Start  -  Dag 1Dag 2  -  Dag 3Dag 4  - Dag 5

Sista SM-dagen i Sundsvall
Sarah enda riktiga stjärnan under SM
Neptun och Jönköping vann lagtitlarna.

39 200m Fjärilsim Damer Final 
Andra året i rad som Ida Marko-Varga vann 200m fjärilsim med sitt karakteristiska glidfjäril- Segertiden 2.13.57. Det blev en överlägsen seger för Tritonsimmerskan som fortfarande vid 30 års ålder simmar hem SM-guld.
39 200m Fjärilsim Damer Final 

1 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 2:13.57
2 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 2:18.40
3 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:21.39
4 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 2:21.58
5 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 2:21.73
6 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim 2:23.40
7 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:23.79
8 Emma Karell 1994 Täby Sim 2:26.85
39 200m Fjärilsim Damer Final 

9 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:23.39
10 Linda Baron 1995 Järfälla Simsällskap 2:23.73
11 Emilia Christiansen 1999 S71 2:25.63
12 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 2:25.65
13 Hanna Jörlund 1991 Södertörns Simsällskap 2:26.02
14 Josefine Hansson 1992 Malmö Kappsimningsklubb 2:26.33
15 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 2:27.08
16 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap 2:27.49

17.00 Finaltävlingar

39 200m Fjärilsim Damer Final     
38 200m Medley Herrar Final     
41 100m Frisim Damer Final     
40 200m Frisim Herrar Final     
43 200m Medley Damer Final     
42 100m Bröstsim Herrar Final     
46 1500m Frisim Damer Direktfinal     
45 4X100m Frisim Herrar Sr Direktfinal  

38 200m Medley Herrar Final 
Simon SJödin har varit lite krasslig under SM men nu fick vi chansen och nöjet att se honom fullt ut när han i superöverlägsen still simmade hem 200m medley. Sedan var det tätt om placeringarna - men rimherrarna Kanth och Frank tog de övriga två medaljerna-
38 200m Medley Herrar A Final 

1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:00.14 MR
2 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 2:07.14
3 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 2:07.19
4 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:07.56
5 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 2:09.13
6 Anton Mikaelsson 1993 Skellefte Simsällskap 34 2:09.71
7 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 2:10.12
8 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 2:12.34
 38 200m Medley Herrar B Final 

9 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:10.25
10 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:10.54
11 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:11.60
12 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 2:11.82
13 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:12.45
13 Viktor Björk 1992 Spårvägen Simförening 2:12.45
15 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:12.48
16 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 2:13.07
 41 100m Frisim Damer Final     
Michelle Coleman är också en simmerska som vi inte har fått se så mycket av i Sundsvall. Men så här sista dagen dök hon upp på 100m fritt och gjorde ett OK lopp. Bättre än OK var Sarah Sjöströms segertid 52.97 som innebar ett Mästerskapssrekord- Magdalena Kurras tog bronset i ett lopp där vi kanske hade hoppats på klarare svar från simmarna bakom toppen!
 41 100m Frisim Damer Final     

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 52.97 MR
2 Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening 54.89
3 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 56.24
4 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 57.63
5 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 58.12
6 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 58.22
7 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 58.32
8 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 58.87
Michelle Coleman blev tvåa på 100m fritt idag.
Michelle Coleman blev tvåa på 100m fritt idag.
 41 100m Frisim Damer Final    

9 Nadja Salomonsson 1992 Väsby Simsällskap 58.48
10 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 58.56
11 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 58.72
12 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 58.89
13 Lina Edlund 1989 Jönköpings Simsällskap 58.98
14 Emma Svensson 1992 Upsala Simsällskap 59.00
15 Anna Åhlin 1991 Spårvägen Simförening 59.42
16 Frida Nilsson 1992 Spårvägen Simförening 1:00.52
40 200m Frisim Herrar Final  
Utvecklingen på 200m fritt har sett riktigt bra ut hela året. MEn när vi skulle till att ta examen och simma riktigt fort - då blev det inte mycket av det hela. Tyvärr- Oscar Ekström kunde vinna starx före Robin Andreasson. Sedan var det ett hopp till de yngre herrarna bakom. Nya tag till nästa år.
40 200m Frisim Herrar Final  

1 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:51.83
2 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:52.19
3 Jesper Jonsson 1993 Uddevalla Sim 1:53.60
4 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:53.69
5 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.39
6 Mats Westergren 1994 Linköpings Allmänna SS 1:54.92
7 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:56.07
8 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:56.28
40 200m Frisim Herrar Final  

9 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.96
10 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 1:55.30
11 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:56.21
12 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:57.41
13 Cebastian Christensen 1998 Simklubben Triton 1:57.66
14 Enzo Schön 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:58.82
15 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:58.88
16 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 1:59.38
43 200m Medley Damer Final     
Kanske blev det lite av tronskifte nu när Louise Hansson vann 200m medley före Stina Gardell. Två tider som är OK internationellt sett - även om man hoppats påsekunden snabbare av bägge de första. Sedan är det långt ned till trean. Trean som var allroundkunniga Frida Berggren som kan simma mycket.
43 200m Medley Damer A-Final     

1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:14.60
2 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 2:15.67
3 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 2:20.27
4 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 2:20.39
5 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:23.06
6 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 2:23.12
7 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 2:25.82
8 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 2:26.14
43 200m Medley Damer Final     

9 Emelie Johansson 1996 Täby Sim 2:24.21
10 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 2:25.86
11 Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02 2:26.92
12 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 2:27.53
13 Emma Karell 1994 Täby Sim 2:28.73
14 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:29.19
15 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:29.38
16 Sara Hägglund-Björklund 1995 Södertörns Simsällskap 2:29.70
 
42 100m Bröstsim Herrar Final     
Skagius eller Persson. På något sätt kommer dom från två håll - 50 resp. 200 meter. Skagius hade nog hopptas att kunna simma fortare på 50 och därmed kunna simma 100 på VM. Men nu har han inte kvalat in till den tävlingen och får ett stopp i utvecklingen. Det fixar han men kanske gör han rätt i att söka sig nya vägar nu när tränaren Edin lämnar tränarjobbet och Skagius måste välja - sin simframtid. Erik Persson som är VM-klar på 200 ghjorde ett bra 100m bröstsim och slog Mästerskapsrekord. Bra så!
42 100m Bröstsim Herrar A-Final     

1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 1:02.24 MR
2 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 1:03.10
3 Niklas Tour 1989 Simklubben Neptun 1:04.17
4 Sebastian Dobrescu 1994 Jönköpings Simsällskap 1:04.97
5 Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:05.04
6 Gulliver Koch 1992 Uddevalla Sim 1:05.07
7 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 1:05.45
8 Christoffer Andersson 1994 Tyresö Simsällskap 1:05.99
42 100m Bröstsim Herrar Final     

9 Joel Falk Hansson 1994 Helsingborgs Simsällskap 1:05.25
10 Jeremy Peter 1988 Kungsbacka Simsällskap 1:05.87
11 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 1:05.89
12 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun 1:05.97
13 Andreas Fürst 1990 Väsby Simsällskap 1:06.32
14 Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen 1:06.95
15 Benjamin Lindberg 1995 Skellefte Simsällskap 34 1:06.96
16 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:08.10
 
Erica Dahlgren vann SM på 1500m fritt
46 1500m Frisim Damer Direktfinal 
Det blev en relaitvit enkel match för S02:s Erica Dahlgren att simma hem SM-guldet på 1500m fritt. Hanna Eriksson tvåa och Tritons Ellen Olsson som vann Vansbro igår hade tagit sig till Sundsvall för att simma i bassängen men var långvt ifrån guldet-
46 1500m Frisim Damer Direktfinal 

1 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 17:17.20
2 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 17:30.83
3 Ellen Olsson 1995 Simklubben Triton 17:43.24
4 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 18:02.17
5 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 18:05.07
6 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 18:10.92
7 Lina Sjöholm 2000 Sjöbo Simsällskap 18:10.97
8 Linda Lidström 1997 Järfälla Simsällskap 18:16.34
9 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 18:17.37
10 Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim 18:42.15
11 Sofia Heimsten 1997 Simklubben Sydsim 18:55.27
12 Madeleine Grönberg 1999 Simklubben Triton 19:03.64
13 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb 19:04.98
14 Johanna Johnsson 1997 Växjö Simsällskap 19:05.10
45 4X100m Frisim Herrar Sr Direktfinal  
LASS avslutade bäst genom att vinna frisimslagkappen med sekunden före Neppan. LASS och Neppan som hade 50% av platserna i finalen dominerar nu - även om MASS inte var så långt borta. MASS vann ju 4x200 och det finns anledning att tro att det kan gå fortare framöver. Notera att segertiden på SM var tre sekunder långsammare i i Danmark på DM igår.
45 4X100m Frisim Herrar Sr Direktfinal  

1 Linköpings ASS 0 Linköpings Allmänna SS 3:23.97
2 SK Neptun 0 Simklubben Neptun 3:25.00
3 Mölndals ASS 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 3:25.37
4 Uddevalla S 0 Uddevalla Sim 3:27.21
5 Helsingborgs S 1998 Helsingborgs Simsällskap 3:27.84
6 Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 3:31.60
7 Linköpings ASS Lag 2 0 Linköpings Allmänna SS 3:31.64
8 SK Neptun Lag 2 2004 Simklubben Neptun 3:31.94
9 Norrköpings KK 0 Norrköpings Kappsimningsklubb 3:32.21
10 SK Triton 2002 Simklubben Triton 3:34.28
11 Skellefteå SS 1992 Skellefte Simsällskap 34 3:35.99
12 SK Laxen 0 Simklubben Laxen 3:36.30
13 SK Neptun Lag 3 0 Simklubben Neptun 3:36.60
14 Kungsbacka SS 1990 Kungsbacka Simsällskap 3:36.82
15 Stockholmspolisens IF SF 0 Stockholmspolisens IF SF 3:37.04
16 Södertörns SS 1995 Södertörns Simsällskap 3:39.16
17 Spårvägen SF 0 Spårvägen Simförening 3:39.80
18 Karlstads SS 0 Karlstads Simsällskap 3:39.84
19 Södertälje SS 0 Södertälje Simsällskap 3:40.64
20 Väsby SS 1990 Väsby Simsällskap 3:40.79
Neptun - bästa seniorerklubb 2015
Top-10 poäng totalt - Damer

Plac-Id-Namn-År-Klubb-Poäng-GrenNr
1 428 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 1000 31
2 255 Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 870 29
3 50 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 862 15
4 354 Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening 853 41
5 213 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 840 24
6 463 SK Triton 0 Simklubben Triton 822 8
7 357 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 816 20
8 29 Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 814 5
9 51 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 811 29
10 73 Helsingborgs S 1998 Helsingborgs Simsällskap 804 36
Jönköping - Bästa juniorklubb 2015
Jönköping - Bästa juniorklubb 2015
Top-10 poäng totalt - Herrar

Plac-Id-Namn-År-Klubb-Poäng-GrenNr
1 144 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 880 6
2 267 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 854 38
3 380 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 826 19
4 246 Mölndals ASS 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 806 17
5 122 Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 803 17
6 195 Linköpings ASS 0 Linköpings Allmänna SS 795 17
7 182 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 794 34
8 557 Uddevalla S 0 Uddevalla Sim 787 26
9 232 Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 782 4
10 470 Niklas Borin 1989 Turebergs Simklubb 780 21

F ö r s ö k s t ä v l i n g a r

Elin Podeus vann JSM-titeln på 200m fjärilsim. Elin från Norrköpings KK

10.00 Försökstävlingar
38 200m Medley Herrar Försök     
39 200m Fjärilsim Damer Försök     
40 200m Frisim Herrar Försök     
41 100m Frisim Damer Försök     
42 100m Bröstsim Herrar Försök     
43 200m Medley Damer Försök     
44 4X100m Frisim Herrar Jr Direktfinal     
46 1500m Frisim Damer Försök   

10.00 Försökstävlingar
38 200m Medley Herrar Försök     
39 200m Fjärilsim Damer Försök     
40 200m Frisim Herrar Försök     
41 100m Frisim Damer Försök     
42 100m Bröstsim Herrar Försök     
43 200m Medley Damer Försök     
44 4X100m Frisim Herrar Jr Direktfinal     
46 1500m Frisim Damer Försök   

Hemmasimmaren Johannes Skagius snabbast i försöken på 100m bröstsim och segrare på JSM.
Hemmasimmaren Johannes Skagius snabbast i försöken på 100m bröstsim och segrare på JSM.

Senior-Resultat söndag
(morning heats seniors)


Gren 38, 200m Medley Herrar, Försök, Senior
1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:05.65
2 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 2:08.08
3 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 2:08.20
4 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 2:08.29
5 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:08.43
6 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 2:08.67
7 Anton Mikaelsson 1993 Skellefte Simsällskap 34 2:09.09
8 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 2:09.27
9 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 2:09.41
10 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:09.57
11 Filip Holmqvist 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.73
12 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:10.87
13 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 2:11.15
14 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:11.31
15 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:11.54
16 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:12.49
17 Viktor Björk 1992 Spårvägen Simförening 2:13.47
18 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 2:14.44
19 Carl Norlander 1997 Väsby Simsällskap 2:14.71
20 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 2:15.27
21 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 2:15.28
22 Erik Boström 1997 Höganäs Simsällskap 2:15.76
23 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 2:15.89
24 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:16.12
25 Eric Quan-Sterneld 1998 Sundsvalls Simsällskap 2:16.29
26 Victor Lloyd 1996 Trelleborg Sim 2:16.56
27 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap 2:16.74
28 Axel Brorsson 1996 Eskilstuna Simklubb 2:17.59
29 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:17.73
30 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 2:19.28
- Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb DNS
- Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap DSQ

Gren 39, 200m Fjärilsim Damer, Försök, Senior
1 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 2:16.46
2 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:19.43
3 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 2:19.94
4 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 2:20.41
5 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 2:23.39
6 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:23.41
7 Emma Karell 1994 Täby Sim 2:23.46
8 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim 2:23.62
9 Linda Baron 1995 Järfälla Simsällskap 2:23.85
10 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:24.24
11 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap 2:25.17
12 Hanna Jörlund 1991 Södertörns Simsällskap 2:26.11
13 Josefine Hansson 1992 Malmö Kappsimningsklubb 2:26.56
14 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 2:27.20
15 Emilia Christiansen 1999 S71 2:27.88
16 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 2:27.93
17 Ayleen Burt 1997 Stockholmspolisens IF SF 2:28.09
18 Fanny Andersson 1997 Simklubben Triton 2:29.29
19 Anna Eriksson 1999 Strängnäs Simklubb 2:29.45
20 Johanna Andersson 1996 Simklubben S 02 2:29.70
21 Elin Berggren 1996 Västerås Simsällskap 2:29.86
22 Ronja Wikström 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:29.95
23 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 2:30.29
24 Elvira Eklund-Ramböl 1997 Karlstads Simsällskap 2:31.28
25 Ebba Stillman 1996 Jönköpings Simsällskap 2:31.31
26 Emma Bring 1995 Stockholms Kappsimningsklubb 2:32.13
27 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 2:32.26
28 Clara Wiman 1996 Västerås Simsällskap 2:32.59
29 Josefin Hallman 1995 Södertörns Simsällskap 2:35.17
- Ebba Rosenquist 1989 Simklubben Sydsim DNS
- Matilda Klintberg 1999 Vellinge-Näsets Simklubb DSQ

Gren 40, 200m Frisim Herrar, Försök, Senior
1 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:53.08
2 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:53.52
3 Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:54.14
4 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:54.18
5 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.59
6 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:55.49
7 Jesper Jonsson 1993 Uddevalla Sim 1:55.76
8 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:55.90
9 Mats Westergren 1994 Linköpings Allmänna SS 1:55.99
10 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 1:56.12
11 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:56.15
12 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 1:56.27
13 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:56.30
14 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 1:56.91
15 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 1:57.13
16 Cebastian Christensen 1998 Simklubben Triton 1:57.44
17 David Ernstsson 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:57.92
18 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:57.99
19 Enzo Schön 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:58.11
20 Robbin Steén 1987 Helsingborgs Simsällskap 1:58.32
21 Hugo Cedervall 1997 Simklubben Poseidon 1:59.09
22 Simon Plato 1993 Helsingborgs Simsällskap 1:59.47
23 Alexander Berggren 1994 Simklubben Elfsborg 2:00.05
24 Fredrik Olofsson 1994 Helsingborgs Simsällskap 2:00.28
25 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:01.05
26 Henrik Podéus 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:01.41
27 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 2:02.12
28 Oskar Nordstrand 1991 Helsingborgs Simsällskap 2:02.49
29 Filip Weidlitz 1997 Simklubben Neptun 2:02.95
30 Johan Hildesson 1992 Kungälvs Simsällskap 2:03.24
31 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 2:03.42
32 Kalle Lindborg 1994 Linköpings Allmänna SS 2:18.88

Gren 41, 100m Frisim Damer, Försök, Senior
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 55.05
2 Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening 55.57
3 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 55.62
4 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 57.03
5 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 57.67
5 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 57.67
7 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 57.71
8 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 57.82
9 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 58.26
10 Lina Edlund 1989 Jönköpings Simsällskap 58.52
10 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 58.52
12 Emma Svensson 1992 Upsala Simsällskap 58.53
13 Nadja Salomonsson 1992 Väsby Simsällskap 58.65
14 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 59.08
15 Marlene Pavlu Lewin 1997 Skuru Idrottsklubb 59.13
16 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 59.25
17 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 59.45
18 Anna Åhlin 1991 Spårvägen Simförening 59.71
19 Frida Nilsson 1992 Spårvägen Simförening 59.97
20 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 1:00.07
21 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 1:00.18
22 Sofie Sjöberg 1994 Helsingborgs Simsällskap 1:00.41
23 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 1:00.54
24 Josefin Eriksen 1995 Järfälla Simsällskap 1:00.58
25 Vera Rohlin Johansson 1995 Örebro Simallians 1:00.82
26 Johanna Pettersson 1996 Jönköpings Simsällskap 1:00.90
27 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 1:01.06
28 Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap 1:01.10
29 Maria Galic 1995 Jönköpings Simsällskap 1:01.61
30 Emilia Christiansen 1999 S71 1:01.68
31 Tove Sparrman 1996 Väsby Simsällskap 1:01.73
- Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb DNS
- My Fridell 1992 Helsingborgs Simsällskap DSQ

Gren 42, 100m Bröstsim Herrar, Försök, Senior
1 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 1:03.52
2 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 1:04.08
3 Niklas Tour 1989 Simklubben Neptun 1:04.20
4 Sebastian Dobrescu 1994 Jönköpings Simsällskap 1:05.07
5 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 1:05.12
6 Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:05.18
7 Christoffer Andersson 1994 Tyresö Simsällskap 1:05.34
8 Gulliver Koch 1992 Uddevalla Sim 1:05.41
9 Jeremy Peter 1988 Kungsbacka Simsällskap 1:05.55
10 Marcus Svensson 1992 Simklubben Triton 1:05.64
11 Joel Falk Hansson 1994 Helsingborgs Simsällskap 1:05.65
12 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 1:05.75
13 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun 1:05.92
14 Andreas Fürst 1990 Väsby Simsällskap 1:05.95
15 Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen 1:06.06
16 Benjamin Lindberg 1995 Skellefte Simsällskap 34 1:06.07
17 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:06.96
18 Felix Nilsson 1990 Simklubben Laxen 1:06.97
19 Ludvig Strand 1994 Täby Sim 1:07.07
20 Daniel Andersson 1997 Kungälvs Simsällskap 1:07.24
21 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:07.71
22 Philip Nordenberg 1992 Skellefte Simsällskap 34 1:07.90
23 Julius Ekstrand 1998 Simklubben Poseidon 1:08.11
24 Martin Rogmark 1996 Simklubben Hajen 1:08.35
25 Johan Dahlgren 1986 Simklubben Neptun 1:08.46
26 Ludvig Hazard 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:08.64
27 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap 1:08.75
28 Alfred Bjärudd 1996 Simklubben Laxen 1:08.83
29 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim 1:08.97
30 Pontus Jonsson 2000 Södertörns Simsällskap 1:09.48
31 Emil Hammarlund 1995 Simklubben Elfsborg 1:09.70
32 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 1:09.76
33 Otto Schippert 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:09.93
33 William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg 1:09.93
35 Petter Cyrén 1996 Harnäs Skutskär Simsällskap 1:10.40
36 Oskar Nilsson 1995 Åkersberga Simsällskap 1:10.84
37 Luke Postema 1995 Simklubben Poseidon 1:11.50
38 Benjamin Dzihic 1997 Sundsvalls Simsällskap 1:11.87
39 David Kruthammar 1997 Täby Sim 1:12.01

Gren 43, 200m Medley Damer, Försök, Senior
1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:16.45
2 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 2:17.64
3 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 2:22.78
4 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:23.28
5 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 2:23.83
6 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 2:23.97
7 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 2:24.16
8 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 2:24.89
9 Emelie Johansson 1996 Täby Sim 2:25.83
10 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:26.63
11 Emma Karell 1994 Täby Sim 2:26.98
12 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 2:27.08
13 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 2:27.41
14 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 2:27.44
15 Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02 2:27.80
16 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:27.88
17 Sara Hägglund-Björklund 1995 Södertörns Simsällskap 2:28.41
18 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 2:28.91
19 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 2:29.43
20 Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:29.55
21 Hanna Jörlund 1991 Södertörns Simsällskap 2:29.69
22 Josefine Almvret 1999 Järfälla Simsällskap 2:29.82
23 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb 2:30.13
24 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 2:30.24
25 Elise Löfgren 1991 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:30.30
26 Johanna Pettersson 1992 Kungälvs Simsällskap 2:31.97
27 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 2:32.53
28 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 2:32.57
29 Malin Johansson 1997 Simklubben Sydsim 2:33.91
- Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb DNS

Victor Johansson Jönköping vann JSM.titeln på 200m fritt

Junior-Resultat söndag
(juniorfinaler söndag morgon)

Gren 38, 200m Medley Herrar, Finaler, Junior
1 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 2:08.29
2 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:08.43
3 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 2:09.27
4 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:09.57
5 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:10.87
6 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 2:11.15
7 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:11.54
8 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:12.49
9 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 2:14.44
10 Carl Norlander 1997 Väsby Simsällskap 2:14.71
11 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 2:15.27
12 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 2:15.28
13 Erik Boström 1997 Höganäs Simsällskap 2:15.76
14 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 2:15.89
15 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:16.12
16 Eric Quan-Sterneld 1998 Sundsvalls Simsällskap 2:16.29
17 Victor Lloyd 1996 Trelleborg Sim 2:16.56
18 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap 2:16.74
19 Axel Brorsson 1996 Eskilstuna Simklubb 2:17.59
20 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:17.73
21 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 2:19.28
- Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb DNS
- Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap DSQ

Gren 39, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior
1 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:19.43
2 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 2:20.41
3 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 2:23.39
4 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:23.41
5 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim 2:23.62
6 Linda Baron 1995 Järfälla Simsällskap 2:23.85
7 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:24.24
8 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap 2:25.17
9 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 2:27.20
10 Emilia Christiansen 1999 S71 2:27.88
11 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 2:27.93
12 Ayleen Burt 1997 Stockholmspolisens IF SF 2:28.09
13 Fanny Andersson 1997 Simklubben Triton 2:29.29
14 Anna Eriksson 1999 Strängnäs Simklubb 2:29.45
15 Johanna Andersson 1996 Simklubben S 02 2:29.70
16 Elin Berggren 1996 Västerås Simsällskap 2:29.86
17 Ronja Wikström 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:29.95
18 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 2:30.29
19 Elvira Eklund-Ramböl 1997 Karlstads Simsällskap 2:31.28
20 Ebba Stillman 1996 Jönköpings Simsällskap 2:31.31
21 Emma Bring 1995 Stockholms Kappsimningsklubb 2:32.13
22 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 2:32.26
23 Clara Wiman 1996 Västerås Simsällskap 2:32.59
24 Josefin Hallman 1995 Södertörns Simsällskap 2:35.17
- Matilda Klintberg 1999 Vellinge-Näsets Simklubb DSQ

Gren 40, 200m Frisim Herrar, Finaler, Junior
1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:53.52
2 Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:54.14
3 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.59
4 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 1:56.12
5 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 1:56.27
6 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:56.30
7 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 1:56.91
8 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 1:57.13
9 Cebastian Christensen 1998 Simklubben Triton 1:57.44
10 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:57.99
11 Enzo Schön 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:58.11
12 Hugo Cedervall 1997 Simklubben Poseidon 1:59.09
13 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:01.05
14 Henrik Podéus 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:01.41
15 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 2:02.12
16 Filip Weidlitz 1997 Simklubben Neptun 2:02.95
17 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 2:03.42

Gren 41, 100m Frisim Damer, Finaler, Junior
1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 55.62
2 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 57.67
3 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 57.71
4 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 57.82
5 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 58.52
6 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 59.08
7 Marlene Pavlu Lewin 1997 Skuru Idrottsklubb 59.13
8 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 59.25
9 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 59.45
10 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 1:00.07
11 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 1:00.18
12 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 1:00.54
13 Josefin Eriksen 1995 Järfälla Simsällskap 1:00.58
14 Vera Rohlin Johansson 1995 Örebro Simallians 1:00.82
15 Johanna Pettersson 1996 Jönköpings Simsällskap 1:00.90
16 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 1:01.06
17 Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap 1:01.10
18 Maria Galic 1995 Jönköpings Simsällskap 1:01.61
19 Emilia Christiansen 1999 S71 1:01.68
20 Tove Sparrman 1996 Väsby Simsällskap 1:01.73
- Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb DNS

Gren 42, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior
1 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 1:03.52
2 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 1:05.75
3 Benjamin Lindberg 1995 Skellefte Simsällskap 34 1:06.07
4 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:06.96
5 Daniel Andersson 1997 Kungälvs Simsällskap 1:07.24
6 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:07.71
7 Julius Ekstrand 1998 Simklubben Poseidon 1:08.11
8 Martin Rogmark 1996 Simklubben Hajen 1:08.35
9 Ludvig Hazard 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:08.64
10 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap 1:08.75
11 Alfred Bjärudd 1996 Simklubben Laxen 1:08.83
12 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim 1:08.97
13 Pontus Jonsson 2000 Södertörns Simsällskap 1:09.48
14 Emil Hammarlund 1995 Simklubben Elfsborg 1:09.70
15 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 1:09.76
16 Otto Schippert 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:09.93
16 William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg 1:09.93
18 Petter Cyrén 1996 Harnäs Skutskär Simsällskap 1:10.40
19 Oskar Nilsson 1995 Åkersberga Simsällskap 1:10.84
20 Luke Postema 1995 Simklubben Poseidon 1:11.50
21 Benjamin Dzihic 1997 Sundsvalls Simsällskap 1:11.87
22 David Kruthammar 1997 Täby Sim 1:12.01

Gren 43, 200m Medley Damer, Finaler, Junior
1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:16.45
2 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:23.28
3 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 2:24.16
4 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 2:24.89
5 Emelie Johansson 1996 Täby Sim 2:25.83
6 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:26.63
7 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 2:27.08
8 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 2:27.41
9 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 2:27.44
10 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:27.88
11 Sara Hägglund-Björklund 1995 Södertörns Simsällskap 2:28.41
12 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 2:28.91
13 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 2:29.43
14 Josefine Almvret 1999 Järfälla Simsällskap 2:29.82
15 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb 2:30.13
16 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 2:30.24
17 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 2:32.53
18 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 2:32.57
19 Malin Johansson 1997 Simklubben Sydsim 2:33.91
- Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb DNS

1500m fritt damer juniorer
1 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 17:17.20
2 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 17:30.83
3 Ellen Olsson 1995 Simklubben Triton 17:43.24
4 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 18:02.17
5 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 18:05.07
6 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 18:10.92
7 Lina Sjöholm 2000 Sjöbo Simsällskap 18:10.97
8 Linda Lidström 1997 Järfälla Simsällskap 18:16.34
9 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 18:17.37
10 Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim 18:42.15
11 Sofia Heimsten 1997 Simklubben Sydsim 18:55.27
12 Madeleine Grönberg 1999 Simklubben Triton 19:03.64
13 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb 19:04.98
14 Johanna Johnsson 1997 Växjö Simsällskap 19:05.10


Gren 44, 4X100m Frisim Herrar Jr, Finaler, Junior
1 Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 3:28.85
2 Mölndals ASS 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 3:30.80
3 Helsingborgs S 1998 Helsingborgs Simsällskap 3:32.44
4 Norrköpings KK 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 3:33.04
5 Södertälje SS 1995 Södertälje Simsällskap 3:36.21
6 SK Laxen 1995 Simklubben Laxen 3:36.22
7 Täby S 1997 Täby Sim 3:36.78
8 Väsby SS 1995 Väsby Simsällskap 3:37.15
9 Södertörns SS 1995 Södertörns Simsällskap 3:38.37
10 SK Triton 2002 Simklubben Triton 3:39.26
11 Malmö KK 1995 Malmö Kappsimningsklubb 3:41.87
12 Spårvägen SF 1996 Spårvägen Simförening 3:42.30
13 Helsingborgs S Lag 2 1998 Helsingborgs Simsällskap 3:42.37
14 Jönköpings SS Lag 2 1995 Jönköpings Simsällskap 3:43.86
15 Landskrona SS 1998 Landskrona Simsällskap 3:44.71

Idag hade vi tillbaka Simon Sjödin i vattnet - efter en mindre bra gårdag. I vattnet på morgonen för försökstävlingar på 200m medley
Tävlingarnas speakers Hanna Westrin och Mikael Larsson.

    Se tävlingarna direkt
    På Svt-Play under eftermiddagarna - klick

Nedan
Nils Zätterström snackar med Neptunare på Youtube. Vi hör här Henriette Stenkvist efter segern på 400m fritt. Lite mycket Neptun-reklam men det får ni svälja.....

Svenska
Mästare

Damer


50m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 24.20

100m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Sim 52.97​

200m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns  1:55.94

400m fritt
Henriette Stenkvist 
Neptun 4:17.84 


800m fritt
Alba Forés 1998
Triton 9:02.85

1500m fritt
Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 17:17.20​

50m rygg
Sarah Sjöström 1993 Södertörns  28.67

100m rygg
Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.58

200m rygg
Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 2:16.51

50m fjäril
Sarah Sjöström 1993 Södertörns 25.07

100m fjäril
Sarah Sjöström 1993 Södertörns 56.96

200m fjäril
Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Triton 2:13.57​

50m bröst
Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 31.14

100m bröst
Jennie Johansson
Neptun 1:07.40

200m bröst
Amanda Rutqvist 
Göteborg Sim 2:28.95

200m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 2:14.60​

400m medley
Stina Gardell 1990 Spårvägen  4:47.25

4x100m fritt
Simklubben Triton 3:45.96

4x200m fritt
Simklubben Triton 8:23.34

4x100m medley
Helsingborg 4:09.50​

Herrar

50m fritt
Christoffer Carlsen
Mölndal 23.19

100m fritt
Oscar Ekström 1994 Linköpings 50.79

200m fritt
Oscar Ekström 1994 Linköpings 1:51.83


400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings 4:00.43

800m fritt
Victor Johansson
Jönköping 8:15.11

1500m fritt
Christopher Jedel 1995 Mölndals 15:46.87

50m rygg
Niklas Borin 1989
Turebergs Simklubb 26.11

100m rygg
Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim 56.60

200m rygg

50m fjäril
Sebastian Holmberg 1991 Simklubben Neptun 24.61

100m fjäril
Oscar Ekström
Linköping 53.78 

200m fjäril
Simon Sjödin 1986  Neptun 1:58.11

50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 28.61

100m bröst
Erik Persson 1994 Kungsbacka 1:02.24​

200m bröst
Erik Persson 1994
Kungsbacka 2:12.51

200m medley
Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:00.14 

400m medley
Erik Persson 1994
Kungsbacka 4:23.80

4x100m fritt
 Linköpings Allmänna SS 3:23.97

4x200m fritt
Mölndals  7:29.59
Svenskt Rekord

4x100m medley
Uddevalla Sim 3:44.43

Svenska
Juniormästare

Damer


50m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 25.73

100m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 55.62

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 2:03.05

400m fritt
Alba Forés 1998
Simklubben Triton 4:24.49

800m fritt
Alba Forés 1998
Triton 9:02.85

1500m fritt
Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 17:17.20

50m ryggsim
Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 30.20

100m rygg
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  1:03.30

200m rygg
Marlene Pavlu Lewin 1997 Skuru Idrottsklubb 2:17.62

50m fjäril
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsim 28.23

100m fjäril
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 1:00.19

200m fjäril
Elin Podéus 1997
Norrköpings Kappsim 2:19.43

50m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborg 31.93

100m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs  1:10.18

200m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 2:33.89

200m medley
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  2:16.45

400m medley
Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets 5:05.44

4x100m fritt
Helsingborgs Sim 3:52.51

4x200m fritt
Järfälla Simsällskap 8:25.89

4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 4:13.22
------------------------------------
Herrar

50m fritt
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kapp 23.79

100m fritt
Isak Eliasson 1996
MASS 51.54

200m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings  1:53.52

400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings 3:59.32

800m fritt
Victor Johansson
Jönköping 8:15.11

1500m fritt
Christopher Jedel 1995 Mölndals 15:46.87

50m rygg
Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 27.22

100m rygg
Petter Fredriksson
Hajen 57.89

200m rygg
Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:04.17

50m fjäril
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kapp 25.09

100m fjäril
Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 56.68

200m fjäril
Markus Malm 1997
Jönköpings 2:04.69

200m fjäril

50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 28.37

100m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls  1:03.52

200m bröst
Daniel Räisänen 1999
Täby Sim 2:21.74

200m medley
Oskar Ericsson 1997
Täby Sim 2:08.29

400m medley
Oskar Ericsson 1997
Täby Sim 4:29.70

4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap 3:28.85

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 7:32.21 SR Juniorer

4x100m medley
Simklubben Laxen 3:54.50

Poäng
seniorer
totalt


1 Simklubben Neptun  1491
2 Helsingborgs Simsällskap1005
3 Linköpings 825
4 Jönköpings Sim 804
5 Mölndals   702
6 Simklubben Triton  645
7 Spårvägen Simförening  540
8 Västerås Simsällskap  486
9 Södertörns Simsällskap  474
10 Uddevalla Sim  447
11 Norrköpings Kappsimningsklubb  417
12 Väsby Simsällskap 384
13 Järfälla Simsällskap  306
14 Göteborg Sim  246
15 Kungsbacka  240
15 Malmö Kappsim 240
17 Täby Sim  207
18 Simklubben S 02 156
19 Simklubben Hajen 117
20 Ängelholms   105
21 Sjöbo Simsällskap  102
22 Södertälje Simsällskap  93
23 Sundsvalls Simsällskap  90
24 Tyresö Simsällskap  81
25 Saltsjöbadens Idrottsförening 75
26 Upsala Simsällskap  72
27 Skellefte Simsällskap  63
27 Kalmar Simsällskap  63
29 Vellinge-Näsets 54
30 Skuru Idrottsklubb  51
31 Karlstads Simsällskap 48
32 Höganäs Simsällskap  45
33 Turebergs Simklubb  42
34 Simklubben Ran  36
34 Simklubben Sydsim  36
36 Simklubben Laxen  33
37 Strängnäs Simklubb  30
38 Karlskrona Simsällskap  21
39 Kungälvs Simsällskap  18
39 Stockholmspolisens IF  18
39 Säffle Simsällskap  18
39 Skövde Simsällskap 18
43 Ljungby Simsällskap  15
43 Falu Simsällskap  15
45 Wisby Simsällskap  12
45 Simklubben Poseidon  12
47 Ystads Simsällskap  9
48 S71 6
48 Härnösands Simsällskap  6
48 Örebro Simallians  6
48 Simklubben Elfsborg 6
52 Kristianstads SLS  3

Medaljer
seniorer
totalt


1 Simklubben Neptun 7 5 8 20
2 Södertörns Sims 6 0 0 6
3 Linköpings  4 3 3 10
4 Simklubben Triton 4 2 3 9
5 Mölndals  3 5 2 10
6 Uddevalla Sim 3 2 2 7
7 Kungsbacka Simp 3 0 1 4
8 Helsingborgs Sim 2 7 4 13
9 Jönköpings Sim 2 3 2 7
10 Spårvägen Sim 1 4 5 10
11 Malmö Kappsim1 1 1 3
11 Simklubben S 02 1 1 1 3
13 Sundsvalls Sim 1 1 0 2
14 Göteborg Sim 1 0 0 1
14 Turebergs Sim1 0 0 1
16 Västerås Sim 0 5 1 6
17 Simklubben Hajen 0 1 1 2
18 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
19 Norrköpings  0 0 2 2
20 Järfälla Simsällskap 0 0 1 1
20 Saltsjöbadens  0 0 1 1
20 Väsby Simsällskap 0 0 1 1

Poäng
juniorer
totalt


1 Jönköpings Sim 820
2 Helsingborgs Sim  766
3 Norrköpings   498
4 Mölndals 482
5 Järfälla Sim 416
6 Täby Sim  372
6 Simklubben Triton 372
8 Väsby Simsällskap  348
9 Simklubben Neptun  306
10 Södertörns Sim 222
10 Simklubben Laxen  222
10 Västerås Simsällskap  222
13 Södertälje Simsällskap 218
14 Spårvägen Sim  142
15 Simklubben Hajen  140
16 Strängnäs Simklubb  130
17 Simklubben S 02  118
17 Ängelholms Sim 118
17 Höganäs Simsällskap  118
20 Sjöbo Simsällskap  102
21 Kalmar Simsällskap  88
22 Linköpings  84
23 Göteborg Sim 78
23 Vellinge-Näsets 78
25 Simklubben Poseidon  76
26 Malmö Kappsim 72
26 Skellefte Simsällskap  72
28 Skuru Idrottsklubb 70
29 Sundsvalls Simsällskap  68
30 Tyresö Simsällskap  50
31 Örebro Simallians 46
32 Ljungby Simsällskap  34
33 Kungälvs Simsällskap  32
33 Eskilstuna Simklubb  32
33 Simklubben Elfsborg  32
36 Falu Simsällskap  28
37 Säffle Simsällskap 26
37 Ystads Simsällskap  26
37 Skövde Simsällskap  26
40 Stockholmspolisens  24
41 Härnösands  20
41 Kristianstads SLS  20
41 Saltsjöbadens Idrottsförening  20
44 Wisby Simsällskap  18
44 Harnäs Skutskär   18
44 Kungsbacka  18
47 Uddevalla Sim 1 16
48 Landskrona Sim 14
49 S77 Stenungsund  12
50 Njurunda Sim 10
51 S71  6
51 Karlstads Simsällskap  6
51 Ludvika Simsällskap 6
54 Upsala Simsällskap  4
54 Simklubben Sydsim  4
56 Alvesta Simsällskap  2
Medaljer
juniorer
totalt


1 Helsingborgs Sim11 3 2 16
2 Jönköpings Sim6 7 6 19
3 Norrköpings  4 2 2 8
4 Täby Sim 3 1 2 6
5 Mölndals  2 7 1 10
6 Väsby Simsällskap 2 2 4 8
7 Simklubben Triton 2 2 2 6
8 Simklubben Hajen 2 2 0 4
9 Sundsvalls Sim 2 0 0 2
10 Simklubben Laxen 1 2 1 4
10 Simklubben S 02 1 2 1 4
12 Simklubben Neptun 1 1 3 5
13 Järfälla Simsällskap 1 0 4 5
14 Vellinge-Näsets  1 0 1 2
15 Skuru Idrottsklubb 1 0 0 1
16 Ängelholms Simp 0 2 1 3
17 Spårvägen Sim 0 2 0 2
18 Södertälje Sim 0 1 1 2
19 Strängnäs Sim 0 1 0 1
19 Ljungby Sim 0 1 0 1
19 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
19 Tyresö Simsällskap 0 1 0 1
23 Västerås Sim 0 0 3 3
24 Skellefte Sim 34 0 0 1 1
24 Linköpings  0 0 1 1
24 Sjöbo Simsällskap 0 0 1 1
24 Höganäs Sim 0 0 1 1
24 Södertörns Sim 0 0 1 1
24 Ystads Simsällskap 0 0 1 1

Svenska Mästare
genom tiderna.


Damer

50 m frisim klick
100 m frisim klick
200 m frisim klick
400 m frisim klick
800 m frisim klick
1500 m frisim klick
50 m ryggsim klick
100 m ryggsim klick
200 m ryggsim klick
50 m bröstsim klick
100 m bröstsim klick
200 m bröstsim klick
50 m fjärilsim klick
100 m fjärilsim klick
200 m fjärilsim klick
200 m medley klick
400 m medley klick
4x100 m frisim klick
4x200 m frisim klick
4x100 m medley klick

Herrar

50 m frisim klick
100 m frisim klick
200 m frisim klick
400 m frisim klick
800 m frisim klick
1500 m frisim klick
50 m ryggsim klick
100 m ryggsim klick
200 m ryggsim klick
50 m bröstsim klick
100 m bröstsim klick
200 m bröstsim klick
50 m fjärilsim klick
100 m fjärilsim klick
200 m fjärilsim klick
200 m medley klick
400 m medley klick
4x100 m frisim klick
4x200 m frisim klick
4x100 m medley klick