Start   Dag 1   Dag 2   Dag 3   Dag 4

Svenska truppen
till EM i Herning är stor, rekordstor. Här har du alla namnen:

Följande simmare är uttagna att representera Sverige:

Sarah Sjöström, Södertörns S 
Jessica Eriksson, Södertörns S 
Simon Sjödin, SK Neptun 
Jennie Johansson, SK Neptun
Sebastian Holmberg, SK Neptun 
Niklas Tour, SK Neptun
Michelle Coleman,Täby Sim 
Rebecca Ejdervik,Täby Sim
Stina Gardell, Spårvägen S 
Jessica Billquist,Spårvägen S 
Stefan Nystrand, Spårvägen S
Josefin Lindkvist, Väsby SS 
Nadja Salomonsson, Väsby SS 
Magdalena Kuras, SK Triton 
Ida Lindborg, Malmö KK 
Elin Mårtensson, Sjöbo SS 
Johannes Skagius, Sundsvalls S 
Erik Persson, Kungsbacka SS 
Adam Paulsson, SK Elfsborg 
Mattias Carlsson, Uddevalla S 
Gulliver Koch, Uddevalla S 
Louise Hansson, Helsingborgs S 
Sophie Hansson, Helsingborgs S
Wilma Ekström,Linköpings ASS
Therese Svendsen, SK Ran
Celine Bertrand, Skövde S 
Axel Pettersson, Jönköpings S 
Linus Kanth, Västerås S 
Jesper Björk, Stockholmspolisens IF
Christoffer Carlsén, Mölndals ASS
Henrik Lindau, Karlskrona S
Niklas Borin, Tureberg
Jonathan Kling, ÖSA 

Tränare:

Andrei Vorontsov NEC
Carl Jenner NEC
Jonas Lundström Helsingborg S
Michael Klevstig Mölndal ASS
Niklas Larsson Linköpings ASS

Övriga:

Henrik Forsberg Sportchef
Ulrika Sandmark FK
Anna Hammar Pressansvarig
Jozef Michlewicz fysio
Carin Möller  fysio
Rene Tour läkare
Stefan Lönngren fimlanalys
Nicky Lukic filmanalys

EM i TV

Europamästerskapen sänds i TV4 och i Eurosport. Allt kommer inte med eftersom det är en mycket aktiv sporthelg och andra idrotter pockar på uppmärksamheten

TV4
Tors 12 dec TV4 Sport och TV4 Play kl 1630 (finalerna direkt)
Fre 13 dec TV4 Sport och TV4 Play kl 1630 (finalerna direkt)
Lör 14 dec TV4 Play kl 1630 (finalerna direkt) och TV4 Sport kl 1900 (efterhand)
Sön 15 dec TV4 Play kl 1630 (finalerna direkt)  och TV4 Sport kl 1800 (efterhand)

Kommentatorer: Björn Geijer och Louise Karlsson

Eurosport
En sen info som når oss (tisdag em) - så kommer Eurosport inte kunna sända försöken. Detta pga. att dansk TV inte producerar försökstävlingarna.


Tors 12 dec
15.45-16.30 Försöken i sammandrag
1630-18.45 Finaltävlingarna direkt

Fred 13 dec
15.45-16.30 Försöken i sammandrag
16.30-18.30 Finaltävlingarna direkt

Sönd 15 dec
15.45-16.30 Finalerna lördag i sammandrag
16.30-18.30 Finaltävlingarna direkt

Kommentatorer Bosse Hultén och Thomas Jansson

Text och web: Bo Hultén
Foto: Bildbyrån och Jozef Michlewicz

Tävlingstider

12 dec
Försök 0900
Finaler  16.30

13 dec
Försök 09.30
Finaler 16.30

14 dec
Försök 09.30
Finaler 16.30

15 dec
Försök 09.30
Finaler 16.30

MediaGuiden för EM i simning hittar du på den här länken - klick

42 deltagande länder

Austria AUT
Azerbaijan AZE
Belarus BLR
Belgium BEL
Bosnia-Herzegovina BIH
Bulgaria BUL
Croatia CRO
Cyprus CYP
Czech Republic CZE
Denmark DEN
Estonia EST
Faroe Islands FAR
Finland FIN
France FRA
Georgia GEO
Germany GER
Great Britain GBR
Greece GRE
Hungary HUN
Iceland ISL
Ireland IRL
Israel ISR
Italy ITA
Latvia LAT
Liechtenstein LIE
Lithuania LTU
Luxembourg LUX
Moldova MDA
Montenegro MNE
Netherlands NED
Norway NOR
Poland POL
Portugal POR
Russia RUS
Serbia SRB
Slovakia SVK
Slovenia SLO
Spain ESP
Sweden SWE
Switzerland SUI
Turkey TUR
Ukraine UKR

.