Se tävlingarna direkt
    På Svt-Play under eftermiddagarna - klick

Start  -  Dag 1Dag 2  -  Dag 3Dag 4  - Dag 5

Sarahs monstersträcka i lagkappen
Mattias och Jennie byggde ut sina guldsviter
Henriette vann klart 400m fritt

Segraren Christoffer Carlsen - från Mölndals ASS
30 50m Frisim Herrar Final     
Bäst från första metern, Christoffer Carlsen (uttalas utan accent över e:et). Försösksbäste Petter Stymne var inte riktigt lika mycket på tårna som fjolårsmästaren från MASS.
30 50m Frisim Herrar A-Final     

1 Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.19
2 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 23.30
3 Petter Stymne 1983 Simklubben Neptun 23.54
4 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.57
5 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 23.61
6 Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.67
7 Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 23.73
8 Pontus Flodqvist 1988 Simklubben Neptun 23.78
30 50m Frisim Herrar B Final     

9 Linus Magnusson 1990 Simklubben Neptun 23.86
10 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 23.94
11 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 24.05
12 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 24.12
13 Anton Arvidsson 1994 Uddevalla Sim 24.18
14 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap 24.23
15 Sebastian Pettersson 1994 Kungälvs Simsällskap 24.26
16 Fabian Steen 1996 Helsingborgs Simsällskap 24.34
29 100m Bröstsim Damer Final   

Ett bra anlagt lopp av Jennie Johansson. Öppning på 31.4 skall ge tid under 1.07 men det blev till slut 1.07.40 för Jennie som såg fräsch ut i sin simning. Tålamodet att sträcka finns där och hon borde kunna simma riktigt fort på VM. Sophie Hansson går från klarhet till klarhet. Persade med 25/100-delar och landade på 1.09.00 idag. Hon har ju mer kvar av säsongen och skall kunna landa ned under den sekundgränsen i år - på lång bana.
29 100m Bröstsim Damer A-Final

1 Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 1:07.40
2 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:09.00
3 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:10.86
4 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 1:11.08
5 Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 1:11.29
6 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 1:12.41
7 Therése Bergström 1987 Linköpings Allmänna SS 1:12.78
8 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:13.85   
29 100m Bröstsim Damer B Final   

9 Vendela Norrman 1995 Tyresö Simsällskap 1:13.72
10 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun 1:13.80
11 Lina Wingren 1996 Simklubben Triton 1:14.12
12 Milana Salih 1997 Simklubben Neptun 1:14.28
13 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:14.34
14 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap 1:14.57
15 Ulrica Sandgren 1994 Sundsvalls Simsällskap 1:14.72
16 Lina Berg 1996 Simklubben S 02 1:15.46
Ryggsimssegraren Mattias Carlsson
Ryggsimssegraren Mattias Carlsson
32 200m Ryggsim Herrar Final     

Mattias Carlsson har förändrat sin träning. Skurit ned den en del men det har inte medfört att det gått fortare. Han har dock kunnat vinna SM-guld på 100 och 200m ryggsim plus lagkapp här i Sundsvall. Vann före Petter Fredriksson som var sekunden över sitt personliga rekord från EJM (ursäkta Europeiska Spelen) Fabian Bergman knep bronset strax före den andre EJM-simmaren Oskar Eriksson.
32 200m Ryggsim Herrar A- Final

1 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim 2:02.09
2 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:03.22
3 Fabian Bergman 1994 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:04.74
4 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 2:04.87
5 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 2:09.89
6 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:10.43
7 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 2:10.81
8 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:12.85     
32 200m Ryggsim Herrar B Final   

9 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 2:07.96
10 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:12.01
11 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:12.41
12 Jonas Andersson 1996 Simklubben Poseidon 2:13.08
13 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:13.36
14 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 2:14.23
15 Erik Reinholdz 1997 Södertörns Simsällskap 2:15.28
16 Adam Albringer 1999 Karlstads Simsällskap 2:16.92  
31 50m Fjärilsim Damer Final   

Det har var grenen som blev så stor i fjol på SM. När Sarah Sjöström vann oich slog ett världsrekord. Idag gick det inte lika fort. Visserligen den näst bästa tiden i världen i år men vi är ju rejält bortskämda. Inte minst av Sarah men också av Therese Alshammar och förra Sundsvallssimmerskan Anna Karin Kammerling (som fortsatt radiopratar från VM i sommar)
Nu blev det en seger för Sarah med 2.17 sekunder - oj vad mycket, före Magdalena Kurras och My Fridell.
31 50m Fjärilsim Damer A-Final   

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 25.07
2 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 27.24
3 My Fridell 1992 Helsingborgs Simsällskap 27.91
4 Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb 28.15
5 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.30
6 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 28.33
7 Emma Svensson 1992 Upsala Simsällskap 28.38
8 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 28.48
31 50m Fjärilsim Damer B-Final   

9 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 28.26
10 Ida Liljeqvist 1999 Höganäs Simsällskap 28.34
11 Vera Rohlin Johansson 1995 Örebro Simallians 28.57
12 Frida Nilsson 1992 Spårvägen Simförening 28.85
13 Ronja Wikström 1996 Helsingborgs Simsällskap 28.90
14 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 28.92
15 Frida Andersson 1991 Uddevalla Sim 29.03
16 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 29.31
Oscar Ekström vann klart 100m fjärilsim
34 100m Fjärilsim Herrar Final   
Alexander Linge låg i slagläge för sitt första SM-guld på 100m fjärilsim. Men av denna placering på bana fyra blev det just en fjärde plats. Vann gjorde klubbkamraten Oscar Ekström som satte dit en 100-ing på 53.79. Vän av ordning funderade på var Simon Sjödin var?
34 100m Fjärilsim HerrarA- Final   

1 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 53.78
2 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 54.47
3 Jesper Jonsson 1993 Uddevalla Sim 54.88
4 Alexander Linge 1992 Linköpings Allmänna SS 55.14
5 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 55.88
6 Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb 56.01
7 Erik Gissén 1992 Karlstads Simsällskap 56.04
8 Viktor Björk 1992 Spårvägen Simförening 56.46
34 100m Fjärilsim Herrar B- Final   

9 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 56.72
10 Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap 57.02
11 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 57.14
12 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 57.19
13 Filip Svedberg 1997 Skellefte Simsällskap 34 57.29
14 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 57.61
15 Magnus Lundgren 1991 Simklubben Neptun 58.03
- Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap DSQ
Henriette Stenkvist vann klart 400m fritt för damerna.
33 400m Frisim Damer Final   
Det har varit en del "bumps on the road" för Henriette Stenkvist i hennes svenska simkarriär. Men idag hade hon förtängt detta och kunde simma på riktigt bra och klart vinna 400m fritt. hennes personliga rekord 4.13.69 har hon så långt tillbaka som EJM 2010 och läng låg hon i fass med denna tid. Men till slut blev hon rejält trött och det blev till 4.17.84. Delad silverplats för Frida Berggren och Erica Dahlgren. Alba Forés hade tömt sin energi tidigare och när hon blev ifrånsimmade i början hängde hon inte med.
33 400m Frisim Damer Final  

1 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 4:17.84
2 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 4:22.25
2 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 4:22.25
4 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 4:28.12
5 Josefin Eriksen 1995 Järfälla Simsällskap 4:28.67
6 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:31.98
7 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:31.99
8 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:33.12 
Victor Johansson vann också 800m fritt
Victor Johansson vann också 800m fritt
37 800m Frisim Herrar Direktfinal 
Victor Johansson och gossen Jedel från MASS gjorde upp det här. Länge och väl. Men på slutet var det Johansson för hela slanten. Har ni lyssnat på Victor i TV-snacket efter loppen? Om inte gör det!
37 800m Frisim Herrar Direktfinal 

1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 8:15.11
2 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 8:18.22
3 Simon Plato 1993 Helsingborgs Simsällskap 8:23.66
4 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 8:30.78
5 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 8:31.55
6 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 8:33.70
7 Oskar Nordstrand 1991 Helsingborgs Simsällskap 8:38.54
8 Cebastian Christensen 1998 Simklubben Triton 8:42.30
9 Marcus Kindberg 1993 Simklubben Ran 8:43.16
10 Erik Boström 1997 Höganäs Simsällskap 8:44.25
11 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 8:45.36
12 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 8:54.37
13 Makis Jörgensen 1992 Helsingborgs Simsällskap 8:54.51
14 Theodor Hansson 1994 Södertälje Simsällskap 8:54.68
15 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap 8:54.92
16 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF 8:54.94
17 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap 8:55.57
18 Fredrik Olofsson 1994 Helsingborgs Simsällskap 8:56.61
19 Johan Jönsson 1995 Simklubben Hajen 8:56.73
20 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 8:56.93
21 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 8:56.95
22 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 8:59.30
23 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 9:00.47
24 William Lindblom 1998 Malmö Kappsimningsklubb 9:02.92
25 Gustav Frödeberg 1997 Väsby Simsällskap 9:03.54
26 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 9:04.33
27 Johan Rydahl 2001 Karlstads Simsällskap 9:05.43
28 Johan Hildesson 1992 Kungälvs Simsällskap 9:05.99
29 David Hallberg 1994 Västerås Simsällskap 9:06.31
30 Markus Kron 1994 Södertörns Simsällskap 9:06.38
31 Jesper Böhn 1998 Simklubben S 02 9:06.48
32 Marcus Holmquist 2000 Jönköpings Simsällskap 9:07.01
33 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 9:07.50
34 Johan Strandberg 1997 Sundsvalls Simsällskap 9:07.64
35 William Westerlund Holappa 1999 Simklubben Elfsborg 9:10.12
36 Oskar Strömberg 1994 Simklubben Lödde 9:10.79
37 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 9:10.87
38 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Sim 9:11.18
39 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 9:11.22
40 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap 9:12.19
41 Martin Rogmark 1996 Simklubben Hajen 9:12.89
42 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 9:14.10
43 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 9:15.27
44 Axel Lloyd 1999 Trelleborg Sim 9:16.15
45 Henrik Podéus 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 9:18.01
46 Johan Christiansson 1996 Ystads Simsällskap 9:18.81
47 David Larsson 1996 Jönköpings Simsällskap 9:18.90
48 Rasmus Ericsson 1998 Simklubben Triton 9:22.81
49 William Josefsson-Rudberg 1998 Järfälla Simsällskap 9:25.03
50 Hugo Wiman 1997 Växjö Simsällskap 9:25.86
51 Mattias Freiholtz 1996 Spårvägen Simförening 9:26.29
52 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 9:30.49
53 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap 9:36.45
36 4X100m Medley Damer Sr Direktfinal  
Sarah Sjöström gjorde en monstersträcka på fjärilsimmet - 55.62 - och ledde sitt lag från, ja var det sjätte till första plats. Men till slut blev det ändå ingen medalj för Södertörn när Helsingborg och Spårvägen gjorde upp om det hela. Louise Hansson mot Coleman. Neptun treor.
36 4X100m Medley Damer Sr Direktfinal  

1 Helsingborgs Simsällskap 4:09.50
2 Spårvägen Simförening 4:09.74
3 Simklubben Neptun 4:12.47
4 Södertörns Simsällskap 4:14.86
5 Simklubben Triton 4:16.58
6 Göteborg Sim 4:21.33
7 Jönköpings Simsällskap 4:24.72
8 Västerås Simsällskap 4:25.91
9 Väsby Simsällskap 4:26.53
10Norrköpings Kappsimningsklubb 4:28.55
11 Jönköpings Simsällskap 4:30.37
12 Simklubben S 02 4:30.48
13 Simklubben Triton 4:30.51
Tre medaljörer - Mattias Carlsson - Petter Fredriksson - Fabian Bergman
Tre medaljörer - Mattias Carlsson - Petter Fredriksson - Fabian Bergman
åsså
(vilket är ett slarvigt uttryck för ordet "också" - på det ädla skånska språket)

Jennie Johansson fick ett EM-brons idag. Bronset som ramlade på henne när Julia Efimova diskades för dopning på EM i Herning i fjol.

Sommarprataren Bengt Baron delade ut priser på Sim-SM idag. Har du lyssnat på hans Sommarprat? Om inte så hittar du det här - klick.

Idag var det bara bra svensk sommar. Inte tropisk afton. Skönt så.
Idag har skribenten av dessa rader fått se, simning, kanotpolo, vattenpolo, truppgymnastik och styreklyft. Snacka om att idrottsdosen fylls på bra. Inte en fotbollsmatch så långt ögat når.

Familjen Hansson från Helsingborg kan bli historiska. Efter fyra dagar så har man tagit nio SM-guld för juniorerna. Storasyster Louise har tagit fyra ind. guld, lillasyster Sophie har tre dito. Sedan har man varit inblandade i två lagkappsguld. Mer kan komma.

Delat silver på 400m fritt mellan Frida från Västerås och Erica från Göteborg. Snyggt prickat och ovanligt.

När man går runt och snackar med simtränare på bassängkanten - förstår man att det fortfarande, år 2015, inte är helt enkelt att tas med arbetsgivare runt om i landet.

Vattenpolon vanns av Järfälla på damsidan. På herrsidan vann Linköping efter straffar. Jämnt och spännande.

Gårdagens medaljfördelning bland juniorerna (dvs. dag 3) kan tänkas innehålla någon felaktighet. Detta har påpekats av en klubbordförande - MEN vi blickar inte bakåt på Mästerskapssidan - utan ber dig titta ute i högerspalten på dagens lista för att få de korrekta informationerna.......
 
Top-10 FINA-poäng damer

Plac -Simmare-Födelseår-Klubb-Poäng-I gren-nr

1  Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 1000 31
2 Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 870 29
3  Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 862 15
4 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 840 24
5  SK Triton 0 Simklubben Triton 822 8
6  Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 816 20
7  Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 814 5
8  Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 811 29
9  Helsingborgs S 1998 Helsingborgs Simsällskap 804 36
10  Michelle Coleman 1993 Spårvägen Simförening 803 1
Top-10 FINA-poäng damer

Plac -Simmare-Födelseår-Klubb-Poäng-I gren-nr

1  Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 880 6
2  Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 841 2
3 Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 826 19
4  Mölndals ASS 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 806 17
5  Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 803 17
6  Linköpings ASS 0 Linköpings Allmänna SS 795 17
7  Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 794 34
8  Uddevalla S 0 Uddevalla Sim 787 26
9  Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 782 4
10  Niklas Borin 1989 Turebergs Simklubb 780 21

F ö r s ö k s t ä v l i n g a r n a

Helsingborgs Simsällskap vann 4x100m medley i juniorrklassen och slog svenskt juniorrekord. Frv Matilda Weiler, Louise Hansson, Sophie Hansson och Ronja Wikström.
Helsingborgs Simsällskap vann 4x100m medley i juniorrklassen och slog svenskt juniorrekord. Frv Matilda Weiler, Louise Hansson, Sophie Hansson och Ronja Wikström.

Vi bevakar Universiaden också.
Läs om detta här - klick

Resultat lördag - juniorer - förmiddag

Gren 29, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Junior
1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:10.18
2 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 1:11.23
3 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 1:12.89
4 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:13.19
5 Vendela Norrman 1995 Tyresö Simsällskap 1:13.26
6 Lina Wingren 1996 Simklubben Triton 1:13.50
7 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun 1:13.96
8 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:14.20
9 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 1:14.23 Deltar ej i final
10 Milana Salih 1997 Simklubben Neptun 1:14.24
11 Lina Berg 1996 Simklubben S 02 1:14.52
12 Lina Westerlund 1995 Wisby Simsällskap 1:14.66
13 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 1:15.15
14 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon 1:15.54
15 Emelie Johansson 1996 Täby Sim 1:15.55
16 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 1:15.60
17 Johanna Holm 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:15.94
18 Emma Wahlund 1998 Väsby Simsällskap 1:16.13
19 Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim 1:16.24
20 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun 1:16.46
21 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 1:16.71
22 Linnéa Englund 2003 Karlstads Simsällskap 1:16.83
23 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb 1:17.08
24 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen 1:17.09
25 Sandra Lendt 2000 Trelleborg Sim 1:17.42
26 Amanda Wittström 1997 Helsingborgs Simsällskap 1:17.43
27 Erica Christensen 1997 Södertälje Simsällskap 1:17.54
28 Klara Juliusson 1997 Höganäs Simsällskap 1:17.73
29 Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim 1:17.75
30 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 1:17.88
31 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap 1:18.07
32 Fanny Strömstedt 1996 Spårvägen Simförening 1:18.15
33 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 1:18.57
34 Victoria Jönsson 1999 S71 1:18.62
35 Emelie Gidlöf 1997 Linköpings Allmänna SS 1:18.63
36 Agnes Fährlin 1998 Spårvägen Simförening 1:18.86
37 Tiffani Segerbrand 1999 Solna Sundbyberg SS 04 1:18.94
38 Klara Leijon 1999 Alvesta Simsällskap 1:19.79
39 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 1:20.14
40 Josefine Möller 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:21.67
41 Edith Axelsson-Wiesel 2002 Ljungby Simsällskap 1:22.97

Gren 30, 50m Frisim Herrar, Finaler, Junior
1 Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 23.79
2 Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.81
3 Fabian Steen 1996 Helsingborgs Simsällskap 23.93
4 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 24.05
5 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 24.26
6 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 24.29
7 Efrem Ghirmai 1996 Helsingborgs Simsällskap 24.35
8 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 24.36
9 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 24.39
10 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 24.54
11 Ahmad Attellesey 1995 Simklubben Triton 24.56
12 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.58
13 Henrik Bolle 1996 Turebergs Simklubb 24.67
14 Benjamin Lindberg 1995 Skellefte Simsällskap 34 24.71
15 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 24.77
16 Hugo Cedervall 1997 Simklubben Poseidon 24.90
17 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 24.91
18 Enzo Schön 1996 Helsingborgs Simsällskap 25.05
19 Shervin Ghahestani 1997 Täby Sim 25.08
20 Alexander Almeida Sundell 1997 Helsingborgs Simsällskap 25.09
21 Anton Lüning 1996 Spårvägen Simförening 25.11
22 Niclas Hvalgren 1995 Simklubben Laxen 25.13
23 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 25.17
24 Filip Weidlitz 1997 Simklubben Neptun 25.18
25 Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap 25.19
26 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 25.22
26 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 25.22
28 Elias Gausel 1996 Simklubben S 02 25.33
29 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 25.40
30 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 25.45
31 Robert Lindblom 1995 Harnäs Skutskär Simsällskap 25.56
32 Alfred Bjärudd 1996 Simklubben Laxen 25.67
33 David Kurilenko 1999 Ljungby Simsällskap 25.72
34 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 25.80
35 Gergö Nagy 1995 Ljungby Simsällskap 26.08
- Elias Haglund 1996 Karlstads Simsällskap DSQ

Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior
1 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.23
2 Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb 28.29
3 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 28.40
4 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 28.63
5 Ronja Wikström 1996 Helsingborgs Simsällskap 28.64
6 Vera Rohlin Johansson 1995 Örebro Simallians 28.68
7 Ida Liljeqvist 1999 Höganäs Simsällskap 28.75
8 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 28.77
9 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 29.07
10 Anna Eriksson 1999 Strängnäs Simklubb 29.12
11 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 29.15
12 Felicia Hedman 1995 Väsby Simsällskap 29.20
13 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 29.22
14 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 29.26
15 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 29.29
16 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 29.30
17 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 29.56
18 Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim 29.57
19 Maria Galic 1995 Jönköpings Simsällskap 29.66
19 Matilda Klintberg 1999 Vellinge-Näsets Simklubb 29.66
21 Cassandra Tran 1997 Malmö Kappsimningsklubb 29.79
22 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 29.92
23 Ebba Stillman 1996 Jönköpings Simsällskap 29.93
24 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim 29.94
25 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 30.01
26 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 30.04
27 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 30.07
28 Lova Andersson 2000 Ljungby Simsällskap 30.10
29 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 30.60
30 Emilia Christiansen 1999 S71 30.86
31 Andrea Gustafsson 1996 Malmö Kappsimningsklubb 31.24
32 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 31.37

Gren 32, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior
1 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:04.17
2 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 2:04.37
3 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:09.35
4 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.21
5 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:11.92
6 Rasmus Wetterborg 1996 Simklubben Triton 2:13.56 Deltar ej i final
7 Jonas Andersson 1996 Simklubben Poseidon 2:14.26
8 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:14.38
9 Erik Reinholdz 1997 Södertörns Simsällskap 2:15.43
10 Adam Albringer 1999 Karlstads Simsällskap 2:15.74
11 Elias Altman 1998 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:16.54
12 Daniel Jonsson 1999 Alvesta Simsällskap 2:17.14
13 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 2:17.17
14 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 2:17.82
15 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 2:18.23
16 Tobias Henriksson 1996 Spårvägen Simförening 2:18.97
17 Axel Ydenius 1997 Södertälje Simsällskap 2:19.37
18 Victor Lloyd 1996 Trelleborg Sim 2:19.41
19 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 2:21.29
20 Sean Johansson 1997 Simklubben Ena 2:22.68
21 Gustav Norberg-Pettersson 1996 Simklubben Laxen 2:28.04

Gren 33, 400m Frisim Damer, Finaler, Junior
1 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 4:24.49
2 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 4:24.88
3 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:28.75
4 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:28.77
5 Josefin Eriksen 1995 Järfälla Simsällskap 4:30.21
6 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 4:31.18
7 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 4:33.92
8 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 4:34.21
9 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 4:34.23
10 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 4:35.97
11 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 4:36.47
12 Lina Sjöholm 2000 Sjöbo Simsällskap 4:36.59
13 Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap 4:36.68
14 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 4:37.13
15 Johanna Palmkvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:37.41
16 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 4:38.10
17 Ida Eriksen 1997 Järfälla Simsällskap 4:39.59
18 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 4:40.05
19 Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim 4:41.31
20 Tove Sparrman 1996 Väsby Simsällskap 4:41.78
21 Josefine Almvret 1999 Järfälla Simsällskap 4:46.22
22 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 4:46.52

Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior
1 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 56.68
2 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 56.74
3 Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap 57.00
4 Filip Svedberg 1997 Skellefte Simsällskap 34 57.03
5 Markus Fürst 1996 Väsby Simsällskap 57.19 Deltar ej i final
6 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 57.34
7 Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.77
8 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 57.81
9 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 57.89
10 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.96
11 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap 58.05
12 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim 58.16
13 Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 58.70
13 Niclas Hvalgren 1995 Simklubben Laxen 58.70
15 Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 58.76
16 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 58.94
17 Filip Dolk 1996 Helsingborgs Simsällskap 59.02
18 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.09
19 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 59.13
20 John Olsson 1995 Simklubben Laxen 59.27
21 Edvin Qvirist 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.34
22 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 59.45
23 Carl Norlander 1997 Väsby Simsällskap 59.55
24 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 59.72
25 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.78
26 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 59.79
26 Oscar Olsson 1999 Sjöbo Simsällskap 59.79
28 Oscar Sjöblad 1997 Västerviks Simsällskap 59.84
29 Oskar Iwarsson 2000 Turebergs Simklubb 59.89
30 David Kurilenko 1999 Ljungby Simsällskap 59.93
31 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 1:00.35
32 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 1:00.77
33 Johan Rydahl 2001 Karlstads Simsällskap 1:01.08

Gren 35, 4X100m Medley Damer Jr, Finaler, Junior
1 Helsingborgs S 1998 Helsingborgs Simsällskap 4:13.22 SJR
2 SK Neptun 1995 Simklubben Neptun 4:22.35
3 Jönköpings SS 1995 Jönköpings Simsällskap 4:24.59
4 Spårvägen SF 1995 Spårvägen Simförening 4:25.21
5 SK Triton 2015 Simklubben Triton 4:25.92
6 Järfälla S 1996 Järfälla Simsällskap 4:29.04
7 Södertörns SS 1995 Södertörns Simsällskap 4:30.81
8 Täby S 1995 Täby Sim 4:31.12
9 Göteborg S 1995 Göteborg Sim 4:34.43
10 Jönköpings SS Lag 2 1995 Jönköpings Simsällskap 4:36.26
11 Strängnäs SK 1998 Strängnäs Simklubb 4:37.10
12 Malmö KK 1995 Malmö Kappsimningsklubb 4:41.68
13 S 71 1995 S71 4:41.78
14 Falu SS 1998 Falu Simsällskap 4:45.39
15 SK Sydsim 1995 Simklubben Sydsim 4:49.04
- Sundsvalls SS 1995 Sundsvalls Simsällskap DSQ
- Väsby SS 1996 Väsby Simsällskap DSQ
Resultat lördag - seniorer - försökstävlingar

Gren 29, 100m Bröstsim Damer, Försök, Senior
1 Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 1:09.93
2 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:10.18
3 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:11.19
4 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 1:11.23
5 Amanda Rutqvist 1991 Göteborg Sim 1:12.33
6 Hannah Brunzell 2001 Västerås Simsällskap 1:12.89
7 Therése Bergström 1987 Linköpings Allmänna SS 1:13.14
8 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:13.19
9 Vendela Norrman 1995 Tyresö Simsällskap 1:13.26
10 Lina Wingren 1996 Simklubben Triton 1:13.50
11 Stina Gardell 1990 Spårvägen Simförening 1:13.86 Deltar ej i final
12 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun 1:13.96
13 Ulrica Sandgren 1994 Sundsvalls Simsällskap 1:14.05
14 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:14.20
15 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 1:14.23 Deltar ej i final
16 Milana Salih 1997 Simklubben Neptun 1:14.24
17 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap 1:14.28
18 Lina Berg 1996 Simklubben S 02 1:14.52
19 Lina Westerlund 1995 Wisby Simsällskap 1:14.66
20 Julia Schippert 1993 Helsingborgs Simsällskap 1:14.67
21 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 1:15.15
22 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon 1:15.54
23 Emelie Johansson 1996 Täby Sim 1:15.55
24 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 1:15.60
25 Nadja Salomonsson 1992 Väsby Simsällskap 1:15.85
26 Johanna Holm 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:15.94
27 Emma Wahlund 1998 Väsby Simsällskap 1:16.13
28 Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim 1:16.24
29 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun 1:16.46
30 Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:16.50
31 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 1:16.71
32 Linnéa Englund 2003 Karlstads Simsällskap 1:16.83
33 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb 1:17.08
34 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen 1:17.09
34 Julia Thurfjell 1994 Solna Sundbyberg SS 04 1:17.09
36 Sandra Lendt 2000 Trelleborg Sim 1:17.42
37 Amanda Wittström 1997 Helsingborgs Simsällskap 1:17.43
38 Erica Christensen 1997 Södertälje Simsällskap 1:17.54
39 Elise Löfgren 1991 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:17.60
40 Klara Juliusson 1997 Höganäs Simsällskap 1:17.73
41 Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim 1:17.75
42 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 1:17.88
43 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap 1:18.07
44 Fanny Strömstedt 1996 Spårvägen Simförening 1:18.15
45 Tove Björk 1994 Spårvägen Simförening 1:18.22
46 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 1:18.57
47 Victoria Jönsson 1999 S71 1:18.62
48 Emelie Gidlöf 1997 Linköpings Allmänna SS 1:18.63
49 Agnes Fährlin 1998 Spårvägen Simförening 1:18.86
50 Tiffani Segerbrand 1999 Solna Sundbyberg SS 04 1:18.94
51 Klara Leijon 1999 Alvesta Simsällskap 1:19.79
52 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 1:20.14
53 Josefine Möller 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:21.67
54 Edith Axelsson-Wiesel 2002 Ljungby Simsällskap 1:22.97

Gren 30, 50m Frisim Herrar, Försök, Senior
1 Petter Stymne 1983 Simklubben Neptun 23.57
2 Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.59
3 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 23.64
4 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.65
5 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 23.66
6 Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 23.79
7 Pontus Flodqvist 1988 Simklubben Neptun 23.80
8 Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.81
9 Alexander Linge 1992 Linköpings Allmänna SS 23.83
10 Fabian Steen 1996 Helsingborgs Simsällskap 23.93
10 Linus Magnusson 1990 Simklubben Neptun 23.93
12 Anton Arvidsson 1994 Uddevalla Sim 23.96
13 Henrik Lindau 1990 Karlskrona Simsällskap 23.98
14 Stefan Nystrand 1981 Spårvägen Simförening 24.02 Deltar ej i final
15 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 24.05
16 Sebastian Pettersson 1994 Kungälvs Simsällskap 24.18
17 Gustav Åberg Lejdström 1992 Helsingborgs Simsällskap 24.20
18 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 24.23
19 David Ernstsson 1992 Helsingborgs Simsällskap 24.26
19 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 24.26
21 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 24.29
22 Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.32
23 Mikael Wåhlin 1989 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.33
24 Efrem Ghirmai 1996 Helsingborgs Simsällskap 24.35
25 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap 24.36
26 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 24.38
26 Martin Persson 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 24.38
28 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 24.39
29 Magnus Lundgren 1991 Simklubben Neptun 24.52
30 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 24.54
31 Janne Ledin 1994 Simklubben Laxen 24.55
32 Ahmad Attellesey 1995 Simklubben Triton 24.56
33 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.58
34 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 24.64
35 Henrik Bolle 1996 Turebergs Simklubb 24.67
36 Thomas Törnström 1992 Linköpings Allmänna SS 24.68
37 Benjamin Lindberg 1995 Skellefte Simsällskap 34 24.71
38 Niklas Borin 1989 Turebergs Simklubb 24.72
39 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 24.77
40 Hugo Cedervall 1997 Simklubben Poseidon 24.90
41 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 24.91
42 Jonas Ulfskans 1986 Simklubben Laxen 24.98
43 Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen 25.01
44 Enzo Schön 1996 Helsingborgs Simsällskap 25.05
45 Shervin Ghahestani 1997 Täby Sim 25.08
46 Alexander Almeida Sundell 1997 Helsingborgs Simsällskap 25.09
47 Anton Lüning 1996 Spårvägen Simförening 25.11
48 Niclas Hvalgren 1995 Simklubben Laxen 25.13
49 Theo Zätterström 1991 Simklubben Neptun 25.16
50 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 25.17
51 Filip Weidlitz 1997 Simklubben Neptun 25.18
52 Björn Seeliger 2000 Södertälje Simsällskap 25.19
53 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 25.22
53 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 25.22
55 Joakim Q Hammarlind 1993 Stockholmspolisens IF SF 25.25
56 Elias Gausel 1996 Simklubben S 02 25.33
57 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 25.40
58 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 25.45
59 Robert Lindblom 1995 Harnäs Skutskär Simsällskap 25.56
60 Alfred Bjärudd 1996 Simklubben Laxen 25.67
61 David Kurilenko 1999 Ljungby Simsällskap 25.72
62 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 25.80
63 Gergö Nagy 1995 Ljungby Simsällskap 26.08
- Elias Haglund 1996 Karlstads Simsällskap DSQ

Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Försök, Senior
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 26.10
2 Magdalena Kuras 1988 Simklubben Triton 27.60
3 My Fridell 1992 Helsingborgs Simsällskap 27.88
4 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.23
5 Rebecka Gustafsson 1998 Strängnäs Simklubb 28.29
6 Emma Svensson 1992 Upsala Simsällskap 28.40
6 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 28.40
8 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 28.63
9 Frida Andersson 1991 Uddevalla Sim 28.64
9 Ronja Wikström 1996 Helsingborgs Simsällskap 28.64
11 Vera Rohlin Johansson 1995 Örebro Simallians 28.68
12 Ida Liljeqvist 1999 Höganäs Simsällskap 28.75
13 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 28.77
14 Frida Nilsson 1992 Spårvägen Simförening 28.93
15 Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim 29.05
16 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 29.07
17 Anna Eriksson 1999 Strängnäs Simklubb 29.12
18 Ebba Rosenquist 1989 Simklubben Sydsim 29.14
19 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 29.15
20 Lovisa Klarén 1992 Södertörns Simsällskap 29.16
21 Felicia Hedman 1995 Väsby Simsällskap 29.20
22 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 29.22
23 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 29.26
24 Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 29.29
25 Jessica Billquist 1996 Spårvägen Simförening 29.30
25 Lina Johansson 1994 Södertörns Simsällskap 29.30
27 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 29.56
28 Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim 29.57
29 Maria Galic 1995 Jönköpings Simsällskap 29.66
29 Matilda Klintberg 1999 Vellinge-Näsets Simklubb 29.66
31 Cassandra Tran 1997 Malmö Kappsimningsklubb 29.79
32 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 29.92
33 Ebba Stillman 1996 Jönköpings Simsällskap 29.93
34 Eleonor Lindborg 1992 Simklubben Ran 29.94
34 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim 29.94
36 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 30.01
37 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 30.04
38 Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 30.07
39 Lova Andersson 2000 Ljungby Simsällskap 30.10
40 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 30.60
41 Emilia Christiansen 1999 S71 30.86
42 Andrea Gustafsson 1996 Malmö Kappsimningsklubb 31.24
43 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 31.37

Gren 32, 200m Ryggsim Herrar, Försök, Senior
1 Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:04.17
2 Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim 2:04.37
2 Oskar Ericsson 1997 Täby Sim 2:04.37
4 Fabian Bergman 1994 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:06.09
5 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:09.00 Deltar ej i final
6 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 2:09.09
7 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:09.35
8 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 2:09.78
9 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.21
10 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 2:10.51
11 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:11.92
12 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:12.70
13 Anton Mikaelsson 1993 Skellefte Simsällskap 34 2:13.48 Deltar ej i final
14 Rasmus Wetterborg 1996 Simklubben Triton 2:13.56 Deltar ej i final
15 Jonas Andersson 1996 Simklubben Poseidon 2:14.26
16 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:14.38
17 Erik Reinholdz 1997 Södertörns Simsällskap 2:15.43
18 Adam Albringer 1999 Karlstads Simsällskap 2:15.74
18 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 2:15.74
20 Elias Altman 1998 Saltsjöbadens Idrottsförening 2:16.54
21 Daniel Jonsson 1999 Alvesta Simsällskap 2:17.14
22 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 2:17.17
23 Alexander Lienau-Petersson 1993 Ystads Simsällskap 2:17.41
24 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 2:17.82
25 David Schön Svensson 1993 Simklubben Laxen 2:17.90
26 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägen Simförening 2:18.23
27 Tobias Henriksson 1996 Spårvägen Simförening 2:18.97
28 Axel Ydenius 1997 Södertälje Simsällskap 2:19.37
29 Victor Lloyd 1996 Trelleborg Sim 2:19.41
30 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 2:21.29
31 David Lind 1994 Södertörns Simsällskap 2:22.06
32 Sean Johansson 1997 Simklubben Ena 2:22.68
33 Gustav Norberg-Pettersson 1996 Simklubben Laxen 2:28.04

Gren 33, 400m Frisim Damer, Försök, Senior
1 Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 4:20.19
2 Alba Forés 1998 Simklubben Triton 4:24.49
3 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02 4:24.88
4 Frida Berggren 1994 Västerås Simsällskap 4:27.31
5 Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:28.75
6 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:28.77
7 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:29.34
8 Josefin Eriksen 1995 Järfälla Simsällskap 4:30.21
9 Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets Simklubb 4:31.18
10 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 4:33.92
11 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 4:34.21
12 Alexandra Uusaro 1995 Täby Sim 4:34.23
13 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 4:35.97
14 Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:36.10
15 Moa Ståhl 1995 Simklubben Triton 4:36.47
16 Lina Sjöholm 2000 Sjöbo Simsällskap 4:36.59
17 Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap 4:36.68
18 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 4:37.13
19 Johanna Palmkvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:37.41
20 Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02 4:38.01
21 Erica Sjöholm 1997 Sjöbo Simsällskap 4:38.10
22 Lovisa Nyman 1994 Umeå Simsällskap 4:38.23
23 Ida Eriksen 1997 Järfälla Simsällskap 4:39.59
24 Lisa Eriksson 1998 Strängnäs Simklubb 4:40.05
25 Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim 4:41.31
26 Tove Sparrman 1996 Väsby Simsällskap 4:41.78
27 Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:42.10
28 Anna Jonsson 1994 Väsby Simsällskap 4:42.47
29 Josefine Almvret 1999 Järfälla Simsällskap 4:46.22
30 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 4:46.52

Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior
1 Alexander Linge 1992 Linköpings Allmänna SS 54.33
2 Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 54.65
3 Jesper Jonsson 1993 Uddevalla Sim 55.62
4 Alexander Nyström 1990 Simklubben Neptun 55.72
5 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 56.17
6 Viktor Björk 1992 Spårvägen Simförening 56.27
7 Erik Gissén 1992 Karlstads Simsällskap 56.33
8 Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb 56.49
9 Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 56.68
10 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 56.74
11 Johan Brännerud Garcia 1994 Malmö Kappsimningsklubb 56.88
12 Henry Kerman 1997 Jönköpings Simsällskap 57.00
13 Filip Svedberg 1997 Skellefte Simsällskap 34 57.03
14 Markus Fürst 1996 Väsby Simsällskap 57.19 Deltar ej i final
15 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 57.34
16 Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.77
17 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 57.81
18 Magnus Lundgren 1991 Simklubben Neptun 57.86
19 Kalle Lindborg 1994 Linköpings Allmänna SS 57.88
20 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 57.89
21 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.96
22 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap 58.05
23 Robbin Steén 1987 Helsingborgs Simsällskap 58.07
24 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim 58.16
25 Jonas Holmström 1992 Helsingborgs Simsällskap 58.23
26 Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb 58.70
26 Niclas Hvalgren 1995 Simklubben Laxen 58.70
28 Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 58.76
29 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 58.94
30 Filip Dolk 1996 Helsingborgs Simsällskap 59.02
31 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.09
32 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 59.13
33 John Olsson 1995 Simklubben Laxen 59.27
34 Edvin Qvirist 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.34
35 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 59.45
36 Carl Norlander 1997 Väsby Simsällskap 59.55
37 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 59.72
38 Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.78
39 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 59.79
39 Oscar Olsson 1999 Sjöbo Simsällskap 59.79
41 Oscar Sjöblad 1997 Västerviks Simsällskap 59.84
42 Oskar Iwarsson 2000 Turebergs Simklubb 59.89
43 David Kurilenko 1999 Ljungby Simsällskap 59.93
44 Niklas Andersson 1992 Helsingborgs Simsällskap 1:00.02
45 Joel Falk Hansson 1994 Helsingborgs Simsällskap 1:00.09
46 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 1:00.35
47 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 1:00.77
48 Joakim Q Hammarlind 1993 Stockholmspolisens IF SF 1:01.06
49 Johan Rydahl 2001 Karlstads Simsällskap 1:01.08
- Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap DNS
800m fritt herrar juniorer

1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 8:15.11
2 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 8:18.22
3 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 8:30.78
4 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 8:31.55
5 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 8:33.70
6 Cebastian Christensen 1998 Simklubben Triton 8:42.30
7 Erik Boström 1997 Höganäs Simsällskap 8:44.25
8 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 8:45.36
9 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 8:54.37
10 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap 8:54.92
11 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF 8:54.94
12 Robin Hanson 2001 Järfälla Simsällskap 8:55.57
13 Johan Jönsson 1995 Simklubben Hajen 8:56.73
14 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 8:56.93
15 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 8:56.95
16 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 8:59.30
17 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap 9:00.47
18 William Lindblom 1998 Malmö Kappsimningsklubb 9:02.92
19 Gustav Frödeberg 1997 Väsby Simsällskap 9:03.54
20 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 9:04.33
21 Johan Rydahl 2001 Karlstads Simsällskap 9:05.43
22 Jesper Böhn 1998 Simklubben S 02 9:06.48
23 Marcus Holmquist 2000 Jönköpings Simsällskap 9:07.01
24 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 9:07.50
25 Johan Strandberg 1997 Sundsvalls Simsällskap 9:07.64
26 William Westerlund Holappa 1999 Simklubben Elfsborg 9:10.12
27 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 9:10.87
28 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Sim 9:11.18
29 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 9:11.22
30 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap 9:12.19
31 Martin Rogmark 1996 Simklubben Hajen 9:12.89
32 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 9:14.10
33 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 9:15.27
34 Axel Lloyd 1999 Trelleborg Sim 9:16.15
35 Henrik Podéus 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb 9:18.01
36 Johan Christiansson 1996 Ystads Simsällskap 9:18.81
37 David Larsson 1996 Jönköpings Simsällskap 9:18.90
38 Rasmus Ericsson 1998 Simklubben Triton 9:22.81
39 William Josefsson-Rudberg 1998 Järfälla Simsällskap 9:25.03
40 Hugo Wiman 1997 Växjö Simsällskap 9:25.86
41 Mattias Freiholtz 1996 Spårvägen Simförening 9:26.29
42 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 9:30.49
43 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap 9:36.45

17.00 Finaltävlingar

30 50m Frisim Herrar   
29 100m Bröstsim Damer
32 200m Ryggsim Herrar
31 50m Fjärilsim Damer  
34 100m Fjärilsim Herrar
33 400m Frisim Damer    
37 800m Frisim Herrar
36 4X100m Medley Damer

Svenska
Mästare

Damer


50m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 24.20


100m fritt

200m fritt
Sarah Sjöström 1993 Södertörns  1:55.94


400m fritt

800m fritt
Alba Forés 1998
Triton 9:02.85


1500m fritt

50m rygg
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 28.67


100m rygg
Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.58


200m rygg
Henriette Stenkvist 1994 Simklubben Neptun 2:16.51


50m fjäril

100m fjäril
Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 56.96


200m fjäril

50m bröst
Jennie Johansson 1988 Simklubben Neptun 31.14


100m bröst

200m bröst
Amanda Rutqvist 
Göteborg Sim 2:28.95


200m medley

400m medley
Stina Gardell 1990 Spårvägen  4:47.25


4x100m fritt
Simklubben Triton 3:45.96


4x200m fritt
Simklubben Triton 8:23.34


4x100m medley

Herrar

50m fritt

100m fritt
Oscar Ekström 1994 Linköpings 50.79


200m fritt


400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings 4:00.43


800m fritt

1500m fritt
Christopher Jedel 1995 Mölndals 15:46.87


50m rygg
Niklas Borin 1989
Turebergs Simklubb 26.11


100m rygg
Mattias Carlsson 1990 Uddevalla Sim 56.60


200m rygg

50m fjäril
Sebastian Holmberg 1991 Simklubben Neptun 24.61


100m fjäril

200m fjäril
Simon Sjödin 1986  Neptun 1:58.11


50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 28.61


100m bröst

200m bröst
Erik Persson 1994
Kungsbacka 2:12.51


200m medley

400m medley
Erik Persson 1994
Kungsbacka 4:23.80


4x100m fritt

4x200m fritt
Mölndals  7:29.59
Svenskt Rekord


4x100m medley
Uddevalla Sim 3:44.43

Seniorer
Poäng
efter fyra dagar


1 Simklubben Neptun 1212
2 Helsingborgs Sim831
3 Jönköpings Simsällskap 624
4 Mölndals  597
5 Linköpings Allmänna SS 591
6 Simklubben Triton 507
7 Spårvägen Simförening 474
8 Södertörns Simsällskap 432
9 Västerås Simsällskap 381
10 Uddevalla Sim 342
11 Väsby Simsällskap 339
12 Norrköpings Kapp 327
13 Järfälla Simsällskap 252
14 Malmö Kapp  219
15 Kungsbacka Sim189
15 Göteborg Sim 189
17 Täby Sim 129
18 Simklubben S 02 108
19 Simklubben Hajen 90
20 Saltsjöbadens  75
21 Ängelholms Simsällskap 72
21 Upsala Simsällskap 72
23 Tyresö Simsällskap 66
24 Kalmar Simsällskap 63
25 Sundsvalls Simsällskap 57
25 Södertälje Simsällskap 57
27 Skuru Idrottsklubb 51
28 Karlstads Simsällskap 48
29 Höganäs Simsällskap 45
30 Turebergs Simklubb 42
31 Vellinge-Näsets Simklubb 39
32 Simklubben Ran 36
33 Sjöbo Simsällskap 33
34 Simklubben Sydsim 30
34 Skellefte Simsällskap 34 30
34 Strängnäs Simklubb 30
37 Karlskrona Simsällskap 21
37 Simklubben Laxen 21
39 Säffle Simsällskap 18
39 Stockholmspolisens 18
39 Skövde Simsällskap 18
39 Kungälvs Simsällskap 18
43 Ljungby Simsällskap 15
44 Simklubben Poseidon 12
44 Wisby Simsällskap 12
44 Falu Simsällskap 12
47 Ystads Simsällskap 9
48 Simklubben Elfsborg 6
48 Härnösands Simsällskap 6
48 Örebro Simallians 6
51 Kristianstads SLS 3

Seniorer
Medaljer
efter fyra dagar

1 Simklubben Neptun 6 4 6 16
2 Södertörns Sim 5 0 0 5
3 Mölndals  3 4 1 8
4 Uddevalla Sim 3 2 1 6
4 Simklubben Triton 3 2 1 6
6 Linköpings 2 3 3 8
7 Jönköpings Sim 2 2 2 6
8 Kungsbacka Sim 2 0 1 3
9 Helsingborgs Sim 1 7 4 12
10 Spårvägen Sim 1 2 5 8
11 Malmö Kappsim 1 1 1 3
12 Turebergs Simklubb 1 0 0 1
12 Göteborg Sim 1 0 0 1
12 Sundsvalls Sim1 0 0 1
15 Västerås Sim 0 3 0 3
16 Simklubben Hajen 0 1 1 2
16 Simklubben S 02 0 1 1 2
18 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
19 Järfälla Simsällskap 0 0 1 1
19 Saltsjöbadens  0 0 1 1
19 Norrköpings Kappsim0 0 1 1
19 Väsby Simsällskap 0 0 1 1

Svenska
Juniormästare

Damer


50m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 25.73


100m fritt

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 2:03.05


400m fritt
Alba Forés 1998
Simklubben Triton 4:24.49


800m fritt
Alba Forés 1998
Triton 9:02.85


1500m fritt

50m ryggsim
Jessica Eriksson 1995 Simklubben Neptun 30.20


100m rygg
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  1:03.30


200m rygg
Marlene Pavlu Lewin 1997 Skuru Idrottsklubb 2:17.62


50m fjäril
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsim 28.23


100m fjäril
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 1:00.19


200m fjäril

50m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborg 31.93


100m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs  1:10.18


200m bröst
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 2:33.89


200m medley

400m medley
Rebecca Håkansson 1996 Vellinge-Näsets 5:05.44


4x100m fritt
Helsingborgs Sim 3:52.51


4x200m fritt
Järfälla Simsällskap 8:25.89

4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 4:13.22

------------------------------------
Herrar

50m fritt
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kapp 23.79


100m fritt
Isak Eliasson 1996
MASS 51.54


200m fritt

400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings 3:59.32


800m fritt

1500m fritt
Christopher Jedel 1995 Mölndals 15:46.87


50m rygg
Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 27.22


100m rygg

200m rygg
Petter Fredriksson 1997 Simklubben Hajen 2:04.17


50m fjäril
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kapp 25.09


100m fjäril
Samuel Törnqvist 1997 Väsby Simsällskap 56.68


200m fjäril
Markus Malm 1997
Jönköpings 2:04.69


200m fjäril

50m bröst
Johannes Skagius 1995 Sundsvalls Simsällskap 28.37


100m bröst

200m bröst
Daniel Räisänen 1999
Täby Sim 2:21.74


200m medley

400m medley
Oskar Ericsson 1997
Täby Sim 4:29.70


4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 7:32.21 SR Juniorer


4x100m medley
Simklubben Laxen 3:54.50

Juniorer
Klubbpoäng
Efter fyra dagar

1 Jönköpings Simsällskap 640
2 Helsingborgs Sims 596
3 Norrköpings Kapp404
4 Järfälla Simsällskap 366
5 Mölndals  362
6 Simklubben Triton 304
7 Väsby Simsällskap 298
8 Täby Sim 268
9 Simklubben Neptun 264
10 Västerås Simsällskap 200
11 Södertörns Simsällskap 172
12 Simklubben Laxen 168
13 Södertälje Simsällskap 146
14 Spårvägen Simförening 128
15 Strängnäs Simklubb 122
16 Höganäs Simsällskap 118
17 Simklubben Hajen 108
18 Simklubben S 02 90
19 Kalmar Simsällskap 88
20 Ängelholms Simsällskap 86
21 Linköpings Allmänna SS 64
21 Malmö Kappsim 64
23 Simklubben Poseidon 62
24 Vellinge-Näsets Simklubb 58
24 Skuru Idrottsklubb 58
26 Göteborg Sim 56
27 Skellefte Simsällskap 34 52
28 Sjöbo Simsällskap 50
28 Tyresö Simsällskap 50
30 Örebro Simallians 46
31 Sundsvalls Simsällskap 40
32 Ljungby Simsällskap 34
33 Eskilstuna Simklubb 32
33 Simklubben Elfsborg 32
35 Skövde Simsällskap 26
35 Ystads Simsällskap 26
37 Stockholmspolisens 22
38 Kristianstads SLS 20
38 Saltsjöbadens  20
38 Härnösands Simsällskap 20
38 Falu Simsällskap 20
42 Harnäs Skutskär  18
42 Wisby Simsällskap 18
42 Kungsbacka Simsällskap 18
45 Säffle Simsällskap 16
45 Kungälvs Simsällskap 16
47 Uddevalla Sim 14
48 S77 Stenungsund 12
49 Njurunda Simsällskap 10
50 Landskrona Simsällskap 8
51 Karlstads Simsällskap 6
51 Ludvika Simsällskap 6
53 Upsala Simsällskap 4
54 Alvesta Simsällskap 2
Juniorer
Medaljer
Efter fyra dagar

1 Helsingborgs Sim 9 2 1 12
2 Jönköpings Sim 4 6 4 14
3 Norrköpings Kappsim 3 2 2 7
4 Mölndals  2 5 1 8
5 Väsby Simsällskap 2 2 3 7
6 Simklubben Triton 2 2 1 5
7 Täby Sim 2 1 1 4
8 Simklubben Hajen 2 1 0 3
9 Simklubben Neptun 1 1 3 5
10 Simklubben Laxen 1 1 1 3
11 Järfälla Simsällskap 1 0 4 5
12 Sundsvalls Sim1 0 0 1
12 Skuru Idrottsklubb 1 0 0 1
12 Vellinge-Näsets  1 0 0 1
15 Simklubben S 02 0 2 1 3
16 Spårvägen Sim 0 2 0 2
17 Ängelholms Sim 0 1 1 2
18 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
18 Tyresö Simsällskap 0 1 0 1
18 Ljungby Simsällskap 0 1 0 1
18 Strängnäs Simklubb 0 1 0 1
22 Västerås Sim 0 0 3 3
23 Linköpings  SS 0 0 1 1
23 Södertälje Simp 0 0 1 1
23 Södertörns Simp 0 0 1 1
23 Sjöbo Simsällskap 0 0 1 1
23 Ystads Simsällskap 0 0 1 1
23 Höganäs Sim 0 0 1 1

Svenska Mästare
genom tiderna.


Damer

50 m frisim klick
100 m frisim klick
200 m frisim klick
400 m frisim klick
800 m frisim klick
1500 m frisim klick
50 m ryggsim klick
100 m ryggsim klick
200 m ryggsim klick
50 m bröstsim klick
100 m bröstsim klick
200 m bröstsim klick
50 m fjärilsim klick
100 m fjärilsim klick
200 m fjärilsim klick
200 m medley klick
400 m medley klick
4x100 m frisim klick
4x200 m frisim klick
4x100 m medley klick

Herrar

50 m frisim klick
100 m frisim klick
200 m frisim klick
400 m frisim klick
800 m frisim klick
1500 m frisim klick
50 m ryggsim klick
100 m ryggsim klick
200 m ryggsim klick
50 m bröstsim klick
100 m bröstsim klick
200 m bröstsim klick
50 m fjärilsim klick
100 m fjärilsim klick
200 m fjärilsim klick
200 m medley klick
400 m medley klick
4x100 m frisim klick
4x200 m frisim klick
4x100 m medley klick

10.00 Försökstävlingar
29 100m Bröstsim Damer Försök     
30 50m Frisim Herrar Försök   
31 50m Fjärilsim Damer Försök     
32 200m Ryggsim Herrar Försök     
33 400m Frisim Damer Försök     
34 100m Fjärilsim Herrar Försök     
35 4X100m Medley Damer Jr Direktfinal     
37 800m Frisim Herrar Försök