Dag 5 - Söndagen den 8 november

Ny topptid av Sarah
Juniorrekord på 400m medley
Neptun bästa seniorklubb
Jönköping vann juniorstriden
EM-laget uttaget ikväll

47 100m Frisim Damer Final

51,44 - det är 43/100-delar över världsrekordet på 100m fritt. Mer behöver man inte säga när man skall vildera simningen av Sarah Sjsörtöm i dagens SM-final på distanen. Nej, det blev inget svensk rekord, inget Europarekord - det var mer nära häromdagen när det simmades lagkapp. Men det räckte för att visa vilken power det finns i Sarh numera. Vi är ju inne på SM-dag nr 5 så en viss slitenhet bör det finnas i hennes kropp. Tvåan Louise Hansson simmade också snabbar i lagkappen häromdagen. Då 52.88, idag 53.03

Sarah Sjöström - seger på 100m fritt

47 100m Frisim Damer Final

A-finalen

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 51.44
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 53.03
3 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 54.00
4 Nathalie Lindborg 1991 Malmö Kappsimningsklubb 54.34
5 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 54.43
6 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 55.22
7 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 55.30
8 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 55.95

B-finalen
9 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 55.83
10 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 56.22
10 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.22
12 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 56.36
13 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.67
14 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 57.20
15 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 57.54
16 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 57.76

Christoffer Carlsen vann 100m fritt och tog därmed en trippel på 50-100-200m fritt

48 100m Frisim Herrar Final

Det här var simning mot ett må - i 75 meter. Christoffer Carlsen har ett härligt flyt och också ett mod att öppna sina lopp på bästa möjliga sätt. Men sen blir det tungt. Mycket tungt. Sista 25 meterna har han ett piano på ryggen men lyckas ändå hålla samman simningen hela vägen och

48 100m Frisim Herrar Final

A-finalen

1 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 48.43
2 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 48.59
3 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 48.89
4 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 49.10
5 Isak Eliasson 1996 Helsingborgs Simsällskap 49.27
6 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 49.37
7 Linus Magnusson 1990 Simklubben Neptun 50.24
8 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 50.26

B-finalen
9 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 49.80
10 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 49.98
11 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 50.39
12 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 50.53
13 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 50.58
14 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 50.92
15 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 51.05
16 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 51.15

Stina Gardell vann 400m medley

49 400m Medley Damer Final

Det här bleb egentligen ingen match. Stina Gardell fortsätter att dominera damernas 400m medley och om hon skuggas, så är det framförallt Frida Berggren som kan sägas göra det. Fast det är en bit kvar men Frida kommer allt närmare. Man trodde kanske att Jaqueline Hippi skulle kunna vara med och göra livet surt för Stina men Hippi höll klädsamt avstånd och blev trea i loppet efter att ha kämpat ned Amanda Ruthqvist på frisimmet.

49 400m Medley Damer Final

1 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 4:37.25
2 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 4:40.21
3 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:43.18
4 Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 4:46.04
5 Laura Lajunen 1992 Simklubben Neptun 4:49.97
6 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 4:53.65
7 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:54.10
8 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 5:03.38

Stina Gardell vann 400m medley damer

Prisutdelningarna för

juniorerna

50 400m Medley Herrar Final

Denna final var länge en match mellan Simon Sjödin och Kristian Kron. Men under bröstsimmet så blev det något helt annat. Ettan och tvåan på bröstsimmets 200 meter, dvs Erik Persson och Adam Paulsson tog över loppet och gjorde också upp om guldet. Adam hade den största viljan och det sörsta kunnandet på slutet och kunde vinna på ett nytt svensk juniorrekord - 4,09.37 - före Erik Persson. De bägge hade Simon Sjödin i hasorna men han fick nöja sig med bronset.

Adam Paulsson satte juniorrekord på 400m medley

50 400m Medley Herrar Final

1 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:09.37 SR Rekord - Junior
2 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 4:10.70
3 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 4:10.72
4 Kristian Kron 1992 Helsingborgs Simsällskap 4:14.01
5 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 4:19.07
6 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 4:19.78
7 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 4:19.98
8 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:25.14

Så här glad kan man se ut om man heter Hanna Rosvall, kommer från Ängelholm och vunnit sitt första SM-guld i simning !!!
Så här glad kan man se ut om man heter Hanna Rosvall, kommer från Ängelholm och vunnit sitt första SM-guld i simning !!!

51 50m Ryggsim Damer Final

Emma Johansson, från Hajen med en fin undervattensismning var bäst i försöken. Vi trodde väl på en mtach mellan henne och mest rutinerade, Magda Kurras. Men så blev det inte. Emma hade loppet länge men på slutet kom yngsten Hanna Rosvall från Ängelholm och vann loppet på 27.89, några hudradelar före Tritonsimmerskan och Emma blev trea. Fyra i loppet, den fjärde skånskan, Ida Lindborg MKK.

51 50m Ryggsim Damer Final

A-finalen

1 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 27.89
2 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 27.92
3 Emma Johansson 1991 Simklubben Hajen 28.00
4 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 28.33
5 Anna Åhlin 1991 Simklubben Neptun 28.57
6 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 28.75
7 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 28.77
8 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 28.78

B-finalen
9 Ida Liljeqvist 1999 Höganäs Simsällskap 29.05
10 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 29.11
11 Dinah Jönsson 1998 Ystads Simsällskap 29.16
12 Clara Vater 1997 Landskrona Simsällskap 29.47
13 Frida Andersson 1991 Uddevalla Sim 29.50
14 Miranda Orajärvi 1998 Helsingborgs Simsällskap 29.56
15 Lova Andersson 2000 Jönköpings Simsällskap 29.67
16 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 29.68

Starten på herrarnas 50m ryggsim

52 50m Ryggsim Herrar Final

Alexander Nsytröm vann klart 50m ryggsim. Om nu 23/100-delar är klart nog? Jesper Björk, stockholmaren som simmar för Helsingborg, var tvåa och trea återigen denna afton Simon Sjödin.

52 50m Ryggsim Herrar Final

A.finalen
1 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 24.64
2 Jesper Björk 1993 Helsingborgs Simsällskap 24.87
3 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 25.06
4 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 25.23
5 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 25.72
6 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 25.90
7 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 26.29
8 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 25.60

B-finalen
9 Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap 25.83
10 Efrem Ghirmai 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.17
11 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS 26.19
12 Jonas Ulfskans 1986 Simklubben Laxen 26.24
13 Victor Zetterman 1995 Örebro Simallians 26.55
14 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 26.59
- Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap DNS
- Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap DSQ

Ovan - Det där med lagkapper !!!
Lagkapperna är en stor del av simningens själ. Det framgår inte minst av bildserien ovan.

54 4X100m Medley Damer Sr Direktfinal
Den här lagakppen kändes ganska avgjord efter tfå sträckor. Visserligen luftade Södertörn sin Sarah Sjsörtöm på den tredje sträckan men Helsingborg matchade mot henne Louise Hansson och med sex meters ledning så var det inte mycket att göra. Triton simmade till sig ytterligare en medalj genom att bli trea i denna lagkappen.

54 4X100m Medley Damer Sr Direktfinal

1 Helsingborgs Simsällskap 3:59.88
2 Södertörns Simsällskap 4:03.23
3 Simklubben Triton 4:05.32
4 Simklubben Neptun 4:08.07
5 Spårvägen Simförening 4:10.83
6 Jönköpings Simsällskap 4:12.28
7 Simklubben Neptun 4:12.94
8 Västerås Simsällskap 4:13.62
9 Malmö Kappsimningsklubb 4:13.89
10 Väsby Simsällskap 4:14.43
11 Simklubben Neptun 4:14.82
12 Helsingborgs Simsällskap 4:16.04
13 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:16.18
14 Göteborg Sim 4:18.95
15 Södertörns Simsällskap 4:19.11
16 Jönköpings Simsällskap 4:21.29
17 Simklubben Triton 4:21.79
- Sundsvalls Simsällskap DSQ

56 4X100m Medley Herrar Sr Direktfinal
Den här lagkappen kändes lika säker som damernas, fast den här gången var det Neptun som satt i förarsätet. När sedan tvåorna LASS diskades, ja då gick Neptuns andralag in på prispallen. Mycket Neptun och Stockholm i den skånska hemmaborgen.

56 4X100m Medley Herrar Sr Direktfinal

1 Simklubben Neptun 3:32.97
2 Helsingborgs Simsällskap 3:36.38
3 Simklubben Neptun 3:41.30
4 Norrköpings Kappsimningsklubb 3:43.00
5 Jönköpings Simsällskap 3:43.72
6 Helsingborgs Simsällskap 3:45.43
7 Väsby Simsällskap 3:45.89
8 Simklubben Laxen 3:46.52
9 Linköpings Allmänna SS 3:46.72
10 Simklubben Triton 3:48.00
11 Malmö Kappsimningsklubb 3:50.84
12 Södertälje Simsällskap 3:51.52
13 Linköpings Allmänna SS 3:52.23
14 Jönköpings Simsällskap 3:52.71
15 Sundsvalls Simsällskap 3:52.95
16 Örebro Simallians 3:55.35
17 Helsingborgs Simsällskap 3:56.56
- Helsingborgs Simsällskap DSQ
- Linköpings Allmänna SS DSQ

Top-10 damer under SM
(ett resultat/simmare räknas)


1  Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 975 100m fritt
2  Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 918 200m fritt
3  Therese Alshammar 1977 Täby Sim 875 50m fritt
4  Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 873 100m medley
5  Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 871 100m bröstsim
6  SK Triton 0 Simklubben Triton 846 4x200m fritt
7  Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 842 100m fritt
8  Simklubben Neptun 840 4x200m fritt
9  Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 837 400m fritt
10 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 836 200m medley

Top-10 herrar under SM
(ett resultat/simmare räknas)


1 Helsingborgs Simsällskap 876 4x200m fritt
2 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 871 100m bröstsim
3 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 864 200m bröstsim
4 Jönköpings SS 0 Jönköpings Simsällskap 858 4x200m fritt
5 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 852 800m fritt
6 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 850 200m medley
7 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 842 400m medley
8 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 841 100m medley
9 Kristian Kron 1992 Helsingborgs Simsällskap 840 800m fritt
10 Simklubben Neptun 839 4x50m medley

Rekorden

Svenska Seniorrekord (National Records) 6 st
200m bröstsim herrar Erik Persson 1994 Kungsbacka 2:06.46
200m medley damer Louise Hansson 1996 Helsingborgs  2:06.29
4x200m fritt herrar Helsingborgs  7:07.49
800m fritt herrar Kristian Kron  Helsingborgs 7,49,83
800m fritt herrar Victor Johansson 1998 Jönköpings  7:47.70
100m fritt damer Sarah Sjöström 51,24

Svenska Juniorrekord (National Junior-records) 17 st
400m fritt herrar Adam Paulsson 1995  Elfsborg 3:45.98
100m bröst damer Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 1:05.28
4x50m fritt damer Jönköpings Simsällskap 1,41,68
4x200m fritt herrar önköpings Simsällskap 7:15.35
200m medley damer Louise Hansson 1996 Helsingborgs  2:06.29
4x200m fritt herrar Jönköpings Simsällskap 7:10.31
4x200m fritt damer Helsingborgs Simsällskap 8:04.37
4x50m fritt herrar Jönköpings Simsällskap 1:30.26
100m medley damer Louise Hansson 1996 Helsingborg 58.77
800m fritt herrar Victor Johansson 1998 Jönköpings  7:47.70
4x100m fritt damer Helsingborgs Simsällskap 3:42.89
50m bröst damer Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 30,43
4x100m fritt herrar  Jönköpings Simsällskap 3:17.78
4x100m fritt herrar Jönköpings Simsällskap 3:17.42
4x50m medley damer Helsingborgs Simsällskap 1:51.47
4x100m medley damer Helsingborgs Simsällskap 4:03.56
400m medley herrar Adam Paulsson  Elfsborg 4:09.37

Poängställningen efter fem tävlingsdagar - seniorer

1 Simklubben Neptun 2550
2 Helsingborgs Simsällskap 2322
3 Jönköpings Simsällskap 1002
4 Simklubben Triton 882
5 Linköpings Allmänna SS 660
6 Södertörns Simsällskap 633
7 Malmö Kappsimningsklubb 609
8 Västerås Simsällskap 603
9 Norrköpings Kappsimningsklubb 531
10 Väsby Simsällskap 495

11 Spårvägen Simförening 393
12 Södertälje Simsällskap 225
13 Göteborg Sim 216
14 Simklubben Elfsborg 210
15 Ängelholms Simsällskap 192
16 Kungsbacka Simsällskap 180
17 Järfälla Simsällskap 177
17 Täby Sim 177
19 Simklubben Hajen 171
20 Mölndals Allmänna Simsällskap 165

21 Simklubben Laxen 138
22 Uddevalla Sim 120
23 Sundsvalls Simsällskap 108
23 Karlskrona Simsällskap 108
25 Simklubben S 02 105
26 Kalmar Simsällskap 81
26 Vellinge-Näsets Simklubb 81
28 Stockholms Kappsimningsklubb 48
29 Sjöbo Simsällskap 42
29 Stockholmspolisens IF SF 42

31 Örebro Simallians 39
32 Tyresö Simsällskap 27
32 Höganäs Simsällskap 27
34 Skellefte Simsällskap 34 24
34 S71 24
36 Landskrona Simsällskap 12
36 Falu Simsällskap 12
38 Ystads Simsällskap 6
38 Strängnäs Simklubb 6
40 Ludvika Simsällskap 3
40 Solna Sundbyberg SS 04 3
 

Medaljställningen efter fem tävlingsdagar - seniorer

Plac-Klubb-Guld-Silver-Brons-Totalt
1 Helsingborgs Simsällskap 15 11 6 32
2 Simklubben Neptun 10 9 12 31
3 Södertörns Simsällskap 5 3 1 9
4 Simklubben Triton 4 5 6 15
5 Simklubben Elfsborg 2 2 2 6
6 Jönköpings Simsällskap 2 2 0 4
7 Sundsvalls Simsällskap 2 0 0 2
8 Kungsbacka Simsällskap 1 3 0 4
9 Norrköpings Kappsimningsklubb 1 2 1 4
10 Spårvägen Simförening 1 2 0 3
11 Täby Sim 1 1 0 2
12 Uddevalla Sim 1 0 1 2
13 Ängelholms Simsällskap 1 0 0 1
14 Västerås Simsällskap 0 3 2 5
15 Linköpings Allmänna SS 0 2 5 7
16 Malmö Kappsimningsklubb 0 1 4 5
17 Simklubben S 02 0 1 0 1
18 Karlskrona Simsällskap 0 0 2 2
19 Simklubben Hajen 0 0 1 1
19 Göteborg Sim 0 0 1 1
19 Kalmar Simsällskap 0 0 1 1

Poängställningen
efter fem tävlingsdagar - juniorer


1 Jönköpings Simsällskap 1616
2 Helsingborgs Simsällskap 1296
3 Simklubben Neptun 702
4 Norrköpings Kappsimningsklubb 544
5 Södertälje Simsällskap 520
6 Simklubben Triton 338
7 Järfälla Simsällskap 314
8 Västerås Simsällskap 306
9 Spårvägen Simförening 248
10 Simklubben Laxen 244
11 Ängelholms Simsällskap 236
12 Simklubben Elfsborg 218
13 Täby Sim 206
14 Strängnäs Simklubb 168
15 Malmö Kappsimningsklubb 80 138
16 Väsby Simsällskap 132
17 Linköpings Allmänna SS 122
18 Simklubben Poseidon 110
19 Vellinge-Näsets Simklubb 106
19 Simklubben Hajen 106
19 Skellefte Simsällskap 34 106
22 Kalmar Simsällskap 104
23 Sundsvalls Simsällskap 92
23 Höganäs Simsällskap 92
25 Södertörns Simsällskap 88
26 Simklubben S 02 80
27 Landskrona Simsällskap 76
28 Örebro Simallians 74
29 Mölndals Allmänna Simsällskap 66
30 Sjöbo Simsällskap 60
31 Eskilstuna Simklubb 50
31 Falu Simsällskap 50
33 Stockholms Kappsimningsklubb 44
34 Solna Sundbyberg SS 04 38
35 S71 32
35 Ystads Simsällskap 32
37 Tyresö Simsällskap 30
38 Uddevalla Sim 28
39 Kungsbacka Simsällskap 26
40 Göteborg Sim 22
41 Ludvika Simsällskap 20
41 Karlskrona Simsällskap 20
43 Saltsjöbadens Idrottsförening 18
43 Kristianstads SLS 18
45 Karlstads Simsällskap 12
45 Eslövs Simsällskap 12
47 Kungälvs Simsällskap 8
48 Västerviks Simsällskap 6
48 Stockholmspolisens IF SF 6
50 Åkersberga Simsällskap 4
51 Simklubben Sydsim 2
51 Upsala Simsällskap 2
 

Medaljställningen efter fem tävlingsdagar - juniorer

Plac Förening Guld Silver Brons Totalt


1 Helsingborgs Simsällskap 13 7 5 25
2 Jönköpings Simsällskap 13 6 13 32
3 Simklubben Elfsborg 4 3 0 7
4 Norrköpings Kappsimningsklubb 4 1 5 10
5 Ängelholms Simsällskap 3 2 1 6
6 Simklubben Neptun 2 7 4 13
7 Sundsvalls Simsällskap 2 0 0 2
8 Västerås Simsällskap 1 2 3 6
9 Simklubben Hajen 1 2 1 4
10 Simklubben S 02 1 2 0 3
11 Simklubben Triton 1 1 1 3
12 Skellefte Simsällskap 34 1 0 0 1
13 Väsby Simsällskap 0 4 0 4
14 Kalmar Simsällskap 0 2 1 3
15 Stockholms Kappsimningsklubb 0 2 0 2
16 Södertälje Simsällskap 0 1 3 4
17 Järfälla Simsällskap 0 1 1 2
17 Vellinge-Näsets Simklubb 0 1 1 2
19 Höganäs Simsällskap 0 1 0 1
19 Spårvägen Simförening 0 1 0 1
21 Simklubben Laxen 0 0 3 3
22 Örebro Simallians 0 0 1 1
22 Sjöbo Simsällskap 0 0 1 1
22 Falu Simsällskap 0 0 1 1
22 Malmö Kappsimningsklubb 0 0 1 1
22 Täby Sim 0 0 1 1

SVenska EM-truppen till kortbane-EM 2015 SVenska EM-truppen till kortbane-EM 2015

EM-truppen till kortbane-EM 2015
(Swedish team for the Europeans Sc 2015)

Sarah Sjöström
Louise Hansson
Sophie Hansson
Magdalena Kuras
Simon Sjödin
Erik Persson
Christoffer Carlsen

Totalt sju simmare mao.
__________________________________________________________________

EM i Netanya, Israel den 2-6 december 2015
Gå till den officiella EM-sidan - klick

Sophie Hansson var kanske den minst väntade simmaren i landslaget men efter ett mycket fint SM så har hon simmat in sig i årets landslagstrupp.
Simarenan
Filborna Arena - Sm-arenan 2015
Filborna Arena - Sm-arenan 2015

F  ö  r  s  ö  k  s  t  ä  v  l  i  n  g  a  r  n  a

Ett pass kvar
Det närmare avslutningen på SM i simning 2015. Ett mästerskaps som har bjudit på så väldigt mycket nytt och så mycket bra.Allt är inte guld och gröna skogar men mycket har blivit bättre. Vi närmar oss övriga världen, på något sätt.
Sista passet idag, söndag kommer att avslutas med att EM-truppen 2015 tas ut och presenteras i Filborna Arena.. Ingen stor trupp men klart en konkurrenskraftig sådan.

Resultat försökstävlingar
Seniorer - fömiddagspasset

Kompletta resultat från förmiddagen försök

Gren 47, 100m Frisim Damer, Försök, Senior
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 53.65
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 53.93
3 Nathalie Lindborg 1991 Malmö Kappsimningsklubb 54.67
4 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 55.03
5 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 55.48
6 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 55.59
7 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 55.62
8 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 55.75
9 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.05
10 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 56.06
11 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 56.31
12 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 56.33
13 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 56.45
14 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 56.55 Deltar ej i final
15 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 56.75 Deltar ej i final
16 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.94

Gren 48, 100m Frisim Herrar, Försök, Senior
1 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 49.08
2 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 49.13
3 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 49.36
4 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 49.40
5 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 49.42
6 Linus Magnusson 1990 Simklubben Neptun 49.64
7 Isak Eliasson 1996 Helsingborgs Simsällskap 49.66
8 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 49.86
9 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 50.03
10 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim 50.13 Deltar ej i final
11 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 50.17
12 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 50.24
13 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 50.30
14 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 50.33
15 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 50.51
16 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 50.58 Deltar ej i final
16 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 50.58

Gren 49, 400m Medley Damer, Försök, Senior
1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:43.80
2 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 4:45.18
3 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 4:48.90
4 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:50.32
5 Laura Lajunen 1992 Simklubben Neptun 4:50.49
6 Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 4:51.18
7 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 4:52.97
8 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 4:55.71

Gren 50, 400m Medley Herrar, Försök, Senior
1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 4:17.57
2 Kristian Kron 1992 Helsingborgs Simsällskap 4:17.85
3 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:18.73
4 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 4:19.50
5 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 4:19.70
6 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 4:20.06
7 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 4:20.22
8 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:23.75

Gren 51, 50m Ryggsim Damer, Försök, Senior
1 Emma Johansson 1991 Simklubben Hajen 28.20
2 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 28.21
3 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 28.26
4 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 28.52
5 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 28.55
6 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 28.68
7 Anna Åhlin 1991 Simklubben Neptun 28.75
8 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 28.87
9 Dinah Jönsson 1998 Ystads Simsällskap 29.00
10 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 29.01
11 Sandra Hafström 1991 Helsingborgs Simsällskap 29.10 Deltar ej i final
12 Frida Andersson 1991 Uddevalla Sim 29.13
13 Clara Vater 1997 Landskrona Simsällskap 29.17
14 Lova Andersson 2000 Jönköpings Simsällskap 29.23
15 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 29.37
16 Ida Liljeqvist 1999 Höganäs Simsällskap 29.39

Gren 52, 50m Ryggsim Herrar, Försök, Senior
1 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 24.48
2 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 24.85
3 Jesper Björk 1993 Helsingborgs Simsällskap 25.01
4 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 25.15
4 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 25.15
6 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 25.57
7 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 25.73
8 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 25.77
9 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 25.83
10 Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap 25.93
11 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 26.15
12 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 26.21
13 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 26.28
14 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS 26.32
15 Efrem Ghirmai 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.33
16 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 26.45
Daniel Forndal blev juniormästare på 100m fritt
Resultat finaltävlingarna
Juniorer  på förmiddagspasset


Gren 47, 100m Frisim Damer, Finaler, Junior
1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 53.93
2 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 55.75
3 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.05
4 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 56.06
5 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 56.45
6 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 56.55 Deltar ej i final
7 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 56.75 Deltar ej i final
8 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 56.94

Gren 48, 100m Frisim Herrar, Finaler, Junior
1 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 49.42
2 Isak Eliasson 1996 Helsingborgs Simsällskap 49.66
3 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 50.24
4 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 50.30
5 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 50.33
6 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 50.51
7 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 50.58
8 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 50.70

Gren 49, 400m Medley Damer, Finaler, Junior
1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:43.80
2 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 4:52.97
3 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 4:55.71
4 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 4:57.21
5 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 5:00.23
6 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 5:01.71
7 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 5:01.84
8 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap 5:03.37

Gren 50, 400m Medley Herrar, Finaler, Junior
1 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:18.73
2 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 4:19.70
3 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:23.75
4 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 4:27.57
5 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 4:27.78
6 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 4:28.37
7 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 4:31.24
8 Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap 4:33.01

Gren 51, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Junior
1 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 28.26
2 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 28.68
3 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 28.87
4 Dinah Jönsson 1998 Ystads Simsällskap 29.00
5 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 29.01
6 Clara Vater 1997 Landskrona Simsällskap 29.17
7 Lova Andersson 2000 Jönköpings Simsällskap 29.23
8 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 29.37

Gren 52, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior
1 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 25.73
2 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 25.83
3 Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap 25.93
4 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 26.15
5 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 26.28
6 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS 26.32
7 Efrem Ghirmai 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.33
8 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 26.45

Gren 53, 4X100m Medley Damer Jr, Finaler, Junior
1 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 4:03.56 SR Rekord - Junior
2 SK Neptun 1995 Simklubben Neptun 4:10.15
3 Jönköping SS 1995 Jönköpings Simsällskap 4:11.44
4 SK Neptun Lag 2 1995 Simklubben Neptun 4:13.20
5 SK Triton 1995 Simklubben Triton 4:14.97
6 Spårvägen SF 1995 Spårvägen Simförening 4:15.34
7 Helsingborgs S Lag 2 1995 Helsingborgs Simsällskap 4:17.00
8 Södertälje SS 1995 Södertälje Simsällskap 4:18.42

Gren 55, 4X100m Medley Herrar Jr, Finaler, Junior
1 Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 3:39.86
2 Norrköpings KK 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 3:43.31
3 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:46.98
4 SK Laxen 1995 Simklubben Laxen 3:48.05
5 Södertälje SS 1995 Södertälje Simsällskap 3:49.24
6 Täby Sim 1997 Täby Sim 3:49.37
7 Linköpings ASS 1995 Linköpings Allmänna SS 3:49.72
8 Jönköpings SS Lag 2 1995 Jönköpings Simsällskap 3:50.40

Ovan - JSM-medaljörer från lördagen

Superlive - Se tävlingarna direkt i din dator !!
Försökssändningarna startar samtidigt med tävlingsstarten.

På finalpasset ger vi dig en intro inför kvällens finalpass ca 14 minuter innan passet startar det betyder att sändningarna sätter igång:

Onsdag 17.16
Torsdag 17.16
Fredag 17.46
Lördag 17.46
Söndag 16.46


Under själva tävlingspasset så är det speakerljudet som ligger ute och guidar dig genom passet. I den korta intre-sändningen för varje pass är det Bosse Hultén med gäster som du möter.

Svenska Mästare
25 meters bana 2015



Damer

50m fritt
Therese Alshammar
Täby Sim 24.29

100m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 51.44

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 1:53.98

400m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns 4:05.14

800m fritt
Laura Lajunen 1992 Simklubben Neptun 8:40.10

1500m fritt
Laura Lajunen 1992 Simklubben Neptun 16.36.97

50m rygg
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 27.89

100m rygg
Louise Hansson
Helsingborg 58.17

200m rygg
Anna Åhlin 1991 Simklubben Neptun 2:09.25

50m fjäril
Sarah Sjöström 1993 Södertörns 25.02

100m fjäril
Sarah Sjöström 1993 Södertörns 56.13

200m fjäril
Ida Marko-Varga
2.09.77

50m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 30.49

100m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 1:05.28

200m bröst
Jessica Eriksson 1993 Södertörns  2:23.89

100m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 58.77

200m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  2:06.29

400m medley
Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 4:37.25

4x50m fritt
Simklubben Triton 1:40.73

4x100m fritt
Simklubben Triton 3.38.36

4x200m fritt
Simklubben Triton 7:58.78

4x50m medley damer
Helsingborgs Sim 1:50.61

4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 3:59.88

______________________

Herrar

50m fritt
Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs 22.28

Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 48.43
200m fritt
Christoffer Carlsen Helsingborg 1.45.68

400m fritt
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 3:45.98

800m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings 7:47.70

1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 15:10.00

50m rygg
Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 24.64

100m rygg
Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 52.91

200m rygg
Mattias Carlsson
Uddevalla 1.54.76

50m fjäril
Alexander Frost 1997 Norrköpings KK 23.82

100m fjäril
Jesper Björk 1993 Helsingborgs 53.04

200m fjäril
Simon Sjödin 1986 Neptun 1:55.29

50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls 27.13

100m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls 58.21

200m bröst
Erik Persson 1994 Kungsbacka 2:06.46

100m medley
Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 53.67

200m medley
Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 1:55.69

400m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:09.37

4x50m fritt
Helsingborgs 1:28.33

4x100m fritt
Helsingborgs Simsällskap 3:14.11

4x200m fritt
Helsingborgs 7:07.49

4x100m medley
Simklubben Neptun 3:32.97

Svenska Junior Mästare
25 meters bana 2015


Damer

50m fritt
Klara Thormalm 1998 Jönköpings 25.44

100m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  53.93

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 1:57.77

400m fritt
Alba Forés 1998
Triton 4:15.99

800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings 8:49.45

1500m fritt
Erica Dahlgren S02 16.51.35

50m rygg
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms  28.26

100m rygg
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 59.04

200m rygg
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms 2:10.89

50m fjäril
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms 27.14

100m fjäril
Louise Hansson 1996 Helsingborgs Sims 58.28

200m fjäril
Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 2:12.48

50m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 30.43

100m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 1:06.23

200m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 2:26.42

100m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  1:00.04

200m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs Sim2:10.98

400m medley
Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:43.80

4x50m fritt
Jönköpings Simsällskap 1:41.68

4x100m fritt
Helsingborgs Simsällskap 3:42.89

4x200m fritt
Helsingborgs 8:04.37

4x50m medley damer
Helsingborgs 1:51.47

4x100m medley
Helsingborgs Sim 4:03.56

_____________________

Herrar

50m fritt
Alexander Frost 1997 Norrköpings 22.50

100m fritt
Daniel Forndal 1997
Jönköpings 49.42

200m fritt
Gustaf Dahlman 1997 Västerås 1:47.82

400m fritt
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 3:48.45

800m fritt
Victor Johansson
Jönköping 7.47.70

1500m fritt
Victor Johansson
Jönköping 15.10.00

50m rygg
Axel Pettersson 1995 Jönköpings  25.73

100m rygg
Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 54.24

200m rygg
Axel Pettersson 1995 Jönköpings 1:57.75

50m fjäril
Alexander Frost 1997 Norrköpings KK 24.06

100m fjäril
Filip Svedberg 1997
Skellefte  54.12

200m fjäril
Markus Malm 1997
Jönköpings 2:00.81

50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls  27.45

100m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls  58.86

200m bröst
Adam Paulsson Elfsborg 2:14.06

100m medley
Marcus Forsgren 1996 Norrköpings KK 56.22

200m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 2:00.58

400m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:18.73

4x50m fritt
Jönköpings S 1:30.26

4x100m fritt
Jönköpings 3:17.78

4x200m fritt
Jönköpings  7:15.35

4x50m medley
Norrköpings Kappsimningsklubb 1:39.72

4x100m medley
Jönköpings Sim 3:39.86