start   4 juli   5 juli   6 juli   7 juli  8 juli
 

Dags för den sista dagen av Sim-SM i Landskrona. Återigen en morgon med sol, sol och åter sol. Idag landar vi på 25 grader, vindstilla och förhoppningsvis fina resultat.
16.45  Eftermiddagspasset 8 juli

39 200m Fjärilsim Damer A-final 
38 200m Medley Herrar A-final 
45 1500m Frisim Damer Direktfinal 
40 200m Frisim Herrar A-final 
43 200m Medley Damer A-final 
142 100m Bröstsim Herrar Parafinal 
42 100m Bröstsim Herrar A-final 
141 100m Frisim Damer Parafinal 
39 200m Fjärilsim Damer B-final 
38 200m Medley Herrar B-final 
41 100m Frisim Damer B-final 
40 200m Frisim Herrar B-final 
43 200m Medley Damer B-final 
42 100m Bröstsim Herrar B-final 
41 100m Frisim Damer A-final Final
46 4x100m Frisim Herrar Sr Direktfinal 
Sista dagen på SM.....

Dubbla titlar till Louise Hansson. Sophie Hansson tog medleyguldet.Dubbla lagsegrar till Helsingborg. Det är mycket HS just nu. Det är bara att gratulera till ett fint jobb. Sista SM-dagen visar inte minst detta. Grattis också Landskrona Simsällskap. Kanonarrangemang. Klubben börjar producera simmare igen. Bästa vädret i mannaminne på SM Grattis till detta. Grattis också till SvT som gör en kanonproduktion med SM-veckan. Studiebesök i stora grupper från utländsk idrott och media visar bl.a detta.
Ja det är massor av grattis att dela ut. Alla vi som var där värda de och luite till.

Vi plockar några kul grejor från sista dagen.....

Jag gillar att Louise Hansson inte fegar och verkligen simmar 200m fjärilsim.
Kul att Simon Sjödin fick jobba för segern på 200m medley och grattis till Samuel Thörnqvist att du "rastade" den gamle. Få se om du kan hålla honom bakom dig nästa år också Simon (för nu kan du ju inte lägga av?)
Trodde stensäkert att Hanna Eriksson skulle slå SJR på 1500m fritt. Men nu får du chansen nästa år också. Ta den!
Pernilla Lindberg - PARAsimmerskan simmar så fint och så bra. Fortsätt så så får vi njuta av dina talanger många år ytterligare.

Några grejor som inte var de mest lysande....
B-finalsegertiden på 100m bröstsim var bättre på 100m bröstsim herrar än A-tiden dito. Gäller att känna sig själv även på morgonen Johannes Skagius.
Svensktiderna på 200m fritt herrar var inte bra.
Resultatnivårn på Sm var generellt inte bra. Vi måste ta det på allvar.

men som sagt - solen går upp i morgon igen och då är vi lite klokare än idag. Ha en bra sommar alla.!
 
Resultat 39 200m Fjärilsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:13.25
2 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:20.58
3 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 2:21.11
4 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 2:22.83
5 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 2:23.49
6 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:24.03
7 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 2:25.38
8 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:26.09
9 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 2:23.51
10 Mary Lagoguez 2001 Simklubben Poseidon 2:24.70
11 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 2:25.00
12 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 2:25.34
13 Cornelia Johansson 2003 Örebro Simallians 2:25.96
14 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 2:26.43
15 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap 2:26.98
16 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:30.88
Resultat 38 200m Medley Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:01.56
2 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 2:02.03
3 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:04.71
4 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 2:04.95
5 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 2:05.36
6 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:07.24
7 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:08.39
8 Christopher Havton 1997 Helsingborgs Simsällskap 2:08.89


9 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:08.05
10 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 2:09.37
11 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:09.66
12 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 2:09.92
13 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 2:11.81
14 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 2:12.21
15 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:12.42
16 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 2:13.11
Resultat 45 1500m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 16:57.76
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 17:13.46
3 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 17:15.90
4 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 17:24.32
5 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 17:38.12
6 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 17:43.76
7 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb 17:47.77
8 Ebba Hallbäck 2000 Helsingborgs Simsällskap 17:53.03
9 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun 17:55.50
10 Thilda Ström 2003 Täby Sim 18:11.71
11 Moa Karlsson 2002 Simklubben Poseidon 18:15.78
12 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 18:16.11
13 Sandra Bergerstam 2001 Järfälla Simsällskap 18:23.61
14 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap 18:25.03
15 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim 18:26.12
16 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap 18:31.53
17 Alice Thörnros 2001 Jönköpings Simsällskap 18:31.55
18 Agnes Arberg 2001 Jönköpings Simsällskap 18:31.63
19 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap 18:43.32
20 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim 18:48.30
21 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap 19:03.56
Resultat 40 200m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 1:48.15
2 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 1:50.12
3 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 1:50.89
4 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:51.56
5 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:52.20
6 Kristian Kron 1992 Simklubben Neptun 1:54.10
7 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.29
8 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 1:55.64


9 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 1:54.85
10 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:54.86
11 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 1:55.60
12 Mats Westergren 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:55.80
13 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:57.04
14 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 1:59.34
15 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 1:59.91
16 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 2:00.71
Resultat 43 200m Medley Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:17.98
2 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 2:19.79
3 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 2:20.34
4 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 2:20.59
5 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 2:23.18
6 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 2:24.90
7 Emilia Rönningdal 2002 S 71 2:26.50
8 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:27.74
9 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap 2:26.82
10 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening 2:27.16
11 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 2:27.33
12 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 2:27.69
13 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 2:28.53
14 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 2:28.65
15 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 2:29.15
16 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 2:32.26
Resultat 142 100m Bröstsim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 2:03.84 414 SR
2 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 1:31.09 409
3 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 1:33.45 356
4 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 1:39.13 313 SR
5 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 1:36.17 299
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 1:37.84 267
Resultat 42 100m Bröstsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 1:01.97
2 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun 1:03.45
3 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:03.58
4 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 1:04.03
5 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 1:04.07
6 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 1:04.29
7 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 1:04.58
8 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 1:04.98
9 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 1:01.73
10 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:04.44
11 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 1:04.93
12 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap 1:04.94
13 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:05.07
14 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 1:05.22
15 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS 1:05.28
16 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:06.30
Resultat 141 100m Frisim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:01.82 941 SR
2 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:11.98 847
3 Helena Fältman 1980 Täby Sim 1:10.35 690
4 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:18.28 685 SR
5 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:10.41 684
6 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:20.64 615
7 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:25.23 589 SR
8 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:20.69 476
Resultat 41 100m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 55.63
2 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 56.47
3 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 56.51
4 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 56.55
5 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 56.72
6 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 57.55
7 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 58.03
8 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 58.10
9 Wanda Dollmayer 1996 Malmö Kappsimningsklubb 57.66
10 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 57.73
11 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 58.28
12 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 58.42
13 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 58.59
14 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 58.80
15 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 58.92
16 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS 59.52
Listan skapad: 2018-07-08 18:24:21
Resultat 46 4x100m Frisim Herrar Sr
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 3:25.84
2 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:26.14
3 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 3:27.62
4 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 3:28.49
5 Mölndals ASS 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 3:29.99
6 Malmö KK 1998 Malmö Kappsimningsklubb 3:30.13
7 SK Elfsborg 1999 Simklubben Elfsborg 3:30.29
8 Kungsbacka SS 2000 Kungsbacka Simsällskap 3:30.54
9 Södertörns SS 2000 Södertörns Simsällskap 3:30.91
10 Täby S 95 Täby Sim 3:34.59
11 Spårvägen SF 2000 Spårvägen Simförening 3:35.12
12 Jönköpings SS lag 2 2000 Jönköpings Simsällskap 3:36.21
13 SK Neptun lag 2 2000 Simklubben Neptun 3:37.34
14 Helsingborgs S lag 2 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:39.24
15 Linköpings ASS lag 2 2000 Linköpings Allmänna SS 3:40.21
16 Malmö KK lag 2 1998 Malmö Kappsimningsklubb 3:43.25
Poängtävling mellan klubbarna - seniorer

Pl Förening Poäng
1 Helsingborgs Simsällskap 1782
2 Simklubben Neptun 1521
3 Jönköpings Simsällskap 1323
4 Linköpings Allmänna SS 1020
5 Södertörns Simsällskap 594
6 Malmö Kappsimningsklubb 486
7 Spårvägen Simförening 422
8 Simklubben Elfsborg 417
9 Väsby Simsällskap 384
10 Täby Sim 378
11 Kungsbacka Simsällskap 375
12 Mölndals Allmänna Simsällskap 321
13 Västerås Simsällskap 270
14 Södertälje Simsällskap 253
15 Järfälla Simsällskap 213
16 Föreningen Göteborg Sim 181
17 Falu Simsällskap 147
18 Föreningen Uddevalla Sim 135
19 Ängelholms Simsällskap 129
20 Simklubben Poseidon 117
20 SK Triton 117
22 Kalmar Simsällskap 105
23 Norrköpings Kappsimningsklubb 99
24 Landskrona Simsällskap 87
25 Simklubben S02 69
25 Tyresö Simsällskap 69
27 Säffle Simsällskap 62
28 Sundsvalls Simsällskap 54
29 Osby Simsällskap 52
30 Stockholmspolisens IF SF 45
31 Örebro Simallians 41
32 S 71 39
32 Upsala Simsällskap 39
34 Karlstads Simsällskap 36
35 Simklubben Laxen 33
36 Simklubben Ran 30
37 KFUK-KFUM Kometerna 28
38 Karlskrona Simsällskap 27
39 Nässjö SLS 24
40 Falkenbergs Simklubb 23
41 Simklubben Sydsim 21
41 Bromöllaortens Simsällskap 21
43 Vellinge-Näsets Simklubb 20
44 Turebergs Simklubb 18
44 Sjöbo Simsällskap 18
44 Stockholms Kappsimningsklubb 18
44 Solna Sundbyberg SS 04 18
48 Varabygdens Simsällskap 10
49 Sala Simsällskap 9
49 Danderyds Simförening 9
51 Föreningen Trelleborg Sim 6
51 Västerviks Simsällskap 6
53 Simklubben Vänersborg 3
53 Kungälvs Simsällskap 3
Medaljställningen mellan klubbarna - seniorer

 Pl Förening Guld Silver Brons Totalt

1 Helsingborgs Simsällskap 13 5 5 23
2 Simklubben Neptun 7 5 8 20
3 Jönköpings Simsällskap 7 4 2 13
4 Säffle Simsällskap 7 2 1 10
5 Föreningen Göteborg Sim 6 3 0 9
6 Spårvägen Simförening 4 5 0 9
7 Södertörns Simsällskap 4 1 4 9
8 Kungsbacka Simsällskap 4 1 1 6
9 Simklubben Elfsborg 3 0 2 5
10 Karlstads Simsällskap 2 2 3 7
11 Täby Sim 1 3 4 8
12 Malmö Kappsimningsklubb 1 1 1 3
13 Örebro Simallians 1 0 2 3
14 Linköpings Allmänna SS 0 6 8 14
15 Osby Simsällskap 0 3 1 4
16 SK Triton 0 3 0 3
17 Karlskrona Simsällskap 0 2 3 5
18 Södertälje Simsällskap 0 2 2 4
19 Mölndals Allmänna Simsällskap 0 2 1 3
19 Föreningen Uddevalla Sim 0 2 1 3
21 KFUK-KFUM Kometerna 0 1 3 4
22 Falu Simsällskap 0 1 2 3
23 Vellinge-Näsets Simklubb 0 1 1 2
23 Varabygdens Simsällskap 0 1 1 2
25 Järfälla Simsällskap 0 1 0 1
25 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
25 Landskrona Simsällskap 0 1 0 1
25 Västerås Simsällskap 0 1 0 1
29 Falkenbergs Simklubb 0 0 3 3
30 Väsby Simsällskap 0 0 1 1
30 Simklubben Poseidon 0 0 1 1
Poängtävling mellan klubbarna - juniorer

1 Helsingborgs Simsällskap 1112
2 Jönköpings Simsällskap 1000
3 Södertälje Simsällskap 400
4 Väsby Simsällskap 386
5 Järfälla Simsällskap 378
6 Simklubben Neptun 370
7 Simklubben Elfsborg 278
8 Malmö Kappsimningsklubb 270
9 Täby Sim 266
10 Linköpings Allmänna SS 220
11 Simklubben Poseidon 218
12 Södertörns Simsällskap 196
13 Landskrona Simsällskap 188
14 Falu Simsällskap 168
15 Västerås Simsällskap 164
16 Mölndals Allmänna Simsällskap 160
17 Norrköpings Kappsimningsklubb 148
18 Spårvägen Simförening 142
19 Tyresö Simsällskap 138
20 Ängelholms Simsällskap 122
21 Stockholmspolisens IF SF 120
22 Eskilstuna Simklubb 118
23 Föreningen Göteborg Sim 110
24 Sundsvalls Simsällskap 94
25 Kalmar Simsällskap 70
26 Turebergs Simklubb 60
27 Simklubben Ran 46
28 Upsala Simsällskap 42
28 Västerviks Simsällskap 42
30 Simklubben Laxen 40
31 S 71 32
32 Njurunda Simsällskap 30
33 Skövde Simsällskap 26
33 Föreningen Varberg Sim 26
33 Stockholms Kappsimningsklubb 26
36 Simklubben Sydsim 20
37 Föreningen Trelleborg Sim 18
37 Solna Sundbyberg SS 04 18
37 Bromöllaortens Simsällskap 18
40 Örebro Simallians 16
41 Danderyds Simförening 14
42 Värnamo Simsällskap 12
42 Luleå Simsällskap 12
44 Sala Simsällskap 10
44 Söderhamns Simsällskap 10
46 Sjöbo Simsällskap 6
46 Kristianstads SLS 6
46 Trollhättans Simsällskap 6
49 Härnösands Simsällskap 4
50 Gävle Simsällskap 2
50 Höganäs Simsällskap 2
Medaljställningen mellan klubbarna - juniorer

1 Jönköpings Simsällskap 13 5 5 23
2 Helsingborgs Simsällskap 7 7 9 23
3 Södertälje Simsällskap 3 3 4 10
4 Tyresö Simsällskap 3 1 0 4
5 Simklubben Neptun 3 0 2 5
6 Falu Simsällskap 2 2 1 5
7 Järfälla Simsällskap 2 1 1 4
8 Kalmar Simsällskap 2 1 0 3
9 Simklubben Elfsborg 1 3 2 6
10 Ängelholms Simsällskap 1 1 3 5
11 Landskrona Simsällskap 1 1 2 4
12 Linköpings Allmänna SS 1 1 1 3
13 Malmö Kappsimningsklubb 1 0 1 2
14 Mölndals Allmänna Simsällskap 1 0 0 1
15 Spårvägen Simförening 0 4 0 4
16 Täby Sim 0 2 4 6
17 Simklubben Poseidon 0 2 0 2
17 Södertörns Simsällskap 0 2 0 2
19 Väsby Simsällskap 0 1 2 3
20 Norrköpings Kappsimningsklubb 0 1 1 2
21 Västerås Simsällskap 0 1 0 1
22 Sundsvalls Simsällskap 0 0 1 1
22 Västerviks Simsällskap 0 0 1 1
Top 10 damer

Pl Namn Född Förening FINA Grenar

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 964 22
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 871 15
3 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 844 3
4 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 835 29
5 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 816 1
6 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 802 37
7 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 792 31
8 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim 791 5
9 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 783 28
10 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 780 28
List uppdaterades: 2018-07-08 18:38:56
Top 10 herrar

Pl Namn Född Förening FINA Grenar
1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 898 6
2 Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 849 2
3 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 844 4
4 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 831 19
5 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 826 8
5 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 826 23
7 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 824 38
8 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 815 38
9 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 798 27
10 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 796 4
F ö r s ö k s t ä v l i n g a r n a
09.30 Förmiddagspasset 8 juli

138 200m Medley Herrar Parafinal 
38 200m Medley Herrar Försök 
39 200m Fjärilsim Damer Försök 
140 200m Frisim Herrar Parafinal
40 200m Frisim Herrar Försök
41 100m Frisim Damer Försök 
42 100m Bröstsim Herrar Försök 
143 200m Medley Damer Parafinal 
43 200m Medley Damer Försök
44 4x100m Frisim Herrar Jr Direktfinal 
45 1500m Frisim Damer Direktfinal
Bosse Hultén med några rader inför finalpasset söndag.

Då har vi kommit fram till svanesången för SM i Landskrona 2018. SM-tävling nummer 121 - i sin utomhusvariant är snart till ända. Det är också tionde gången som Landskrona har stått som värd för denna typ av tävling. Första gången var 1967 – då anläggningen invigdes och simmades in av herrar som Peter Feil och Ingvar Eriksson – i salig åminnelse.
Kallaste och blötaste gången på Citadellsbadet, ja det var 1978. Jag minns bl.a Pär Arvidsson under inmarschen var så påpälsad att att han skulle kunnat gå ända till Nordpoolen om det hade behövts. Det året det regnade konstant och vinden från Öresund gjorde att regnet kom från sidan. Då var Landskrona ingen idyll.
Idyll har det varit i år. Sol och värme. Lite skugga häromdagen och då undrade vi som befinner oss här och snart har glömt bort vårens regn och rusk – vad som hände.Det är väl så att vi snart troratt vi befinner oss i Sydfrankrike eller vad det nu är. Märkligt vad man anpassar sig snabbt efter en ny klimattyp.
 
Jag har haft förmånen att vara med på alla de där tio SM som Landskrona har arrangerat. Anläggningen, Citadellsbadet finns nära mitt hjärta men verkligheten, läs kustnära bostäder, kommer allt närmare och närmare. Frågan är om anläggningen överlever de närmaste tio åren innan kommersiella och kommunala intressen tar över? Lås oss hoppas att de styrande i staden Landskrona fortsätter att vårda anläggningen och inser dess betydelse. Vi simmare vill gärna återkomma hit och kan vi beställa det här vädret fortsättningsvis – ja då är vi här mer än gärna.

Själv lägger jag mitt 101:a SM till handlingarna. Ja, då får man räkna in även kortbane-SM annars är det svårt att få ihop den ekvationen.
Det är inte de mest vassa SM-tävlingarna man sett, rent idrottsligt men det är andra än Landskrona Simsällskap och staden Landskrona - som skall ansvara för. Vi hoppas att det ansvaret tas och att vi får en uppgång ur den lättare svackan som simningen befinner sig i resultatmässigt - redan nästa år. Nästa år är det dags för Malmö som är värdstad för SM-veckan avdelning Sommar. Året efteråt är det dags värdstaden Halmstad, 2012 Linköping och 2022 Umeå. Så nu vet ni var den här veckan skall spenderas.
Till Er som åker hem på vägarna efter SM- tag det lugnt så ses vi snart igen. Nästa helg är det Nordiska Ungdomsmästerskapen i Riga och i början av augusti är det dags för årets största tävling – EM-simningarna i Glasgow – Skottland. Ha en bra sommar!

(om det förekommer ngt tyckande i den här texten är det en åsikt för skribenten av texten INTE en officiell åsikt från Svenska Simförbundet)
Förmiddagspasset
Junior-grenarna
Finalsimningar


Resultat 38 200m Medley Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:05.92
2 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 2:07.38
3 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:07.56
4 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:08.50
5 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:08.60
6 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 2:09.54
7 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:11.09
8 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 2:11.52
9 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 2:11.86
10 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:12.06
11 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 2:12.34
12 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 2:12.39
13 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 2:13.23
14 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 2:13.53
15 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 2:14.33
16 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 2:14.40
17 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon 2:14.67
18 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 2:15.01
19 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 2:15.08
20 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 2:15.10
21 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 2:15.14
22 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 2:15.66
23 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 2:16.26
24 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 2:16.95
25 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap 2:17.41
26 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 2:17.75
27 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:17.80
28 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 2:17.96
29 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 2:18.22
30 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 2:20.97
31 Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:22.50
- Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap DNS

Resultat 39 200m Fjärilsim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:23.02
2 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 2:23.18
3 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:24.19
4 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:24.31
5 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 2:24.52
6 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 2:24.98
7 Mary Lagoguez 2001 Simklubben Poseidon 2:25.78
8 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 2:26.67
9 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 2:27.06
10 Cornelia Johansson 2003 Örebro Simallians 2:27.15
11 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 2:27.20
12 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:30.07
13 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 2:30.21
14 Lina Rehnman 2002 Västerås Simsällskap 2:30.55
15 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 2:30.72
16 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 2:32.49
17 Jennie Isaksen 2000 Eskilstuna Simklubb 2:32.73
18 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 2:32.85
19 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:34.55
20 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 2:34.78
21 Elsa Nordström 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 2:37.28
22 Joyce Muzito 2001 Sundsvalls Simsällskap 2:37.61
23 Annie Lätt 2001 Trollhättans Simsällskap 2:39.23

Resultat 40 200m Frisim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:52.19
2 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 1:53.65
3 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 1:54.41
4 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 1:54.75
5 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 1:55.07
6 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:55.26
7 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 1:57.17
8 Samuel Rudqvist 1999 Simklubben Elfsborg 1:57.48
9 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 1:57.50
9 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 1:57.50
11 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:57.71
12 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 1:58.39
13 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 1:59.23
13 Simon Brandt 2000 Väsby Simsällskap 1:59.23
15 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 2:00.86
16 Anton Mylläri 2001 Södertörns Simsällskap 2:01.92
17 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:02.02
18 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 2:03.35
- Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap DNS

Resultat 41 100m Frisim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 56.40
2 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 57.30
3 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 57.94
4 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 58.12
5 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 58.89
6 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 59.32
7 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 59.41
8 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.45
9 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap 59.55
10 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 59.62
11 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb 59.63
12 Sofia Åstedt 2003 Simklubben Elfsborg 59.66
13 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 59.86
14 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 59.89
15 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb 59.92
16 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 59.93
17 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim 59.96
18 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 1:00.30
19 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 1:00.39
20 Rebecka Gustafsson 1998 Södertälje Simsällskap 1:02.61
21 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 1:03.82
22 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:11.54
23 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:18.82 SR
24 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:20.38
25 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:20.68
26 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:25.41 SR
27 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:28.03
- Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap DSQ

Resultat 42 100m Bröstsim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:03.50
2 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 1:03.87
3 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 1:03.89
4 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 1:04.45
5 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 1:04.51
5 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 1:04.51
7 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:04.58
8 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap 1:04.94
9 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:04.98
10 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:05.83
11 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 1:05.91
12 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 1:06.11
13 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg 1:06.45
14 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:06.89
15 Isak Alin 1999 Täby Sim 1:06.92
16 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg 1:06.94
17 Erik Juliusson 1998 Ängelholms Simsällskap 1:07.59
18 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 1:07.76
19 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 1:07.81
20 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.94
21 Edvin Torlakovic 2001 Västerviks Simsällskap 1:07.96
22 Anton Dahlgren 1999 Kungsbacka Simsällskap 1:08.15
23 Markus Charlton 2001 Södertörns Simsällskap 1:08.20
24 Jonathan Hiltonsson 2000 Sundsvalls Simsällskap 1:08.46
25 Martin Schön 2003 Bollnäs Simsällskap 1:08.56
26 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap 1:08.87
27 Oskar Robertsson 2000 Föreningen Uddevalla Sim 1:09.03
28 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 1:09.05
29 Lucas Lindblom 2000 Landskrona Simsällskap 1:09.14
30 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 1:09.36
30 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 1:09.36
32 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 1:09.73
33 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:09.79
34 Oskar Gustafson 2002 Föreningen Uddevalla Sim 1:10.05
35 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap 1:10.27
36 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap 1:10.87
37 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:11.23
38 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 1:12.55
39 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 1:41.36
40 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 1:46.30

Resultat 43 200m Medley Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:20.41
2 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 2:21.49
3 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 2:22.65
4 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 2:23.25
5 Emilia Rönningdal 2002 S 71 2:25.86
6 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 2:26.82
7 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:26.89
8 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:27.44
9 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 2:28.05
10 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 2:28.16
11 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 2:28.29
12 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 2:29.85
13 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 2:29.87
14 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 2:30.39
15 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 2:30.75
16 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 2:32.32
17 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 2:33.10
18 Veronica Stureborg 1999 Spårvägen Simförening 2:34.21
19 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:34.68
20 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 2:36.57

Resultat 45 1500m Frisim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 16:57.76
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 17:13.46
3 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 17:24.32
4 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 17:38.12
5 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 17:43.76
6 Josephine Mikkelsen 2002 Malmö Kappsimningsklubb 17:47.77
7 Ebba Hallbäck 2000 Helsingborgs Simsällskap 17:53.03
8 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun 17:55.50
9 Thilda Ström 2003 Täby Sim 18:11.71
10 Moa Karlsson 2002 Simklubben Poseidon 18:15.78
11 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 18:16.11
12 Sandra Bergerstam 2001 Järfälla Simsällskap 18:23.61
13 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap 18:25.03
14 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim 18:26.12
15 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap 18:31.53
16 Alice Thörnros 2001 Jönköpings Simsällskap 18:31.55
17 Agnes Arberg 2001 Jönköpings Simsällskap 18:31.63
18 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap 18:43.32
19 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim 18:48.30
20 Elin Johannesson 1999 Landskrona Simsällskap 19:03.56
Pernilla Lindberg vinner många SM-medaljer i Landskrona - idag på 200m medley
Förmiddagspasset
PARA-grenarna
Finalsimningar


Resultat 138 200m Medley Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 2:30.75 613 SR
2 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 2:43.50 421
3 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 2:55.92 297 SR
4 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 3:02.27 138

Resultat 140 200m Frisim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 2:14.52 722 SR
2 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 2:18.35 655
3 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 2:19.69 632
4 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 2:31.77 522
5 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 2:29.04 471
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 2:32.05 422
7 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 2:38.37 325

Resultat 143 200m Medley Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 2:36.52 866
2 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 3:01.03 824
3 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 2:59.63 489
4 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 3:36.37 247 SR
5 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 3:40.77 200
6 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 3:29.02 113
7 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 3:50.89 19
8 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 4:02.39 16
9 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 3:55.49 12
10 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 4:15.57 1
Förmiddagspasset
Senior-grenarna
Försökssimningar


Resultat 38 200m Medley Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 2:05.35
2 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 2:05.60
3 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:05.92
4 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 2:06.39
5 Christopher Havton 1997 Helsingborgs Simsällskap 2:07.37
6 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 2:07.38
7 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 2:07.39
8 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:07.56
9 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:08.50
10 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:08.60
11 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 2:09.54
12 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:09.90
13 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 2:10.08
14 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:11.09
15 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 2:11.23
16 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 2:11.52
17 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 2:11.86
18 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:12.06
19 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 2:12.34
20 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 2:12.39
21 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb 2:13.01
22 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 2:13.23
23 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 2:13.53
24 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:14.26
25 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 2:14.33
26 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 2:14.40
27 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:14.41
28 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon 2:14.67
29 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 2:15.01
30 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 2:15.08
31 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 2:15.10
32 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 2:15.14
33 Henry Kerman 1997 Södertälje Simsällskap 2:15.59
34 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 2:15.66
35 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 2:16.26
36 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 2:16.95
37 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap 2:17.41
38 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 2:17.75
39 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:17.80
40 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 2:17.96
41 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 2:18.22
42 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 2:18.42
43 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 2:20.97
44 Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:22.50
- Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap DNS

Resultat 39 200m Fjärilsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 2:15.83
2 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 2:22.77
3 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:23.02
4 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 2:23.18
5 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:24.19
6 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 2:24.31
7 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 2:24.52
8 Augusta Andersson 1997 Sjöbo Simsällskap 2:24.63
9 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 2:24.98
10 Mary Lagoguez 2001 Simklubben Poseidon 2:25.78
11 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap 2:26.24
12 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 2:26.67
13 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 2:27.06
14 Cornelia Johansson 2003 Örebro Simallians 2:27.15
15 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 2:27.20
16 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S02 2:27.55
17 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:30.07
18 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 2:30.21
19 Lina Rehnman 2002 Västerås Simsällskap 2:30.55
20 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 2:30.72
21 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 2:30.92
22 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 2:32.49
23 Clara Wiman 1996 Västerås Simsällskap 2:32.70
24 Jennie Isaksen 2000 Eskilstuna Simklubb 2:32.73
25 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 2:32.85
26 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:34.55
27 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 2:34.78
28 Elsa Nordström 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 2:37.28
29 Joyce Muzito 2001 Sundsvalls Simsällskap 2:37.61
30 Annie Lätt 2001 Trollhättans Simsällskap 2:39.23

Resultat 40 200m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 1:48.99
2 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 1:51.58
3 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:52.19
4 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:52.87
5 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 1:53.65
6 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 1:53.83
7 Kristian Kron 1992 Simklubben Neptun 1:54.16
8 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 1:54.32
9 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 1:54.41
10 Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap 1:54.52
11 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 1:54.75
12 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 1:55.07
13 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 1:55.26
14 Mats Westergren 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:55.69
15 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 1:56.02
16 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 1:57.17
17 Samuel Rudqvist 1999 Simklubben Elfsborg 1:57.48
18 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 1:57.50
18 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 1:57.50
20 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:57.71
21 Johan Hildesson 1992 Kungälvs Simsällskap 1:58.36
22 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 1:58.39
23 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 1:59.23
23 Simon Brandt 2000 Väsby Simsällskap 1:59.23
25 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 2:00.86
26 Anton Mylläri 2001 Södertörns Simsällskap 2:01.92
27 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:02.02
28 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 2:03.35
- Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap DNS

Resultat 41 100m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 56.40
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 56.71
3 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 57.15
4 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 57.27
5 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 57.30
6 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 57.33
7 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 57.94
8 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 57.95
9 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 58.04
10 Wanda Dollmayer 1996 Malmö Kappsimningsklubb 58.11
11 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 58.12
12 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 58.89
13 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 59.32
14 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 59.41
15 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 59.45
16 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS 59.51
17 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap 59.55
18 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 59.62
19 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb 59.63
20 Sofia Åstedt 2003 Simklubben Elfsborg 59.66
21 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening 59.84
22 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 59.86
23 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 59.89
24 Anna Grahovac 1999 Malmö Kappsimningsklubb 59.92
25 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 59.93
26 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim 59.96
27 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 1:00.30
28 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 1:00.39
29 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 1:00.63
30 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:02.38 SR
31 Rebecka Gustafsson 1998 Södertälje Simsällskap 1:02.61
32 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 1:03.82
33 Helena Fältman 1980 Täby Sim 1:10.57
34 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:11.54
35 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:15.02
36 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:18.82 SR
37 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:20.38
38 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:20.68
39 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:25.41 SR
40 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:28.03
41 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 1:30.16
42 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 1:33.61
43 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 1:35.04
- Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap DSQ

Resultat 42 100m Bröstsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 1:03.03
2 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:03.50
3 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 1:03.87
4 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 1:03.89
5 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun 1:04.22
6 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 1:04.45
7 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 1:04.51
7 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 1:04.51
9 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:04.58
10 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 1:04.78
11 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap 1:04.94
12 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:04.98
13 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 1:05.24
14 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 1:05.25
15 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS 1:05.54
16 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:05.83
17 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 1:05.91
18 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:06.01
19 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 1:06.11
20 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg 1:06.45
21 Christopher Havton 1997 Helsingborgs Simsällskap 1:06.54
22 Felix Nilsson 1990 Malmö Kappsimningsklubb 1:06.85
23 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:06.89
24 Isak Alin 1999 Täby Sim 1:06.92
25 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg 1:06.94
26 Johan Dahlgren 1986 Simklubben Neptun 1:07.23
27 Andreas Fürst 1990 Väsby Simsällskap 1:07.29
28 Erik Juliusson 1998 Ängelholms Simsällskap 1:07.59
29 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 1:07.76
30 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 1:07.81
31 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.94
32 Edvin Torlakovic 2001 Västerviks Simsällskap 1:07.96
33 Anton Dahlgren 1999 Kungsbacka Simsällskap 1:08.15
34 Markus Charlton 2001 Södertörns Simsällskap 1:08.20
35 Jonathan Hiltonsson 2000 Sundsvalls Simsällskap 1:08.46
36 Martin Schön 2003 Bollnäs Simsällskap 1:08.56
37 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap 1:08.87
38 Christoffer Andersson 1994 Tyresö Simsällskap 1:08.91
39 Oskar Robertsson 2000 Föreningen Uddevalla Sim 1:09.03
40 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 1:09.05
41 Lucas Lindblom 2000 Landskrona Simsällskap 1:09.14
42 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:09.31
43 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 1:09.36
43 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 1:09.36
45 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 1:09.73
46 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:09.79
47 Oskar Gustafson 2002 Föreningen Uddevalla Sim 1:10.05
48 Gustaf Persson 2001 Ystads Simsällskap 1:10.27
49 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap 1:10.87
50 Carl Gerstenfeld 2002 Malmö Kappsimningsklubb 1:11.23
51 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 1:12.55
52 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 1:32.67
53 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 1:36.10
54 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 1:39.58
55 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 1:41.36
56 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 1:46.30
57 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 2:05.59

Resultat 43 200m Medley Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:20.41
2 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 2:21.49
3 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 2:21.54
4 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 2:22.65
5 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 2:23.25
6 Emilia Rönningdal 2002 S 71 2:25.86
7 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 2:26.82
8 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 2:26.89
9 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap 2:27.33
10 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:27.44
11 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening 2:27.75
12 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 2:28.05
13 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 2:28.16
14 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 2:28.29
15 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 2:29.85
16 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 2:29.87
17 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 2:30.39
18 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 2:30.75
19 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 2:32.32
20 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen 2:32.39
21 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 2:33.10
22 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 2:33.59
23 Veronica Stureborg 1999 Spårvägen Simförening 2:34.21
24 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 2:34.68
25 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 2:36.57
Förmiddagspasset
PARA-grenarna
Försökssimningar


Resultat 41 100m Frisim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:02.38 926 SR
2 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:15.02 762
3 Helena Fältman 1980 Täby Sim 1:10.57 683
4 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:18.82 669 SR
5 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:11.54 646
6 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:20.38 622
7 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:25.41 584 SR
8 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:20.68 476
9 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:28.03 183
10 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 1:30.16 146
11 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 1:33.61 98
12 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 1:35.04 82
- Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap DSQ 0

Resultat 42 100m Bröstsim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 2:05.59 384
2 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 1:32.67 373
3 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 1:36.10 301
4 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 1:41.36 271
5 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 1:39.58 236
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 1:46.30 140
Listan skapad: 2018-07-08 11:10:47

Svenska Mästerskapen i Simning
Citadellsbadet, Landskrona  4-8 juli  2018

Se SM i datorn - förmiddagspassen

Sändningsstart:

Onsdag 09.45
Torsdag 09.45
Fredag 09.15
Lördag 09.15
Söndag 09.15

På förmiddagen varje dag kan du se SM i datorn via Simidrotts-TV.
Sändningarna startar 15 minuter innan försökspassen med ett uppsnack av Bosse Hultén och Thomas Jansson samt gäster. Du hittar sändningen här - klick

Se SM i datorn - eftermiddagpassen

Eftermiddagspassen sänds i TV och på SvT-Play. 

SvT1 och SvT2
Alla A-finaler sänds i eftermiddagspasset. När det är B-finaler går man ur sändning

SvT-Play
Onsdag och torsdag
17:30-18:00 och 18:30-19:30:

Fre-lör- och söndag
17:00-19:00 Simning

Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt
Sarah Sjöström1993
Södertörns Simsällskap 23.96


100m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs  55.63


200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs Sim 2:00.47


400m fritt
Hanna Eriksson 1999
Jönköpings Sim 4:14.84


800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt
Hanna Eriksson 1999
Jönköpings Simsällskap 16:57.76


50m ryggsim
Ida Lindborg 1994
Malmö KK 28.63


100m ryggsim
Louise Hansson
Helsingborgs Sim 1:01.08


200m ryggsim
Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun 2:16.22


50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim 
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 1:08.08


200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:28.79


50m fjärilsim
Sarah Sjöström 1993
Södertörns Simsällskap 25.14


100m fjärilsim
Sarah Sjöström 1993
Södertörns Simsällskap 56.83


200m fjärilsim
Louise Hansson 1996 Helsingborgs 2:13.25


200m medley
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs 2:17.98

400m medley
aqueline Hippi1996
Simklubben Neptun 4.54.70


4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 8:25.55


4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 4:09.18

 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt
Melker Selin 1993
SK Elfsborg 22.80


100m fritt
Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Sim 49.63


200m fritt
Nils Liess 1996
Kungsbacka  1:48.15


400m fritt
Adam Paulsson 1995   
Elfsborg   3:54.54

 
800m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 8:06.68


1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim
Smon Sjödin 1986
Neptun   25.96     


100m ryggsim
Simon Sjödin 1986
Simklubben Neptun 56.57


200m ryggsim
Samuel Törnqvist 1997
Täby Sim 2:04.20


50m bröstsim
Johannes Skagius 1995     Neptun  27.60     


100m bröstsim
Erik Persson 1994
Kungsbacka  1:01.97


200m bröstsim
Erik Persson 1994
Kungsbacka Sim 2:11.26


50m fjärilsim
C hristoffer Carlsen 1992  Helsingborgs Sims 24.24 
   
100m fjärilsim
Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap 53.96


200m fjärilsim
Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 1:57.72


200m medley
Simon Sjödin 1986 
Neptun 2:01.56


400m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:21.17


4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap 3:25.84


4x200m fritt
Jönköping 7.32.26


4x100m medley
Simklubben Elfsborg 3:53.03

 
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt
Ida Liljeqvist 1999
Ängelholms Simsällskap 26.37


100m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings  56.40


200m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 2:00.89

400m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 4:16.66


800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt
Hanna Eriksson 1999
Jönköpings Simsällskap 16:57.76


50m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 30.41
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 30.41


100m ryggsim
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Sim 1:04.98



200m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 2:17.98



50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 1:09.26

200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:30.95


50m fjärilsim
Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.50


100m fjärilsim
Sara Junevik 2000
Falu Simsällskap 1:00.29


200m fjärilsim
Ida Swegmark 2000
Mölndals  2:23.02

200m medley
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:20.41


400m medley
Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:01.30


4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap 3:50.63


4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap
8.25.25


4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 4:17.16

 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt
Erik Brandt 1999
Södertälje Simsällskap 23.28


100m fritt
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 51.57


200m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings SIM 1:52.19


400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 3:57.81


800m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 8:06.68


1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 26.95


100m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 58.49


200m ryggsim
William Lulek 1998  
Neptun 2:06.95    


50m bröstsim
Daniel Kertes 1999
Södertälje Simsällskap 29.02


100m bröstsim
Tom Andersson 1998
Linköpings ASS 1:03.50


200m bröstsim
Karl Arvidsson 1998
Järfälla Simsällskap 2:17.03


50m fjärilsim
Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 24.92


100m fjärilsim
Oskar Hoff 1998
Landskrona Simsällskap 54.64


200m fjärilsim
Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 2:01.59


200m medley
William Lulek 1998
Neptun 2:05.92


400m medley
William Lulek 1998
Neptun 4:29.27


4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap
3.29.22


4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 7:35.25


4x100m medley
SK Elfsborg 3.53.03
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt
Maja Reichard1991
Spårvägen Sim 32.13 / 793p


100m fritt
Pernilla Lindberg 1994  Göteborg Sim 1:01.82 941


200m fritt
Pernilla Lindberg 1994  Göteborg Sim 2:12.89


400m fritt
Pernilla Lindberg 1994  Göteborg Sim 4.41.87 / 916p

50m ryggsim
Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 36.96


100m ryggsim
Pernilla Lindberg1994
Göteborg Sim 1.14.87/793p


50m bröstsim
Maja Reichard 1991
Spårvägen Sim 40.53 891


100m bröstsim
Maja Reichard 1991
Spårvägen SF 1:30.37 922


50m fjärilsim
Pernilla Lindberg 1994 Göteborg 33.47 767


200m medley
Pernilla Lindberg 1994 
Göteborg Sim 2:36.52 866

 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt
Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 27.16 793


100m fritt
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 58.45 


200m fritt
Jesper Andersson 1996 Karlstads Sim 2:14.52 722


400m fritt
esper Andersson 1996
Karlstads Sim 4:52.64 539


50m ryggsim
Tobias Klasson2000
Säffle Simsällskap 31.92

100m ryggsim
Tobias Klasson 2000
Säffle Simsällskap 1:09.49 782


50m bröstsim
Tobias Klasson 2000
Säffle Sim 38.79 / 537p


100m bröstsim
Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 2:03.84 414


50m fjärilsim
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 28.23 805


200m medley
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 2:30.75 613

Länkar
Till arrangörssidan - klick

Web/text/foto:
Bo Hultén

Foto
Bildbyrån
Stefan Edvardsson
Roger Lindberg
Peter Trägårdh

Resultat
IC Media & Sport