Se Sum-SIm direkt i Simidrotts-TV - klick

Eftermiddagsspasset

16.00 Eftermiddagspasset

13    400m Frisim Flickor Final          
14    100m Frisim Pojkar Final          
15    100m Bröstsim Flickor Final              
16    200m Medley Pojkar Final          
17    200m Fjärilsim Flickor Final           
18    1500m Frisim Pojkar Direktfinal         
19    4x100m Medley F 15 o y Final         
20    4x100m Medley F 16-17 Final    

13    400m Frisim Flickor Final    

Femton sekunder ner från försöken och ett personligt rekord med åtta sekunder för Elfsborgs Thilda Häll. Det visade på bra löphuvud. Bra inledning på tredje dagens finalpass. Lisa Nystrand ett år yngre tog medalj här också !!

Resultat 13 400m Frisim Flickor, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Thilda Häll 2005 Simklubben Elfsborg 4:28.79
2 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 4:34.60
3 Märta Högfeldt 2005 Linköpings Allmänna SS 4:36.01
4 Liv Bexell 2005 Helsingborgs Simsällskap 4:37.34
5 Sofia Abrahamsson 2005 Föreningen Uddevalla Sim 4:39.09
6 Agnes Jakobsson 2005 Simklubben Ägir 4:46.02
7 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 4:46.92
8 Frida Jansson 2006 Simklubben Poseidon 4:48.57

Kristina Orban vann 100m fritt igår och var på 400m fritt bara någon tiondel över detpersonliga rekordet. Ny frisimsmedalj för en tjejej från G-sim - nu Johanna Edgren

Resultat 13 400m Frisim Flickor, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb 4:29.45
2 Johanna Edgren 2004 Föreningen Göteborg Sim 4:32.85
3 Tyra Littorin 2004 Helsingborgs Simsällskap 4:36.41
4 Ebba Bladh Hazard 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:36.61
5 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb 4:38.82
6 Mica Nolén 2004 Simklubben Triton 4:39.94
7 Ella Gutenwik 2004 Simklubben Hajen 4:42.16
8 Ida Lithner 2004 Säffle Simsällskap 4:43.41

Ett mycket fint 1500 m fritt igåroch Lucie Hanquet kunde hålla ihop simningen också på 400m fritt som hon vann ett par sekunder före Elvira Mörtstrand. Sabina Alman som också  var i SM-final på tredjeplats.

Resultat 13 400m Frisim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 4:24.34
2 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 4:26.30
3 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap 4:28.37
4 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 4:28.69
5 Emilia Rönningdal 2002 S 71 4:28.99
6 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap 4:30.56
7 Thilda Ström 2003 Täby Sim 4:32.79
8 Linn Suchomel 2003 Skövde Simsällskap 4:33.70

Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 14 och yngre Pl Namn Född Klubb Tid
Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 15 år
Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 16-17 år Pl Namn Född Klubb Tid

 14    100m Frisim Pojkar Final    

En tiondel mellan Tjärnberg från Helsingborg och Viktor Svärd från Ägir. Ett par sekunder över det gällande rekordet som Daniel Kertes har på 53.43. Numera också simmande för Helsingborg-

Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Felix Tjärnberg 2005 Helsingborgs Simsällskap 55.62
2 Viktor Svärd 2005 Simklubben Ägir 55.74
3 Joel Nilsson 2005 Ängelholms Simsällskap 56.69
4 Tim Rogersson 2005 Simklubben Neptun 56.92
5 Seth Nillund 2005 Malmö Kappsimningsklubb 57.45
6 Axel Vaide 2005 Ängelholms Simsällskap 58.55
7 Jacob Langell 2005 Helsingborgs Simsällskap 58.74
8 Kailan Jimenez 2005 Föreningen Varberg Sim 58.89

Pal minger från Titon håller sig framme på Sum-Sim. Så också denna gången vinner med 54.49 halvsekunden före Helsingborgaren Lundblad.

Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Jonathan Palminger 2004 Simklubben Triton 54.49
2 William Lundblad 2004 Helsingborgs Simsällskap 55.11
3 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap 55.62
4 Hektor Kvarnlöf 2004 Kungsbacka Simsällskap 55.95
5 Alvin Välkki 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 56.12
6 Teo Mravac 2004 Föreningen Varberg Sim 56.46
7 Anton Witzell 2004 Simklubben Lödde 56.79
8 Hugo Lennartsson 2004 Malmö Kappsimningsklubb 57.05

11/100-delar över Sum-Sim rekordet som Robin Hanson har. Det blev resultatet för Elias Persson som vann 100m fritt i äldsta klassen. Dessutom var han 15/100-delar över sitt eget personliga rekord.

Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 51.19
2 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 52.21
3 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap 52.70
4 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap 52.81
5 Oscar Elfers 2002 Helsingborgs Simsällskap 53.61
6 David Falk 2003 Simklubben Poseidon 54.14
7 Max Leisten 2002 Karlstads Simsällskap 54.47
8 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 54.81

15    100m Bröstsim Flickor Final      

Jämnare än man trodde i förväg. Favoriten Oliva från KSLS vann men när Lina Dahlgren från Kungsnbacka sänker sitt pers med 2,5 sekunder blir det match. Bra med jämna simningar. Det utvecklar.

Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Olivia Klint Ipsa 2005 Kristianstads SLS 1:12.58
2 Lina Dahlgren 2005 Kungsbacka Simsällskap 1:12.82
3 Mathilda Sandberg 2005 Täby Sim 1:15.68
4 Randi Arnesen 2005 Luleå Simsällskap 1:15.69
5 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:17.18
6 Sally Olsson 2005 Simklubben Elfsborg 1:17.24
7 Lovisa Laine 2005 Eskilstuna Simklubb 1:17.32
8 Ebba Egnell 2005 Föreningen Göteborg Sim 1:17.98

Här vann också en favorit. Emelie Fast. Hon var dryga sekunden över sitt personliga rekord men det blev en övertygande seger med 2.5 sekunder idag.

Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 1:12.53
2 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 1:15.04
3 Hanna Persson 2004 Linköpings Allmänna SS 1:16.89
4 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap 1:17.29
5 Emma Hassling 2004 Landskrona Simsällskap 1:17.46
6 Helmi Swanson 2004 Gävle Simsällskap 1:17.58
7 Nora Rogö 2004 Jönköpings Simsällskap 1:18.18
8 Estelle Gyoni 2004 Västerås Simsällskap 1:18.21

Hilja Schimmel vann. Kanske lite överraskande. Men så sänkte hon också sitt personliga rekord rejält.... en hundradel från EJM. Månsson som skall simma JVM tvåa - millimetrarna före Sterling från Västerås.

Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap 1:11.19
2 Julia Månsson 2002 Örebro Simallians 1:11.29
3 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:11.30
4 Linnéa Englund 2003 Föreningen Varberg Sim 1:12.80
5 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen 1:12.99
6 Elsa Bergh 2002 Njurunda Simsällskap 1:13.51
7 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim 1:14.67
8 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 1:14.72

16    200m Medley Pojkar Final     

I familjen Hegmegi kan man simma medley.Lillebror Anton visade det genom att vinna grenen på 2.19.59. Klart först.

Resultat 16 200m Medley Pojkar, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Anton Hegmegi 2005 Jönköpings Simsällskap 2:19.59
2 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap 2:23.44
3 Oliver Albinzon 2005 Simklubben Neptun 2:24.68
4 Botvid Wiell 2005 Sala Simsällskap 2:25.87
5 Hugo Swanson 2006 Gävle Simsällskap 2:25.99
6 Gustav Fahlström 2005 Motala Simsällskap 2:26.41
7 Viktor Svärd 2005 Simklubben Ägir 2:26.81
8 Jacob Langell 2005 Helsingborgs Simsällskap 2:27.97

ANdra titeln till Adi Ramovic under SUm-SIm. Idag vann han 200m medley i mellanklassen före Lucas Sterling och William Lundblad

Resultat 16 200m Medley Pojkar, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap 2:14.31
2 Lucas Sterling 2004 Västerås Simsällskap 2:15.12
3 William Lundblad 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:17.46
4 Alan Jovic 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:17.63
5 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS 2:20.08
6 Hugo Lennartsson 2004 Malmö Kappsimningsklubb 2:20.95
7 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun 2:22.32
8 Alvin Välkki 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:25.40

En tid under 2.10 och den stod Helsingborgs Daniel FIscher för. Segertiden skrevs till 2.09.55. Före en annan EJM-simmare Julius Gustavsson Täby.

Resultat 16 200m Medley Pojkar, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:09.55
2 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim 2:11.07
3 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 2:12.56
4 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 2:14.80
5 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:15.24
6 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 2:15.35
7 Gustav Lind 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:16.05
8 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:18.91 

  17    200m Fjärilsim Flickor Final     

Lisa Nystrand har inte valt de lättaste grenarna att konkurrera i. Det är bra. Man måste våga ta tuffa tag för att lyckas. Idag nådde hon upp till silverplatsen på 200m frjärilsim där -04an Thilde Smedbäck kunde vinna med tre sekunder. 200m fjärilsim simmas bara av de tuffaste....
 

Resultat 17 200m Fjärilsim Flickor, 15 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 2:23.01
2 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 2:26.06
3 Emma Ragnarsson 2004 Simsällskapet Delfin 2:29.08
4 Ida Rudelius 2004 Jönköpings Simsällskap 2:30.51
5 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 2:30.55
6 Elina Hellgren 2004 Täby Sim 2:33.10
7 Astrid Virén 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:34.67
8 Clara Johansson 2005 Osby Simsällskap 2:42.00

Snabbare än på EJM men inte ned till det personliga rekordet. Fast seger blev det och en klar sådan på 2.14.82. Tiondelen över sitt bästa för Edith. Det bhövs ett knippe fler lopp på 200m fjärilsim för att det skall bli nedåt 2.10 men det kommer till nästa säsong.

Resultat 17 200m Fjärilsim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap 2:14.82
2 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 2:20.48
3 Cornelia Johansson 2003 Jönköpings Simsällskap 2:22.86
4 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 2:24.10
5 Selma Avdic 2003 Simklubben S 02 2:25.92
6 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap 2:27.34
7 Emilia Rönningdal 2002 S 71 2:27.48
8 Clara Steen 2003 Sjöbo Simsällskap 2:27.52

 18    1500m Frisim Pojkar Direktfinal  
Dagens andra och tävlingarnas tredje titel för Adi Ramovic från Upsala Simsällskap. Gustav Edlund var strax efter.

Resultat 18 1500m Frisim Pojkar, 15 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap 16:46.86
2 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS 16:47.62
3 David Olofsson 2004 Simklubben Poseidon 17:16.39
4 Linus Areblad 2004 Väsby Simsällskap 17:17.34
5 Alan Jovic 2004 Helsingborgs Simsällskap 17:32.45
6 Alexander Johansson 2004 Kungsbacka Simsällskap 17:39.55
7 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap 17:41.23
8 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap 17:43.19
9 Lukas Höglund 2004 Upsala Simsällskap 17:44.15
10 David Axelsson 2004 Linköpings Allmänna SS 17:51.78
11 Axel Lewander 2004 Stockholmspolisens IF SF 18:08.15
12 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap 18:12.92
13 Elvis Ericson 2005 Linköpings Allmänna SS 18:13.37
14 Noah Malmgren 2004 S 71 18:25.21
15 Hugo Koivumäki 2004 Säffle Simsällskap 18:37.01
.

Resultat 18 1500m Frisim Pojkar, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid


Oscar Elfers var tjugo sekunder snabbare än segraren i den yngre klassen och sju sekunder före tvåan, Anton Jansson från coming-klubben Poseidon

1 Oscar Elfers 2002 Helsingborgs Simsällskap 16:25.56
2 Anton Jansson 2002 Simklubben Poseidon 16:32.37
3 Ruben Staaf 2002 Linköpings Allmänna SS 16:49.25
4 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap 16:53.95
5 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim 17:06.56
6 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap 17:10.76
7 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap 17:17.60
8 Viktor Henrysson 2003 Jönköpings Simsällskap 17:17.63
9 Oscar Wilhelmsson 2002 Örebro Simallians 17:18.19
10 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap 17:21.83
11 Patrik Petkoczi 2002 Jönköpings Simsällskap 17:33.94
12 Ian Hangård 2002 Simklubben Poseidon 17:38.07
13 William Barkehed 2003 Linköpings Allmänna SS 17:43.58
14 Måns Evertsson 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 17:52.93
15 Jakob Wassberg 2003 Simklubben Ägir 17:56.57
16 Arvid Axelsson 2003 Simklubben Ran 18:02.77
17 Anton Strand 2003 Växjö Simsällskap 18:05.85
18 Noel Persson 2002 Simklubben Triton 18:11.20
19 Jonathan Nilsson 2003 Sundsvalls Simsällskap 18:25.58
20 Rasmus Skyving 2003 Norrtälje Simklubb 18:26.14
21 Harry Petersson 2002 Kristianstads SLS 18:48.70

Resultat 19 4x100m Medley F 15 o y
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Helsingborgs Simsällskap 2004 Helsingborgs Simsällskap 4:31.23
2 Linköpings Allmänna SS 2004 Linköpings Allmänna SS 4:33.58
3 Simklubben Elfsborg 2004 Simklubben Elfsborg 4:34.72
4 Föreningen Uddevalla Sim 2004 Föreningen Uddevalla Sim 4:34.98
5 Väsby Simsällskap 2004 Väsby Simsällskap 4:37.02
5 Malmö Kappsimningsklubb 2004 Malmö Kappsimningsklubb 4:37.02
7 Täby Sim 2004 Täby Sim 4:41.61
8 Osby Simsällskap 2004 Osby Simsällskap 4:41.63
9 Simklubben Neptun 2004 Simklubben Neptun 4:42.13
10 Väsby Simsällskap lag 2 2004 Väsby Simsällskap 4:42.89
11 Stockholms Kappsimningsklubb 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 4:44.51
12 Västerås Simsällskap 2004 Västerås Simsällskap 4:45.19
13 Göteborg Sim 2004 Föreningen Göteborg Sim 4:45.23
14 Simklubben Triton 2004 Simklubben Triton 4:46.49
15 Jönköpings Simsällskap 2004 Jönköpings Simsällskap 4:47.15
16 Simklubben Elfsborg lag 2 2005 Simklubben Elfsborg 4:47.28
17 Täby Sim lag 2 2004 Täby Sim 4:47.40
18 Spårvägen Simförening 2005 Spårvägen Simförening 4:48.02
19 Karlstads Simsällskap 2005 Karlstads Simsällskap 4:48.11
20 Växjö Simsällskap 2004 Växjö Simsällskap 4:48.69
21 Örebro Simallians 2005 Örebro Simallians 4:48.71
22 Eskilstuna Simklubb 2004 Eskilstuna Simklubb 4:52.09
23 Simklubben S02 2004 Simklubben S 02 4:52.39
24 Simklubben Ägir 2004 Simklubben Ägir 4:55.01
- Helsingborgs Simsällskap lag 2 2004 Helsingborgs Simsällskap DSQ
- Gävle Simsällskap 2004 Gävle Simsällskap DSQ 

 20    4x100m Medley F 16-17 Final  

1 Västerås Simsällskap 2002 Västerås Simsällskap 4:19.82 Sum-Sim Rekord
2 Skövde Simsällskap 2003 Skövde Simsällskap 4:21.49
Sum-Sim rekord på startsträckan av Trine Forss 1-03-15
3 Simklubben Laxen 2002 Simklubben Laxen 4:24.00
4 Njurunda Simsällskap 2002 Njurunda Simsällskap 4:24.45
5 Södertörns Simsällskap 2002 Södertörns Simsällskap 4:27.58
6 Jönköpings Simsällskap 2002 Jönköpings Simsällskap 4:27.77
7 Linköpings Allmänna SS 2002 Linköpings Allmänna SS 4:30.03
8 Helsingborgs Simsällskap 2002 Helsingborgs Simsällskap 4:31.23
9 Täby Sim 2002 Täby Sim 4:32.24
10 Malmö Kappsimningsklubb 2002 Malmö Kappsimningsklubb 4:33.81
11 Göteborg Sim 2002 Föreningen Göteborg Sim 4:34.03
12 Järfälla S 2002 Järfälla Simsällskap 4:34.30
13 Södertälje Simsällskap 2002 Södertälje Simsällskap 4:35.46
14 Landskrona Simsällskap 2003 Landskrona Simsällskap 4:36.14
15 Väsby Simsällskap 2003 Väsby Simsällskap 4:36.32
16 Umeå Simsällskap 2002 Umeå Simsällskap 4:37.01
17 Simklubben Elfsborg 2003 Simklubben Elfsborg 4:38.01
18 Mölndals Allmänna SS 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:38.34
19 Turebergs Simklubb 2003 Turebergs Simklubb 4:38.67
20 Eskilstuna Simklubb 2002 Eskilstuna Simklubb 4:39.08
21 Täby Sim lag 2 2002 Täby Sim 4:40.17
22 Simklubben Hajen 2002 Simklubben Hajen 4:41.24
23 Helsingborgs Simsällskap lag 2 2002 Helsingborgs Simsällskap 4:41.63
24 Västerås Simsällskap lag 2 2002 Västerås Simsällskap 4:42.21
25 Södertörns Simsällskap lag 2 2002 Södertörns Simsällskap 4:42.81
26 Sjöbo Simsällskap 2002 Sjöbo Simsällskap 4:43.91
27 Simklubben Neptun 2002 Simklubben Neptun 4:44.94
28 Simklubben Laxen lag 2 2002 Simklubben Laxen 4:46.50
29 Simklubben S02 2002 Simklubben S 02 4:48.58
- Stockholms Kappsimningsklubb 2002 Stockholms Kappsimningsklubb DSQ
- Föreningen Varbergs Sim 2002 Föreningen Varberg Sim DSQ 

Poängställningen efter tre dagars tävlande

Pl Förening Poäng
1 Helsingborgs Simsällskap 509
2 Malmö Kappsimningsklubb 253
3 Linköpings Allmänna SS 203
4 Simklubben Poseidon 177
5 Jönköpings Simsällskap 167
6 Västerås Simsällskap 156
7 Väsby Simsällskap 155
8 Täby Sim 144
9 Simklubben Elfsborg 139
10 Södertörns Simsällskap 117
11 Järfälla Simsällskap 116
12 Simklubben Neptun 115
13 Föreningen Uddevalla Sim 102
14 Skövde Simsällskap 95
15 Njurunda Simsällskap 94
16 Föreningen Göteborg Sim 90
17 Spårvägen Simförening 74
18 Simklubben Laxen 67
19 Mölndals Allmänna Simsällskap 65
20 Upsala Simsällskap 62
21 Simklubben Triton 58
22 Sala Simsällskap 55
23 Föreningen Varberg Sim 44
24 Kungsbacka Simsällskap 41
25 Ängelholms Simsällskap 40
26 Simklubben Ägir 37
27 Norrköpings Kappsimningsklubb 35
28 S 71 33
29 Stockholms Kappsimningsklubb 32
29 Turebergs Simklubb 32
31 Luleå Simsällskap 31
31 Osby Simsällskap 31
33 Kiviks Simklubb 28
33 Vellinge-Näsets Simklubb 28
35 Karlskrona Simsällskap 27
36 Falu Simsällskap 25
37 Umeå Simsällskap 24
38 Stockholmspolisens IF SF 23
39 Solna Sundbyberg SS 04 21
40 Motala Simsällskap 20
40 Gävle Simsällskap 20
42 Örebro Simallians 19
43 Eskilstuna Simklubb 16
43 Kivik SK/S 71 16
45 Värnamo Simsällskap 14
45 Simklubben S 02 14
45 Simsällskapet Delfin 14
45 Kristianstads SLS 14
49 Simklubben Hajen 12
49 Södertälje Simsällskap 12
51 Wisby Simsällskap 11
52 Säffle Simsällskap 10
53 Sundsvalls Simsällskap 9
53 Växjö Simsällskap 9
53 Lidköpings Gymnastik o SS 9
56 Eslövs Simsällskap 8
56 Landskrona Simsällskap 8
56 Simklubben Lödde 8
59 Sandvikens Sim o Hoppklubb 6
59 Föreningen Trelleborg Sim 6
59 Gustavsbergs Simsällskap 6
59 Karlstads Simsällskap 6
59 Bollnäs Simsällskap 6
64 Sjöbo Simsällskap 5
65 Lidingö Simklubb 4
65 Skuru Idrottsklubb 4
67 Simklubben Sydsim 2
67 Borlänge Simsällskap 2
67 Åkersberga Simsällskap 2
67 Oskarshamns Simsällskap 2
67 Kalmar Simsällskap 2
72 Ljungby Simsällskap 1
Medaljställningen efter tre dagars tävlande

Pl Förening Guld Silver Brons Totalt
1 Helsingborgs Simsällskap 13 8 6 27
2 Malmö Kappsimningsklubb 7 4 3 14
3 Södertörns Simsällskap 5 3 0 8
4 Jönköpings Simsällskap 5 1 5 11
5 Västerås Simsällskap 4 7 3 14
6 Sala Simsällskap 4 2 2 8
7 Täby Sim 3 3 3 9
8 Föreningen Göteborg Sim 3 3 1 7
9 Simklubben Poseidon 3 2 3 8
10 Upsala Simsällskap 3 0 2 5
11 Linköpings Allmänna SS 2 4 7 13
12 Föreningen Uddevalla Sim 2 3 1 6
13 Simklubben Elfsborg 2 1 2 5
14 Njurunda Simsällskap 2 0 0 2
14 Simklubben Triton 2 0 0 2
14 Kristianstads SLS 2 0 0 2
17 Skövde Simsällskap 1 3 2 6
18 Simklubben Neptun 1 2 2 5
19 Ängelholms Simsällskap 1 1 1 3
20 Turebergs Simklubb 1 1 0 2
20 Örebro Simallians 1 1 0 2
22 Wisby Simsällskap 1 0 0 1
23 Väsby Simsällskap 0 4 0 4
24 Järfälla Simsällskap 0 3 2 5
25 Kungsbacka Simsällskap 0 3 1 4
26 Simklubben Ägir 0 2 2 4
27 Simklubben Laxen 0 2 1 3
28 Stockholmspolisens IF SF 0 2 0 2
29 S 71 0 1 3 4
29 Spårvägen Simförening 0 1 3 4
31 Umeå Simsällskap 0 1 1 2
32 Falu Simsällskap 0 0 2 2
32 Luleå Simsällskap 0 0 2 2
32 Norrköpings Kappsimningsklubb 0 0 2 2
32 Simsällskapet Delfin 0 0 2 2
36 Osby Simsällskap 0 0 1 1
36 Mölndals Allmänna Simsällskap 0 0 1 1
36 Vellinge-Näsets Simklubb 0 0 1 1
36 Värnamo Simsällskap 0 0 1 1

Förmiddagspasset

09.00 Förmiddagspasset

13 400m Frisim Flickor Försök
14 100m Frisim Pojkar Försök
15 100m Bröstsim Flickor Försök
16 200m Medley Pojkar Försök
17 200m Fjärilsim Flickor Försök
18 1500m Frisim Pojkar Direktfinal

Resultat förmiddagspasset

Resultat 13 400m Frisim Flickor, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 4:38.47
2 Märta Högfeldt 2005 Linköpings Allmänna SS 4:41.84
3 Liv Bexell 2005 Helsingborgs Simsällskap 4:41.89
4 Thilda Häll 2005 Simklubben Elfsborg 4:43.21
5 Sofia Abrahamsson 2005 Föreningen Uddevalla Sim 4:43.59
6 Agnes Jakobsson 2005 Simklubben Ägir 4:45.56
7 Frida Jansson 2006 Simklubben Poseidon 4:48.81
8 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 4:50.17
9 Alba Arberg 2005 Jönköpings Simsällskap 4:50.82
10 Vega Vollmer 2005 Helsingborgs Simsällskap 4:50.83
11 Elvira Lönnberg Flores 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 4:52.49
12 Iris Martinsson 2005 Simklubben Neptun 4:52.58
13 Ebba Jönsson 2005 Helsingborgs Simsällskap 4:52.66
14 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap 4:53.32
15 Tara Klarbo Egan 2005 Västerås Simsällskap 4:54.11
16 Linnea Lindberg 2005 Karlstads Simsällskap 4:54.73
17 Louise Strand 2005 Växjö Simsällskap 4:55.44
18 Wilma Eld 2005 Spårvägen Simförening 4:55.77
19 Elsa Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 4:58.07
20 Miranda Wahlstedt 2006 Karlstads Simsällskap 4:58.64
21 Wilma Åhlén 2005 Skuru Idrottsklubb 5:01.69
22 Hilma Ihreborn 2005 Värnamo Simsällskap 5:02.03
- Nina Mirkhan 2006 Värnamo Simsällskap DSQ


Resultat 13 400m Frisim Flickor, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb 4:33.06
2 Johanna Edgren 2004 Föreningen Göteborg Sim 4:36.54
3 Tyra Littorin 2004 Helsingborgs Simsällskap 4:37.92
4 Thea Brünjes 2004 Kiviks Simklubb 4:40.36
5 Ebba Bladh Hazard 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:41.32
6 Mica Nolén 2004 Simklubben Triton 4:42.07
7 Ella Gutenwik 2004 Simklubben Hajen 4:43.67
8 Ida Lithner 2004 Säffle Simsällskap 4:43.96
9 Julia Lindgren 2004 Falu Simsällskap 4:44.66
10 Sofia Hein 2004 Föreningen Göteborg Sim 4:45.50
11 Julia Osterman 2004 Malmö Kappsimningsklubb 4:45.81
12 Julia Olsson 2004 Kiviks Simklubb 4:47.81
13 Sara Hopmark 2004 Föreningen Göteborg Sim 4:48.63
14 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap 4:49.71
15 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 4:49.95
16 Cajsa Wöhl 2004 Helsingborgs Simsällskap 4:51.72
17 Olivia Gustafsson 2004 Linköpings Allmänna SS 4:52.36
18 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb 4:53.68
19 Tyra Öhlin 2004 Simklubben Triton 4:58.10


Resultat 13 400m Frisim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 4:26.14
2 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 4:27.82
3 Emilia Rönningdal 2002 S 71 4:32.07
4 Olivia Hansson 2003 Kiviks Simklubb 4:33.03
5 Thilda Ström 2003 Täby Sim 4:33.59
6 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap 4:34.60
7 Linn Suchomel 2003 Skövde Simsällskap 4:35.12
8 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap 4:35.29
9 Moa Karlsson 2002 Simklubben Poseidon 4:35.85
10 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb 4:35.98
11 Karin Widerberg 2003 Simklubben Laxen 4:36.76
12 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap 4:38.40
13 Maja Eriksson 2002 Eskilstuna Simklubb 4:38.44
14 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 4:39.13
15 Amanda Lindqvist 2002 Järfälla Simsällskap 4:39.68
16 Linn Thid 2003 Simklubben Elfsborg 4:42.31
17 Alva Gonzalez-Glanberg 2002 Luleå Simsällskap 4:42.46
18 Magdalena Hagsten Skarda 2003 Örebro Simallians 4:45.51
19 Emilia Nordén 2003 Helsingborgs Simsällskap 4:45.70
20 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 4:45.87
21 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 4:46.08
22 Ebba Jälminger 2002 Helsingborgs Simsällskap 4:48.37
 
Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Felix Tjärnberg 2005 Helsingborgs Simsällskap 56.01
2 Viktor Svärd 2005 Simklubben Ägir 56.34
3 Tim Rogersson 2005 Simklubben Neptun 57.06
4 Joel Nilsson 2005 Ängelholms Simsällskap 57.94
5 Seth Nillund 2005 Malmö Kappsimningsklubb 58.00
6 Henry Plavans 2005 Södertörns Simsällskap 58.02
7 Jacob Langell 2005 Helsingborgs Simsällskap 58.48
8 Axel Vaide 2005 Ängelholms Simsällskap 58.78
9 Kailan Jimenez 2005 Föreningen Varberg Sim 58.80
10 Danny Simaleza 2005 Upsala Simsällskap 59.04
11 Aram Kazarian 2005 Malmö Kappsimningsklubb 59.25
12 Hugo Fransson 2005 Kalmar Simsällskap 59.42
13 Kevin Hellman 2005 Södertörns Simsällskap 59.46
13 Levente Nagy 2005 Ljungby Simsällskap 59.46
15 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 59.47
16 Bill Beckman 2005 Malmö Kappsimningsklubb 59.51
17 Vincent Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 59.62
18 Gustav Fahlström 2005 Motala Simsällskap 59.88
19 Lucas Bontidean 2005 Simklubben Poseidon 59.97
20 Tim Nageus 2005 Simklubben Elfsborg 1:00.02
21 Anton Liebenhagen 2005 Landskrona Simsällskap 1:00.07
22 Aron Ekblad 2005 Spårvägen Simförening 1:00.18
23 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap 1:00.27
24 Alvin Åkesson 2005 Föreningen Varberg Sim 1:00.37
25 Erik Mulikov 2005 Säffle Simsällskap 1:00.63
26 Samuel Sjökvist 2005 Gävle Simsällskap 1:01.00
26 Nayan Ljungholm 2005 Simklubben Poseidon 1:01.00
28 Leopold Grinnemo 2005 Jönköpings Simsällskap 1:01.57
29 Gabriel Hachem 2005 Simklubben Ran 1:01.94
30 Yaser Sultan 2005 Simklubben Ran 1:01.99
31 Victor Borg 2005 Simklubben Triton 1:02.07
32 Arvid Kvorning 2005 Föreningen Varberg Sim 1:02.38


Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Jonathan Palminger 2004 Simklubben Triton 55.63
2 William Lundblad 2004 Helsingborgs Simsällskap 55.64
3 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap 56.23
4 Hektor Kvarnlöf 2004 Kungsbacka Simsällskap 56.48
5 Hugo Lennartsson 2004 Malmö Kappsimningsklubb 56.67
6 Alvin Välkki 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 56.82
7 Anton Witzell 2004 Simklubben Lödde 56.86
8 Teo Mravac 2004 Föreningen Varberg Sim 57.02
9 Kevin Söderqvist 2004 Simklubben Elfsborg 57.41
10 Kasper Nygren 2004 Helsingborgs Simsällskap 57.42
11 Eddie Dahlström 2004 Föreningen Uddevalla Sim 57.60
12 Theo Ylipää 2004 Luleå Simsällskap 57.69
13 Jason Walterstad 2004 Sundsvalls Simsällskap 57.79
14 Iyas Kalash 2004 Umeå Simsällskap 57.84
15 Marcus Bülund 2004 Karlstads Simsällskap 58.14
16 Ville Seppälä 2004 Smålandsstenars Simsällskap 58.16
17 David Olofsson 2004 Simklubben Poseidon 58.25
18 Gabriel Eriksson 2004 Jönköpings Simsällskap 58.26
19 Erik Olsson 2004 Simklubben Laxen 58.31
20 Noah Malmgren 2004 S 71 58.53
21 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim 58.58
22 Morris Martin 2004 Simklubben Neptun 58.77
23 Markus Stahre 2004 Linköpings Allmänna SS 58.90
24 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap 59.32
25 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim 59.35
26 Gustaf Stokholm 2004 Ängelholms Simsällskap 59.52
27 Elias Robertsson 2004 Föreningen Uddevalla Sim 59.65
28 Felix Rosenkvist 2004 Simklubben Sydsim 59.98
29 Michael Andrée 2004 Södertörns Simsällskap 1:00.11
30 Johan Thormé Rova 2004 Södertälje Simsällskap 1:00.25
- Eskil Ramäng 2004 Vellinge-Näsets Simklubb DSQ


Resultat 14 100m Frisim Pojkar, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 51.73
2 Felix Bengs-Stattin 2002 Umeå Simsällskap 53.18
3 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap 53.38
4 David Falk 2003 Simklubben Poseidon 53.72
5 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 53.78
6 Max Leisten 2002 Karlstads Simsällskap 54.07
7 Oscar Elfers 2002 Helsingborgs Simsällskap 54.48
8 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 54.56
9 David Reinholdsson 2002 Simklubben Elfsborg 54.61
10 Felix Jedbratt 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 54.74
11 Dennie Halilovic 2002 Simklubben Sydsim 54.89
12 Birkan Ates 2002 Simsällskapet Delfin 54.94
13 Oscar Wilhelmsson 2002 Örebro Simallians 55.15
14 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim 55.20
15 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 55.31
16 Erik Lööw 2003 Södertälje Simsällskap 55.38
17 Philip Turkowitch 2003 Kalmar Simsällskap 55.44
18 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 55.45
19 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 55.55
20 Oskar Gustafson 2002 Föreningen Uddevalla Sim 55.57
21 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 55.58
22 Malte Lundgren 2002 Helsingborgs Simsällskap 55.80
23 Mattias Kvist 2003 Södertörns Simsällskap 55.83
24 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap 55.87
25 Job Sanders 2003 Jönköpings Simsällskap 56.21
26 Albin Eriksson 2003 Luleå Simsällskap 56.26
27 Jacob Söderberg 2003 Helsingborgs Simsällskap 56.60
28 Joel Berglund 2002 Sundsvalls Simsällskap 56.74
29 Marcus Johnsson 2002 Väsby Simsällskap 57.10
30 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap 57.31
- Nils Wergeland 2002 Simklubben Poseidon DNS
 
Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Olivia Klint Ipsa 2005 Kristianstads SLS 1:12.29
2 Lina Dahlgren 2005 Kungsbacka Simsällskap 1:14.82
3 Mathilda Sandberg 2005 Täby Sim 1:15.05
4 Randi Arnesen 2005 Luleå Simsällskap 1:16.85
5 Sally Olsson 2005 Simklubben Elfsborg 1:17.35
6 Lovisa Laine 2005 Eskilstuna Simklubb 1:17.56
7 Ebba Egnell 2005 Föreningen Göteborg Sim 1:18.32
8 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:18.34
9 Sammi Thai 2005 Eskilstuna Simklubb 1:18.35
10 Maja Björnström 2005 Simklubben Triton 1:18.81
11 Moa Nyblom 2005 Täby Sim 1:19.17
11 Milla Wahlund 2006 Väsby Simsällskap 1:19.17
13 Amanda Johansson 2005 Karlstads Simsällskap 1:19.25
14 Isabelle Johansson 2005 Karlskoga Simförening 1:19.29
15 Livia Sjunnesson 2005 Landskrona Simsällskap 1:19.58
16 Linnea Hyvönen 2005 Simklubben Elfsborg 1:19.72
17 Zinna Bengtsson Nimander 2005 Simklubben Triton 1:20.16
18 Alma Mühr 2005 Örebro Simallians 1:20.80
19 Viola Berntsson 2005 Simsällskapet Delfin 1:20.87
20 Jennifer Mardo 2005 Södertälje Simsällskap 1:21.05
21 Saga Johannesson 2005 Föreningen Göteborg Sim 1:21.17
22 Hilma Ihreborn 2005 Värnamo Simsällskap 1:21.34
23 Alice Lindgren 2005 Väsby Simsällskap 1:21.38
24 Alva Tingstorp 2005 Föreningen Varberg Sim 1:21.42
25 Märta Högfeldt 2005 Linköpings Allmänna SS 1:21.59
26 Klara Lindqvist 2005 Luleå Simsällskap 1:21.62
27 Sofia Frisk 2005 Helsingborgs Simsällskap 1:22.04
28 Frida Jansson 2006 Simklubben Poseidon 1:22.26
29 Alicia Sjögren 2005 Föreningen Trelleborg Sim 1:22.34
30 Erma Duratovic 2005 Föreningen Trelleborg Sim 1:22.35
30 Cassandra Malmström 2005 Sjöbo Simsällskap 1:22.35
32 Thea Wicknertz 2005 Vellinge-Näsets Simklubb 1:22.64
33 Linnea Lindberg 2005 Karlstads Simsällskap 1:23.18


Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 1:12.78
2 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 1:15.35
3 Hanna Persson 2004 Linköpings Allmänna SS 1:17.42
4 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap 1:18.05
5 Emma Hassling 2004 Landskrona Simsällskap 1:18.09
6 Estelle Gyoni 2004 Västerås Simsällskap 1:18.20
7 Helmi Swanson 2004 Gävle Simsällskap 1:18.25
8 Nora Rogö 2004 Jönköpings Simsällskap 1:18.27
9 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb 1:18.48
10 Tindra Håbro Karjanmaa 2004 Täby Sim 1:18.64
11 Elsa Jonsson 2004 Simklubben Laxen 1:18.75
12 Evelina Wester 2004 Föreningen Uddevalla Sim 1:19.82
13 Engla Ellbrant 2004 Täby Sim 1:19.91
14 Linnea Liljenfors 2004 Malmö Kappsimningsklubb 1:20.11
15 Elsa Berge Kleber 2004 Simklubben Elfsborg 1:20.72
16 Alice Karlsson 2004 Kungsbacka Simsällskap 1:20.89
17 Sara Torstensson 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 1:20.98
18 Vilma Andersson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 1:21.64
19 Veronika Hiram 2004 Södertörns Simsällskap 1:21.87
20 Isabel Smideberg 2004 Simklubben Lödde 1:21.92
21 Maya Wallström 2004 Vellinge-Näsets Simklubb 1:22.96
22 Liv Elgaard Fonnesbech 2004 Växjö Simsällskap 1:23.24


Resultat 15 100m Bröstsim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Julia Månsson 2002 Örebro Simallians 1:11.50
2 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:12.21
3 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap 1:12.32
4 Linnéa Englund 2003 Föreningen Varberg Sim 1:13.15
5 Moa Bergdahl 2003 Simklubben Laxen 1:13.46
6 Elsa Bergh 2002 Njurunda Simsällskap 1:14.01
7 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 1:15.10
8 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim 1:15.16
9 Cecilia Viberg 2003 Lidingö Simklubb 1:15.31
10 Viola Berlin 2002 Föreningen Göteborg Sim 1:15.87
11 Elsa Bitzén 2003 Simklubben Hajen 1:16.14
12 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:16.17
13 Moa Arvehed 2003 Järfälla Simsällskap 1:16.26
14 Emelie Edberg 2002 Simklubben S 02 1:16.32
15 Lisa Bengtsson 2002 Helsingborgs Simsällskap 1:16.71
16 Ingrid Franks 2003 Täby Sim 1:16.73
17 Telma Maltesjö 2002 Helsingborgs Simsällskap 1:16.85
18 Wilma Holmertz 2003 Linköpings Allmänna SS 1:17.00
19 Hilma Brunnberg 2003 Stockholms Kappsimningsklubb 1:17.04
20 Adelina Walldén 2002 Västerås Simsällskap 1:17.08
21 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 1:17.13
22 Malin Vestman 2003 Skövde Simsällskap 1:17.46
23 Isabelle Brodd 2003 Simklubben Neptun 1:17.49
24 Amanda Andersson 2003 Lidingö Simklubb 1:17.60
25 Nellie Luthman 2002 Umeå Simsällskap 1:17.78
26 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim 1:17.95
27 Jazmina Hedqvist 2002 Jönköpings Simsällskap 1:18.02
28 Thea Dahlqvist 2003 Simklubben Hajen 1:18.24
29 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap 1:18.67
30 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 1:18.75
31 Amanda Jobs 2003 Falu Simsällskap 1:18.84
32 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap 1:18.85
33 Siri Bokander 2003 Simklubben Triton 1:18.93
34 Nathalie Barrington 2002 Simklubben Laxen 1:19.12
35 Thindra Hackwitz 2003 Kungsbacka Simsällskap 1:19.24
36 Louise Haglöv 2003 Borlänge Simsällskap 1:19.28
37 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 1:19.30
37 Embla Börjesson 2002 Täby Sim 1:19.30
39 Alva Hagström 2003 Simklubben Neptun 1:19.43
40 Lova Skanse 2003 Simklubben S 02 1:19.70
41 Stella Warborn 2003 Föreningen Varberg Sim 1:19.79
42 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 1:19.91
43 Daniella Alström 2003 Trollhättans Simsällskap 1:20.45
44 Tora Hansson 2002 Skuru Idrottsklubb 1:20.53
45 Nellie Myrlander 2003 Nässjö SLS 1:20.60
46 Alva Högberg 2002 Linköpings Allmänna SS 1:20.99
 
 

Resultat förmiddagspasset
 
Resultat 16 200m Medley Pojkar, 14 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Anton Hegmegi 2005 Jönköpings Simsällskap 2:21.21
2 Oliver Albinzon 2005 Simklubben Neptun 2:26.15
3 Botvid Wiell 2005 Sala Simsällskap 2:26.28
4 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap 2:26.68
5 Hugo Swanson 2006 Gävle Simsällskap 2:26.80
6 Jacob Langell 2005 Helsingborgs Simsällskap 2:27.12
7 Viktor Svärd 2005 Simklubben Ägir 2:27.15
8 Gustav Fahlström 2005 Motala Simsällskap 2:27.20
9 Niklas Andersson 2005 Helsingborgs Simsällskap 2:27.50
10 Bill Beckman 2005 Malmö Kappsimningsklubb 2:27.69
11 Einar Styrman 2005 Spårvägen Simförening 2:27.81
12 Axel Vaide 2005 Ängelholms Simsällskap 2:28.05
13 Tobias Lindberg 2005 Södertörns Simsällskap 2:29.05
14 Tim Nageus 2005 Simklubben Elfsborg 2:29.07
15 Noah Juhlin Fredriksson 2005 Täby Sim 2:29.31
16 Oliver Harper 2005 Järfälla Simsällskap 2:29.33
17 Joel Nilsson 2005 Ängelholms Simsällskap 2:29.57
18 Lucas Humling 2005 Sandvikens Sim o Hoppklubb 2:29.59
19 Nayan Ljungholm 2005 Simklubben Poseidon 2:29.93
20 Johan Montero 2005 Väsby Simsällskap 2:30.02
21 Malte Svensson 2005 Helsingborgs Simsällskap 2:31.12
22 Vincent Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:31.16
23 Seth Nillund 2005 Malmö Kappsimningsklubb 2:31.82
24 Danny Simaleza 2005 Upsala Simsällskap 2:32.12
25 Leopold Grinnemo 2005 Jönköpings Simsällskap 2:32.25
26 Kevin Hellman 2005 Södertörns Simsällskap 2:32.59
27 David Bergqvist 2005 Jönköpings Simsällskap 2:33.13
28 Levente Nagy 2005 Ljungby Simsällskap 2:33.46
29 Jonathan Ravn Rehnström 2005 Föreningen Trelleborg Sim 2:34.53
30 Lucas Bontidean 2005 Simklubben Poseidon 2:35.12
- Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun DSQ
- Henry Plavans 2005 Södertörns Simsällskap DNS
- Felix Tjärnberg 2005 Helsingborgs Simsällskap DSQ


Resultat 16 200m Medley Pojkar, 15 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Alan Jovic 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:18.11
2 Lucas Sterling 2004 Västerås Simsällskap 2:18.37
3 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap 2:18.80
4 William Lundblad 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:19.12
5 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun 2:21.30
6 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS 2:21.59
7 Hugo Lennartsson 2004 Malmö Kappsimningsklubb 2:21.70
8 Alvin Välkki 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:21.71
9 Gustav Niring 2004 Stockholmspolisens IF SF 2:21.96
10 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap 2:22.25
11 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap 2:22.43
12 Malte Almqvist 2004 Föreningen Varberg Sim 2:23.54
13 Emil Gunnarsson 2004 Södertörns Simsällskap 2:23.63
14 Gabriel Eriksson 2004 Jönköpings Simsällskap 2:23.81
15 Noah Malmgren 2004 S 71 2:24.39
16 Markus Stahre 2004 Linköpings Allmänna SS 2:25.22
17 Kasper Nygren 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:25.67
18 Anton Witzell 2004 Simklubben Lödde 2:25.91
19 Elias Robertsson 2004 Föreningen Uddevalla Sim 2:25.92
20 Gustavs Cerps 2004 Simklubben Neptun 2:26.00
21 Magnus Lindström 2004 Luleå Simsällskap 2:26.34
21 Alexander Johansson 2004 Kungsbacka Simsällskap 2:26.34
23 Olle Nilsson 2004 Sala Simsällskap 2:26.60
24 Charlie Skoglund Macmillan 2004 Simklubben Elfsborg 2:26.69
25 Max Swegmark 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:26.75
26 Marcus Bülund 2004 Karlstads Simsällskap 2:27.04
27 Aron Persson 2004 Ystads Simsällskap 2:27.12
28 Ludvig Romare 2004 Föreningen Trelleborg Sim 2:27.18
29 Gustaf Stokholm 2004 Ängelholms Simsällskap 2:28.13
30 Max Grubesic 2004 Jönköpings Simsällskap 2:28.70
31 Olle Olsson 2004 Helsingborgs Simsällskap 2:29.04
32 Jakob Lindskoug 2004 Simklubben Poseidon 2:32.43


Resultat 16 200m Medley Pojkar, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim 2:11.37
2 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:13.82
3 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 2:14.87
4 Gustav Lind 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:15.08
5 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 2:15.11
6 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:15.27
7 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 2:15.60
8 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap 2:15.82
9 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap 2:16.89
10 Nils Wergeland 2002 Simklubben Poseidon 2:16.99
11 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening 2:17.16
12 Edwin Nystrand 2002 Sala Simsällskap 2:17.18
13 Bo Beckman 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:19.37
14 William Lernå 2002 Väsby Simsällskap 2:19.62
15 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 2:19.70
16 Viktor Henrysson 2003 Jönköpings Simsällskap 2:19.73
17 Leonardo Montes 2002 Solna Sundbyberg SS 04 2:19.85
18 Simon Persson 2003 Kappsimningsklubben Karpen 2:19.91
19 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap 2:20.12
20 Erik Lööw 2003 Södertälje Simsällskap 2:20.22
21 Theodor Fridh 2002 Södertörns Simsällskap 2:20.72
22 Max Leisten 2002 Karlstads Simsällskap 2:21.30
23 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 2:21.32
24 Arvid Styrman 2002 Spårvägen Simförening 2:21.53
25 David Reinholdsson 2002 Simklubben Elfsborg 2:22.90
26 Jakub Majta 2003 Spårvägen Simförening 2:23.82
27 Stig Greiner 2003 Ängelholms Simsällskap 2:24.77
28 Birkan Ates 2002 Simsällskapet Delfin 2:25.06
29 Oskar Axandersson 2002 Växjö Simsällskap 2:25.28
30 Job Sanders 2003 Jönköpings Simsällskap 2:26.45

Resultat 17 200m Fjärilsim Flickor, 15 och yngre
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 2:25.46
2 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 2:27.78
3 Emma Ragnarsson 2004 Simsällskapet Delfin 2:32.52
4 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 2:32.53
5 Elina Hellgren 2004 Täby Sim 2:32.75
6 Ida Rudelius 2004 Jönköpings Simsällskap 2:34.34
7 Astrid Virén 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:34.74
8 Clara Johansson 2005 Osby Simsällskap 2:34.83
9 Hanna Jonasson 2004 Njurunda Simsällskap 2:35.44
10 Lina Nielsen 2005 Föreningen Uddevalla Sim 2:35.87
11 Ellen Vråmo 2004 Simklubben S 02 2:36.08
12 Nina Pavlovic Cano 2004 Södertörns Simsällskap 2:37.23
13 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap 2:38.05
14 Elsa Sjöström 2006 Simklubben Elfsborg 2:38.11
15 Ella Holmqvist 2005 Simklubben S 02 2:38.90
16 Else Jomaa 2004 Simklubben Neptun 2:39.85
17 Amanda Viksten 2004 Upsala Simsällskap 2:40.93
18 Elna Magnusson 2004 Simklubben S 02 2:41.04
19 Ella Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:41.18
20 Clara Sandberg 2004 Simklubben 1970 2:41.37
21 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb 2:41.39
22 Danika Lindgren 2005 Karlstads Simsällskap 2:41.76
23 Agnes Holmblad 2006 Simklubben Elfsborg 2:42.56
24 Sofie Persson 2004 Simklubben Elfsborg 2:44.09
25 Moa Zetterström 2005 Norrtälje Simklubb 2:45.19
26 Maya Wallström 2004 Vellinge-Näsets Simklubb 2:45.27
27 Vanessa Johansson 2006 Simklubben Poseidon 2:45.48
28 Elsa Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:45.58
- Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap DNS


Resultat 17 200m Fjärilsim Flickor, 16-17 år
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap 2:17.28
2 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 2:22.28
3 Cornelia Johansson 2003 Jönköpings Simsällskap 2:24.71
4 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 2:25.31
5 Emilia Rönningdal 2002 S 71 2:26.06
6 Selma Avdic 2003 Simklubben S 02 2:26.33
7 Clara Steen 2003 Sjöbo Simsällskap 2:27.38
8 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap 2:27.73
9 Amanda Jobs 2003 Falu Simsällskap 2:28.56
10 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb 2:29.09
11 Jennie Ewerbring 2003 Täby Sim 2:29.23
12 Klara Possman 2003 Södertörns Simsällskap 2:29.50
13 Alicia Johansson 2003 Helsingborgs Simsällskap 2:29.55
14 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 2:29.91
15 Lina Rehnman 2002 Västerås Simsällskap 2:31.88
16 Boel Bergquist 2003 Simklubben Poseidon 2:32.10
17 Amanda Weiding 2003 Linköpings Allmänna SS 2:32.25
18 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 2:32.67
19 Sara Nyqvist 2003 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:33.04
20 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 2:33.70
21 Ditte Oredsson 2003 Simklubben Poseidon 2:34.30
22 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 2:35.31
23 Ebba Holmdahl 2003 Föreningen Göteborg Sim 2:35.90
24 Alva Wardrum 2003 Växjö Simsällskap 2:36.81
25 Tindra Aminoff 2003 Simklubben Elfsborg 2:37.26
26 Martina Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 2:37.80
27 Wilma Holmertz 2003 Linköpings Allmänna SS 2:38.23
28 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 2:38.32
29 Tova Magnusson 2002 Jönköpings Simsällskap 2:38.69
30 Maria Bang 2003 Stockholmspolisens IF SF 2:39.38
31 Amanda Lindqvist 2002 Järfälla Simsällskap 2:39.77
32 Moa Arvehed 2003 Järfälla Simsällskap 2:40.50
33 Cornelia Sundqvist 2003 Simklubben Elfsborg 2:40.66
34 Alva Högberg 2002 Linköpings Allmänna SS 2:40.93
35 Rebecka Axelmalm 2003 Södertörns Simsällskap 2:41.17
36 Hannah Hemberg 2002 Föreningen Göteborg Sim 2:41.82
37 Malin Levén 2003 Malmö Kappsimningsklubb 2:42.06
38 Ella Arrhén Andersson 2002 Järfälla Simsällskap 2:42.90
39 Freja Werker 2003 Simklubben Hajen 2:43.18
40 Emelie Lindström 2003 Väsby Simsällskap 2:43.66
41 Maja Byström 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 2:43.89
42 Isabelle Rydahl 2003 Karlstads Simsällskap 2:44.35
43 Elin Bergman 2003 Väsby Simsällskap 2:44.74
44 Natalie Stjärnås 2003 Jönköpings Simsällskap 2:45.29
45 Ida Larsson 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 2:45.76
46 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim 2:46.62
47 Klara Rödin 2003 Vellinge-Näsets Simklubb 2:48.21
48 Felicia Östlund 2002 Skuru Idrottsklubb 2:49.09
49 Hedda Ferm 2002 Umeå Simsällskap 2:49.77
50 Nadia Welin-Berger 2002 Södertälje Simsällskap 2:50.72
51 Vendela Hillström 2003 Simklubben Neptun 2:53.04

Sum Sim
50 meter
Centralbadet
Norrköping
10-14 juli 2019

 

Tävlingstiderna

Onsdag 
Finalpasset 17.00

Torsdag
Försökspasset 09.00
Finalpasset 16.00

Fredag
Försökspasset 09.00
Finalpasset 16.00

Lördag
Försökspasset 09.00
​​​​​​​Finalpasset 16.00

Söndag
Försökspasset 09.00
​​​​​​​Finalpasset 16.00

Text och web
Bo Hulten
Foto:
Anders Wallberg
Resultat:
ICC Media & Sport