 1:20.28
Pär Törnhult 1975 27.09 1:47.37

6 Växjö SS Herrar [160] 160 Växjö Simsällskap 1:49.77
Ola Söderberg 1966 25.04 25.04
Fredrik Björn 1966 26.72 51.76
Hampus Carlsson 1989 28.60 1:20.36
Ryan Provencher 1974 29.41 1:49.77

7 SS04 Herrar [160] 160 Solna Sundbyberg SS 04 1:50.71
Stefan Behring 1974 27.26 27.26
Jörgen Tisell 1961 28.80 56.06
Lars Pettersson 1974 26.69 1:22.75
Georgi Olentsenko 1990 27.96 1:50.71

8 Danderyd Herrar [160] 160 Danderyds Sim 1:54.02
Andreas Welander 1985 25.76 25.76
Gustaf Toll 1985 26.31 52.07
Olle Axling 1945 32.21 1:24.28
Henrik Bodén 1959 29.74 1:54.02

9 Lidingö SK Herrar [160] 160 Lidingö Simklubb 1:54.21
Tim Andersson-Lind 1989 27.18 27.18
Igor Lishajko 1963 28.57 55.75
Carl Magnus Helin 1976 30.93 1:26.68
Romain Haettel 1970 27.53 1:54.21

10 SK Sydsim Herrar [160] 160 Simklubben Sydsim 1:58.38
Oscar Åkesson 1977 26.08 26.08
Anders Dannqvist 1968 27.28 53.36
Fredrik Svensson 1971 32.40 1:25.76
Mikael Buschow 1975 32.62 1:58.38

11 Nkk Norrköpings KK 187 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:58.75
Martin Nyberg 1971 26.27 26.27
Jan Andersson 1962 32.32 58.59
Rikard Nandrup 1972 27.39 1:25.98
Ulf Eriksson 1965 32.77 1:58.75

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 120 - 159 år
1 SS04 Herrar [120] 120 Solna Sundbyberg SS 04 1:41.21
Joakim Dahl 1976 25.86 25.86
Erik Löfgren-Bengtson 1989 24.49 50.35
Emil Strömberg 1990 25.78 1:16.13
Mikael Lennehag 1974 25.08 1:41.21

2 Hs Herrar [120] Grabbar 120 Helsingborgs Simsällskap 1:41.95
Arnold Svarrer 1991 27.33 27.33
Ted Molin 1977 25.70 53.03
Robbin Steén 1987 23.94 1:16.97
Björn Bodsjö 1979 24.98 1:41.95

3 Göteborg Herrar [120] 120 Göteborg Sim 1:44.05
Thomas Reux 1991 25.68 25.68
Niklas Borg 1969 25.87 51.55
Inge Holmquist 1968 26.49 1:18.04
Johnny Häkkinen 1988 26.01 1:44.05

4 Väsby SS Herrar [120] 120 Väsby Simsällskap 1:44.16
Erik Severin 1980 25.70 25.70
Sebastian Nyström 1982 26.22 51.92
Erik Simonsson 1979 26.35 1:18.27
Patrik Knudsen 1981 25.89 1:44.16

5 Ystads SS Herrar 150 Ystads Simsällskap 1:47.05
Robin Sarenvik 1991 28.20 28.20
Martin Thörn 1980 25.89 54.09
Mikael Olsson 1975 25.62 1:19.71
Mattias Hemmendal 1978 27.34 1:47.05

6 Mkk Herrar [120] 120 Malmö Kappsimningsklubb 1:47.83
Joakim Lundqvist 1977 26.88 26.88
Henrik Behrendorff 1975 26.71 53.59
Björn Hall 1980 26.85 1:20.44
Karl Sommarström 1974 27.39 1:47.83

7 Österlen Herrar 146 Föreningen Österlen Sim 1:51.56
Mikael Månsson 1989 28.99 28.99
Martin Nejdebring 1983 26.41 55.40
Jacob Schmidt 1964 30.36 1:25.76
Rasmus Svensson 1982 25.80 1:51.56

Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 100 - 119 år
1 Mkk Herrar [100] 100 Malmö Kappsimningsklubb 1:44.61
Mark Möller-Bengtsson 1988 25.97 25.97
Jesper Åkesson 1988 24.26 50.23
Alexander Weinhagen 1985 27.53 1:17.76
Jonas Hagberg 1988 26.85 1:44.61

Klubbpoäng efter tre pass

1 Simklubben Neptun 309
2 Malmö Kappsimningsklubb 238
3 Solna Sundbyberg SS 04 199
4 Täby Sim 184
4 Helsingborgs Simsällskap 184
6 Göteborg Sim 123
7 Danderyds Sim 77
7 Väsby Simsällskap 77
9 Södertälje Simsällskap 74
10 Linköpings Allmänna SS 66
10 Varberg Sim 66
12 Simklubben Laxen 62
13 Växjö Simsällskap 59
14 Upsala Simsällskap 54
15 Simklubben Sydsim 53
16 Gävle Simsällskap 50
17 Simklubben Triton 49
18 Västerås Simsällskap 48
19 Simklubben Ran 39
20 Stockholmspolisens IF SF 37
21 Hellas Simklubb 36
22 Umeå Simsällskap 33
23 Eskilstuna Simklubb 32
24 Uppsala Mastersimklubb 30
25 Örebro Simallians 26
26 Ystads Simsällskap 23
26 Kristianstads SLS 23
28 Simklubben Lödde 22
28 Kungsbacka Simsällskap 22
30 Sundsvalls Simsällskap 18
31 Jönköpings Simsällskap 16
31 Ösmo Simsällskap 16
33 Skuru Idrottsklubb 15
33 Motala Simsällskap 15
35 Lidingö Simklubb 14
35 Trollhättans Simsällskap 14
37 S77 Stenungsund 13
38 Luleå Simsällskap 12
39 Markaryds Simsällskap 11
39 Malungs Simsällskap 11
39 Södertörns Simsällskap 11
42 Simklubben S 02 10
42 Föreningen Österlen Sim 10
42 Lidköpings Gymnastik o SS 10
45 Älvsjö AIK Fritid 9
45 Bollnäs Simsällskap 9
45 Wisby Simsällskap 9
48 Smålandsstenars Simsällskap 8
48 Mölndals Allmänna Simsällskap 8
50 Saltsjöbadens Idrottsförening 7
50 Norrköpings Kappsimningsklubb 7
52 Simsällskapet Delfin 5
52 Kristinehamns Simsällskap 5
54 Simklubben Poseidon 4
54 Landskrona Simsällskap 4
54 Fagersta Simklubb 4
57 Järfälla Simsällskap 3
58 Karlskoga Simförening 2
58 Ängelholms Simsällskap 2
60 Turebergs Simklubb 1
60 Norrtälje Simklubb 1

Tävlingstider under helgen

Fredagen den 6 maj

start 16.00

Lördagen den 7 maj
start 09.00
start 15.00

Söndagen den 8 maj
start 10.00