start   4 juli   5 juli   6 juli   7 juli  8 juli
 

Eftermiddagsprogrammet start 18.15 (ny tid)

130 50m Frisim Herrar Parafinal 
30 50m Frisim Herrar Final A-final 
129 100m Bröstsim Damer Parafinal 
29 100m Bröstsim Damer A-final 
32 200m Ryggsim Herrar A-final 
30 50m Frisim Herrar B-final 
29 100m Bröstsim Damer B-final 
32 200m Ryggsim Herrar B-final 
131 50m Fjärilsim Damer Parafinal 
31 50m Fjärilsim Damer A-final 
34 100m Fjärilsim Herrar A-final 
33 400m Frisim Damer Final 
34 100m Fjärilsim Herrar B-final 
31 50m Fjärilsim Damer B-final 
36 800m Frisim Herrar Direktfinal 
37 4x100m Medley Damer Sr Direktfinal 
Finalpasset lördagen den 7 juli - dag 4

Melker Selin från Elsfborg har haft en inte helt rak väg till topptiderna i simning. Han började simma som ung, lade av år 2010 och höll upp till 2016. Sedan var det dags igen att ta sig ned i Alidebergsbadet och forsa runt. Helst på korta sträckor. Idag gick det den sk "hela vägen" och han blev svensk mästare på 50m fritt. Tiden 22.80 och ende man under 23 sekunder.

Sophie Hansson, vår bästa bröstsimmerska numera vann också 100m bröstsim. Hon har sedan tidigare titlar på 50 och 200m bröstsim. Nu blev det 1.08.08 och det är helt OK - en bra avstämning inför EM. Toppar hon och sköter sig rätt så kan det bli riktigt bra. 

Herrarnas 200m ryggsim har varit jämnt och spännande på SM. Inte minst herrarnas final på 200 meter visade detta. Vi ännu en segrare som gjorde debut överst på prispallen, Samuel Törnqvist tävalande för Täby Sim. Segertiden  2.04.20. Tätt mellan de fyra första men sedan sticker tiderna iväg.

Sarah Sjöström vann naturligtvis 50m fjärilsim. Det vore konstigt annars Tiden idag är 25.14 är tiondelen över världsårsbästa för henne. En annan Sara blev tvåa - Junevik 26,40 - före trean Louise HAnsson 26.60 också Ida Lileqvist under 27 sekunder.

Jesper Jonsson vann 100m fjäril. Detta efter att ha haft otur med skador och har haft en knagglig väg. Nu är han tillbaka och SM-guldet på 53.96 är ett bra kvitto på återkomsten. Hemmasimmaren Oskar Hoff på andra platsen.

4.14.84 är Hanna Erikssons nya personliga rekord på 400m fritt. Det räckte för att vinna SM-titeln. Emma Sundstedt också under 4.20 med sina 4.19.62. De första åtta simmerskorna under 4.30 i årets final. Det är vi inte bortskämda med. Inte världsklass men som man brukar säga "A small step for...."

Victor Johansson vann klart 800m fritt. Överlägset. Isak Wikström Helsingborg tvåa. Victor är inte inne i formen, ännu men vi hoppas att han skall glida in i den framåt EM i Glasgow senare i sommar.

Helsingborg vann kvällens lagkapp. Man börjar samla guld i lagkapperna på hög nu!

Tobias Klasson vann PARA-simmarnas 50m fritt - 27.16 var segertiden tiondelen före Jesper Andersson. Ludvig Nyrén var snabbast av alla med sina 27.01. PARA-simmarna simmar fort nu!!!

Maja Reichard och Pernilla Lindberg var lite snabbare på 100m bröstsim än i fjol. Maja etta på poäng. Pernilla vann sedan 50m fjärilsim på 33.47.
Resultat 130 50m Frisim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 27.16 793
2 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 27.26 785
3 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 27.01 771
4 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 32.15 725
5 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 29.11 620
6 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 29.86 552
7 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 32.59 447
8 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 31.31 423
Resultat 30 50m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


A-finalen
1 Melker Selin 1993 Simklubben Elfsborg 22.80
2 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 23.08
3 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 23.18
4 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS 23.27
5 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening 23.34
6 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.36
7 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 23.73
8 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 23.89

B-finalen
9 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 23.76
10 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 23.86
11 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 23.89
12 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 23.96
13 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 24.00
14 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon 24.12
15 Anes Cavka 1999 Simklubben Elfsborg 24.14
16 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 24.55
Resultat 129 100m Bröstsim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:30.37 922
2 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:24.89 858
3 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:32.23 694
4 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 2:02.90 513
5 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:44.98 404
6 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:51.16 285
7 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 2:03.41 121
8 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 2:07.58 86
Resultat 29 100m Bröstsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


A-finalen
1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:08.08
2 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim 1:09.71
3 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:09.79
4 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 1:11.33
5 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun 1:11.51
6 Olivia Klint Ipsa 2005 Bromöllaortens Simsällskap 1:13.27
7 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 1:13.46
8 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:13.82

B-finalen
9 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 1:13.25
10 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 1:13.33
10 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 1:13.33
12 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap 1:13.49
13 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun 1:13.54
14 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap 1:13.77
15 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening 1:13.87
16 Elsa Bergh 2002 Söderhamns Simsällskap 1:15.73
Resultat 32 200m Ryggsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


A-finalen
1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 2:04.20
2 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 2:04.91
3 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 2:05.45
4 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 2:05.66
5 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:07.92
6 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.36
7 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:10.61
8 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 2:13.48

B-finalen
9 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:09.24
10 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:12.45
11 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 2:12.61
12 Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap 2:12.98
13 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 2:13.85
14 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 2:14.01
15 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:14.37
16 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 2:15.28
Resultat 131 50m Fjärilsim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 33.47 767
2 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 36.75 591
3 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 43.50 471 SR
4 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 40.95 383
5 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 42.09 334
6 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 47.31 231
7 Isabella Hocanin 1997 Örebro Simallians 1:11.53 114 SR
8 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 50.11 103
Resultat 31 50m Fjärilsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


A-finalen
1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 25.14
2 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.40
3 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.60
4 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.87
5 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 27.46
6 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 27.62
7 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 27.69
8 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 27.84

B-finalen
9 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 27.79
10 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS 27.83
11 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 27.86
12 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 27.94
13 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 28.32
14 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 28.48
15 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 28.74
16 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 28.98
Resultat 34 100m Fjärilsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap 53.96
2 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 54.52
3 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 55.04
4 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 55.08
5 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 55.70
6 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 55.73
7 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS 55.74
8 Filip Svedberg 1997 Helsingborgs Simsällskap 55.28
9 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 56.12
10 Sebastian Bergenzaun 1991 Simklubben Poseidon 56.36
11 Henry Kerman 1997 Södertälje Simsällskap 56.54
12 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 56.60
13 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 56.88
14 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 57.18
15 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 57.56
- Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun DSQ
Resultat 33 400m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:14.84
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 4:19.62
3 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 4:23.43
4 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S02 4:23.85
5 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 4:25.28
6 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 4:26.66
7 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 4:29.02
8 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:29.99
Resultat 36 800m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 8:06.68
2 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 8:25.69
3 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 8:29.87
4 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 8:31.96
5 Mattias Glenesk 1994 Simklubben Neptun 8:31.98
6 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 8:33.22
7 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 8:35.59
8 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 8:39.17
9 Marcus Kindberg 1993 Simklubben Sydsim 8:42.17
10 Elias Hysing 2000 Helsingborgs Simsällskap 8:44.83
11 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 8:45.79
12 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 8:50.65
13 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap 8:51.24
14 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun 8:52.55
15 Albin Svenneby 2001 Simklubben Elfsborg 8:52.69
16 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 8:53.72
17 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap 8:54.79
18 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap 8:57.91
19 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 8:59.04
20 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 9:00.14
21 Johan Hildesson 1992 Kungälvs Simsällskap 9:01.05
22 William Westerlund Holappa 1999 Simklubben Elfsborg 9:05.49
23 Max Fahlén 2001 Västerås Simsällskap 9:06.63
24 Petter Hellzén 2000 Ängelholms Simsällskap 9:07.59
25 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap 9:09.99
26 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 9:12.26
27 Ivo Kuijpers 1999 Säffle Simsällskap 9:12.72
28 Viktor Johansson 1999 Simklubben Elfsborg 9:14.85
- Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap DNS
 
Resultat 37 4x100m Medley Damer Sr
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 4:09.18
2 Södertörns SS 2000 Södertörns Simsällskap 4:14.20
3 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 4:14.67
4 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 4:15.06
5 Spårvägen SF 2000 Spårvägen Simförening 4:18.06
6 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 4:20.81
7 SK Neptun lag 2 2000 Simklubben Neptun 4:21.74
8 Malmö KK 2000 Malmö Kappsimningsklubb 4:22.00
9 Väsby SS 2000 Väsby Simsällskap 4:22.97
10 Linköpings ASS lag 2 2000 Linköpings Allmänna SS 4:25.51
11 Jönköpings SS lag 2 2000 Jönköpings Simsällskap 4:26.37
12 Södertörns SS lag 2 2000 Södertörns Simsällskap 4:27.13
13 Uddevalla S 1998 Föreningen Uddevalla Sim 4:27.78
14 Helsingborgs S lag 2 1995 Helsingborgs Simsällskap 4:30.37
15 SK Laxen 1995 Simklubben Laxen 4:30.62
16 Eskilstuna SK 2000 Eskilstuna Simklubb 4:33.94
17 Örebro SA 2000 Örebro Simallians 4:41.14
Poängställning senior efter 4 dagar

 1 Helsingborgs Simsällskap 1467
2 Simklubben Neptun 1254
3 Jönköpings Simsällskap 1029
4 Linköpings Allmänna SS 870
5 Södertörns Simsällskap 528
6 Malmö Kappsimningsklubb 411
7 Spårvägen Simförening 358
8 Väsby Simsällskap 336
9 Simklubben Elfsborg 327
10 Täby Sim 260
11 Kungsbacka Simsällskap 255
12 Västerås Simsällskap 201
13 Mölndals Allmänna Simsällskap 198
14 Södertälje Simsällskap 178
15 Järfälla Simsällskap 156
16 Föreningen Göteborg Sim 137
17 Föreningen Uddevalla Sim 135
18 Ängelholms Simsällskap 129
19 Kalmar Simsällskap 105
20 Norrköpings Kappsimningsklubb 99
21 Falu Simsällskap 87
22 SK Triton 84
23 Simklubben Poseidon 81
24 Landskrona Simsällskap 72
25 Simklubben S02 69
25 Tyresö Simsällskap 69
27 Sundsvalls Simsällskap 54
28 Säffle Simsällskap 53
29 Stockholmspolisens IF SF 45
30 Upsala Simsällskap 39
31 Osby Simsällskap 33
32 Simklubben Ran 30
32 Örebro Simallians 30
34 Karlstads Simsällskap 29
35 Nässjö SLS 24
36 Karlskrona Simsällskap 23
37 S 71 21
37 Simklubben Sydsim 21
37 Bromöllaortens Simsällskap 21
40 Vellinge-Näsets Simklubb 20
41 KFUK-KFUM Kometerna 19
42 Stockholms Kappsimningsklubb 18
42 Solna Sundbyberg SS 04 18
44 Falkenbergs Simklubb 17
45 Varabygdens Simsällskap 10
46 Turebergs Simklubb 9
46 Sala Simsällskap 9
46 Danderyds Simförening 9
49 Föreningen Trelleborg Sim 6
49 Simklubben Laxen 6
49 Västerviks Simsällskap 6
52 Kungälvs Simsällskap 3
53 Simklubben Vänersborg 1
28 Örebro Simallians 0 0 1 1
Medaljställning senior efter 4 dagar

Pl Förening Guld Silver Brons Totalt


1 Helsingborgs Simsällskap 10 4 5 19
2 Simklubben Neptun 6 3 6 15
3 Säffle Simsällskap 6 1 1 8
4 Jönköpings Simsällskap 5 4 1 10
5 Föreningen Göteborg Sim 4 3 0 7
6 Spårvägen Simförening 4 2 0 6
7 Södertörns Simsällskap 4 1 3 8
8 Simklubben Elfsborg 3 0 1 4
9 Kungsbacka Simsällskap 2 1 1 4
10 Täby Sim 1 2 3 6
10 Karlstads Simsällskap 1 2 3 6
12 Malmö Kappsimningsklubb 1 1 1 3
13 Linköpings Allmänna SS 0 6 6 12
14 Södertälje Simsällskap 0 2 2 4
14 Karlskrona Simsällskap 0 2 2 4
16 Föreningen Uddevalla Sim 0 2 1 3
17 SK Triton 0 2 0 2
18 KFUK-KFUM Kometerna 0 1 2 3
19 Mölndals Allmänna Simsällskap 0 1 1 2
19 Falu Simsällskap 0 1 1 2
19 Vellinge-Näsets Simklubb 0 1 1 2
19 Varabygdens Simsällskap 0 1 1 2
23 Järfälla Simsällskap 0 1 0 1
23 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
23 Landskrona Simsällskap 0 1 0 1
23 Osby Simsällskap 0 1 0 1
27 Falkenbergs Simklubb 0 0 3 3
28 Väsby Simsällskap 0 0 1 1
28 Simklubben Poseidon 0 0 1 1
Poängställning juniorer efter 4 dagar

1 Helsingborgs Simsällskap 894
2 Jönköpings Simsällskap 764
3 Väsby Simsällskap 348
4 Simklubben Neptun 320
5 Järfälla Simsällskap 270
6 Södertälje Simsällskap 268
7 Simklubben Elfsborg 258
8 Malmö Kappsimningsklubb 224
9 Täby Sim 208
10 Södertörns Simsällskap 176
11 Linköpings Allmänna SS 172
12 Landskrona Simsällskap 156
13 Simklubben Poseidon 150
14 Tyresö Simsällskap 146
15 Västerås Simsällskap 128
16 Spårvägen Simförening 124
17 Ängelholms Simsällskap 122
18 Falu Simsällskap 116
19 Eskilstuna Simklubb 108
19 Norrköpings Kappsimningsklubb 108
21 Mölndals Allmänna Simsällskap 100
22 Sundsvalls Simsällskap 86
23 Föreningen Göteborg Sim 82
24 Stockholmspolisens IF SF 74
25 Kalmar Simsällskap 70
26 Simklubben Ran 46
27 Turebergs Simklubb 42
27 Upsala Simsällskap 42
27 Västerviks Simsällskap 42
30 Föreningen Varberg Sim 26
31 Stockholms Kappsimningsklubb 24
32 Simklubben Sydsim 20
33 S 71 18
33 Njurunda Simsällskap 18
33 Föreningen Trelleborg Sim 18
33 Simklubben Laxen 18
33 Solna Sundbyberg SS 04 18
33 Bromöllaortens Simsällskap 18
39 Gävle Simsällskap 14
39 Danderyds Simförening 14
41 Skövde Simsällskap 12
41 Trollhättans Simsällskap 12
41 Luleå Simsällskap 12
44 Sala Simsällskap 10
44 Örebro Simallians 10
44 Söderhamns Simsällskap 10
47 Sjöbo Simsällskap 8
48 Föreningen Uddevalla Sim 6
48 Kristianstads SLS 6
50 Höganäs Simsällskap 2
Medaljställning juniorer efter 4 dagar

 Pl Förening Guld Silver Brons Totalt

1 Jönköpings Simsällskap 9 4 5 18
2 Helsingborgs Simsällskap 6 7 5 18
3 Tyresö Simsällskap 3 1 0 4
4 Södertälje Simsällskap 3 0 4 7
5 Falu Simsällskap 2 1 0 3
5 Kalmar Simsällskap 2 1 0 3
7 Simklubben Neptun 2 0 2 4
8 Järfälla Simsällskap 2 0 0 2
9 Simklubben Elfsborg 1 3 2 6
10 Ängelholms Simsällskap 1 1 3 5
11 Landskrona Simsällskap 1 1 2 4
12 Malmö Kappsimningsklubb 1 0 1 2
13 Spårvägen Simförening 0 3 0 3
14 Simklubben Poseidon 0 2 0 2
14 Södertörns Simsällskap 0 2 0 2
16 Väsby Simsällskap 0 1 2 3
16 Täby Sim 0 1 2 3
18 Linköpings Allmänna SS 0 1 1 2
18 Norrköpings Kappsimningsklubb 0 1 1 2
20 Västerås Simsällskap 0 1 0 1
21 Sundsvalls Simsällskap 0 0 1 1
21 Västerviks Simsällskap 0 0 1 1
Top 10 FINA Damer
Pl Namn Född Förening FINA Grenar


1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 964 22
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 871 15
3 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 844 3
4 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 835 29
5 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 816 1
6 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 802 37
7 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 792 31
8 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim 791 5
9 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 783 28
10 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 780 28

varje simmare får tillgodräkna sig ett resultat
Top-10 resultat herrar
Pl Namn Född Förening FINA Grenar

1 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 898 6
2 Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 849 2
3 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 844 4
4 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 831 19
5 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 826 8
5 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 826 23
7 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 798 27
8 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 796 4
9 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 795 10
10 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 794 21

varje simmare får tillgodräkna sig ett resultat
F ö r m i d d a g s p a s s e t
Om förmiddagspasset lördag

Sophie Hansson vann 100m bröstsim för juniortjejerna. Ingen högoddsare direkt. Segertiden 1.09.26.  Går man in och kollar bakom henne i resultatlistan så finns det två unga intressanta namn - Emelie Fast född 2004 och Olivia Klint Ipsa född 2005. Unga lovande. Tvåa resp fyra i resultatlistan. Unga bröstsimmerskor har vi sett långt fram i resultatlsitan tidigare. För dessa två startar jobbet nu om man vill utvecklas. Hoppas att det blir så? I så fall kan det bli spännande.

Fem tider under 24 sekunder på herrarnas 50m fritt och med  Erik Brandt Södertälje som etta i loppet.

På damernas 50m fjärilsim var Sara Junevik klar favorit  men hon fick en rejäl match av Ängelholms Ida Liljeqvist. Bara 19/100-delar skildje dem åt. Hanna Rosvall gjorde SM-debut för i år och tog en tredjeplats. Hon har varit sjuk tidigare under SM.

William Lulek representerande Neptun vann 200m ryggsim för herrarna. Hans segertid 2.06.95 i ett lopp där bara två tider var under 2.10......

Hanna Eriksson simmade inte riktigt ned mot sitt personliga rekord - det från Swim Open i våras som lyder på 4.15.32. Det blev istället en tid på 4.16.66. Dock en betryggande segermarginal till tvåan i loppet  Emma Sundstedt från Spårvägen som hade 4.20.11.

Albin Lövgren ledde hela vägen på 100m fjärilsim - ja inte riktigt hela dock. För när händerna skulle i väggen var tajmingen inte den bästa och hemmasimmaren Oskar Hoff kunde trä in nävarna i kanten först och vinna på 54.64 - en tiondel för Jönköpingssimmaren. Hemmapubliken blev glad!

Helsingborg - Jönköping och  Södertälje - där hade ni top-3 i damernas 4x100m medley idag!

I PARA-klasserna var det övervägande försökssimningar men på 400m fritt var det fdirektfinal på morgonpasset. Pernilla Lindberg från Göteborg har gjort ett bra SM vann klart och noterade fina  4.41.87 och satte ett nytt svenskt rekord. Mer av Pernilla och de andra PARA-simmarna i eftermiddag när det simmas finaler på 50 och 100- grenarna.
09.30  Förmiddagspasset 7 juli

29 100m Bröstsim Damer Försök 
30 50m Frisim Herrar Försök
31 50m Fjärilsim Damer Försök
32 200m Ryggsim Herrar Försök 
133 400m Frisim Damer Parafinal 
33 400m Frisim Damer Försök 
34 100m Fjärilsim Herrar Försök 
35 4x100m Medley Damer Jr Direktfinal 
36 800m Frisim Herrar Direktfinal
I klippet ovan - från websändningen fredag reder Andreas Jonerholm ut hur klassningssystemet inom PARA-simningen fungerar!
Top 3 på damernas 50m fjärilsim. Frv Hannah Rosvall Ängelholm, Sarah Junevik Falun och Ida Liljeqvist Ängelholm
Resultat förmiddagspasset
Juniorerna
Finaler


Resultat 29 100m Bröstsim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 1:09.26 Svensk Juniormästare
2 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 1:11.86
3 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun 1:12.63
4 Olivia Klint Ipsa 2005 Bromöllaortens Simsällskap 1:12.95
5 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:13.13
6 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 1:13.33
7 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap 1:13.40
8 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 1:13.64
9 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 1:14.17
10 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening 1:14.19
11 Elsa Bergh 2002 Söderhamns Simsällskap 1:14.39
12 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 1:14.44
13 Lina Maltesson 2000 Simklubben Elfsborg 1:14.73
13 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS 1:14.73
15 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 1:14.79
16 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun 1:14.96
17 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 1:15.42
18 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon 1:15.53
19 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:16.02
20 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim 1:16.07
21 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap 1:16.11
22 Lovisa Alsop 2001 Föreningen Uddevalla Sim 1:16.19
23 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 1:16.52
24 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap 1:16.53
25 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap 1:16.67
26 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 1:17.25
27 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:17.27
27 Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap 1:17.27
29 Louise Ranevi 1999 Simklubben Lödde 1:17.76
30 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 1:17.96
31 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:17.97
32 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:18.23
33 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 1:18.41
34 Nelly Rasmusson 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:20.82
35 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 1:21.04
36 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 1:21.59
37 Linnea Edgren 2002 Föreningen Göteborg Sim 1:24.49
38 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:32.84
39 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:41.12
40 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:53.02
41 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 2:00.40 SR

Resultat 30 50m Frisim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 23.28 Svensk Juniormästare
2 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 23.42
3 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 23.73
4 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 23.78
5 Anes Cavka 1999 Simklubben Elfsborg 23.83
6 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon 24.11
7 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 24.16
8 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 24.23
9 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb 24.37
10 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 24.38
11 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 24.43
12 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 24.44
13 John Brolin 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.53
13 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim 24.53
15 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 24.75
16 Malte Lundgren 2002 Lidköpings Gymnastik o SS 24.85
17 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 24.92
18 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 24.96
19 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 25.01
20 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 25.07
21 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 25.08
22 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 25.14
23 Mattias Rydqvist 2000 Föreningen Trelleborg Sim 25.17
24 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 25.20
25 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 25.24
26 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 25.32
27 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 25.43
28 Christopher Andrén 2000 Södertörns Simsällskap 25.44
29 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 25.46
29 William Lindblom 1998 Malmö Kappsimningsklubb 25.46
31 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 25.68
32 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 28.11
33 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 33.24
34 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 42.04
- Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg DSQ

Resultat 31 50m Fjärilsim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.50 Svensk Juniormästare
2 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.69
3 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 27.39
4 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 27.91
5 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 28.10
6 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 28.58
7 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 28.62
8 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 28.75
9 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 28.78
10 Klara Hasslin 2001 Trollhättans Simsällskap 28.98
11 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 29.10
12 Hilda Linné 2000 Linköpings Allmänna SS 29.11
13 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.14
14 Frida Gustafsson 2001 Eskilstuna Simklubb 29.15
15 Clara Thomasson 2001 Helsingborgs Simsällskap 29.34
16 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap 29.39
17 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 29.44
18 Anna Eriksson 1999 Eskilstuna Simklubb 29.45
19 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 29.46
20 Rebecka Gustafsson 1998 Södertälje Simsällskap 29.47
21 Linn Rosenius 2002 Karlskrona Simsällskap 29.53
22 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 29.54
23 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 29.57
23 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 29.57
25 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 29.63
26 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 29.67
27 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 29.68
28 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 29.69
29 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 29.73
30 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 29.78
31 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 29.81
32 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap 29.82
32 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 29.82
34 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 29.83
35 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap 29.92
36 Agnes Fährlin 1998 Spårvägen Simförening 30.01
37 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 30.29
38 Linnéa Sandh 2000 Järfälla Simsällskap 30.49
39 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 30.65
40 Rebecka Loikala 2000 Eskilstuna Simklubb 31.12
41 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 36.08
42 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 41.53
43 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 46.91
44 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 47.14
45 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 55.77
Listan skapad: 2018-07-07 10:23:47

Resultat 32 200m Ryggsim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:06.95 Svensk Juniormästare
2 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 2:08.62
3 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:10.38
4 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.50
5 Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap 2:12.18
6 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:13.00
7 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:13.61
8 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:14.51
9 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 2:14.52
10 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 2:14.67
11 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 2:15.28
12 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap 2:15.76
13 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 2:16.15
14 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 2:16.24
15 Philip Parsons 1999 Tyresö Simsällskap 2:17.19
16 Edwin Larsson 2001 Föreningen Uddevalla Sim 2:18.13
17 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 2:18.64
18 Guillermo Illanes 2000 Södertälje Simsällskap 2:18.71
19 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap 2:19.29
20 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 2:19.39
21 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 2:20.17
22 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 2:20.59
23 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap 2:20.74
24 Adam Albringer 1999 Simklubben Elfsborg 2:22.26
25 Tim Brinkhagen 2001 Landskrona Simsällskap 2:25.41

Resultat 33 400m Frisim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:16.66 Svensk Juniormästare
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 4:20.11
3 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 4:22.27
4 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 4:24.02
5 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 4:27.20
6 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 4:28.85
7 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap 4:30.21
8 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 4:32.32
9 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:32.66
10 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:33.25
11 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 4:33.32
12 Ebba Hallbäck 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:34.62
13 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun 4:35.77
14 Emilia Rönningdal 2002 S 71 4:36.83
15 Johanna Palmkvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:36.87
16 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:36.89
17 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap 4:37.22
18 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap 4:38.31
19 Elise Öberg 2002 Sundsvalls Simsällskap 4:38.71
20 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 4:40.94
21 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 4:41.03
22 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap 4:41.48
23 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 4:41.78
24 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 4:42.35
25 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 4:43.92
26 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 4:45.03
27 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap 4:46.40
28 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 4:48.01

Resultat 34 100m Fjärilsim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 54.64 Svensk Juniormästare
2 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 54.74
3 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 55.35
4 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 55.52
5 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 56.45
6 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 56.72
7 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 56.87
8 Oskar Iwarsson 2000 Turebergs Simklubb 56.95
9 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 56.96
10 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap 57.07
11 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.17
12 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 57.36
13 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 57.39
14 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 57.49
15 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 57.53
16 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 57.63
17 Victor Klingeryd Jalamo 2000 Helsingborgs Simsällskap 57.65
18 Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.75
19 Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.83
20 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 57.93
21 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 57.95
22 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 58.00
23 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 58.09
24 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 58.12
25 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 58.39
26 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 58.40
27 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 58.58
28 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 58.59
29 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 58.60
30 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim 58.77
31 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 58.78
32 Joar Modigh 2001 SK Triton 58.97
33 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 59.02
34 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 59.36
35 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 59.42
36 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 59.45
37 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 59.69
38 Oscar Olsson 1999 Sjöbo Simsällskap 59.86
39 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 59.89
40 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 59.90
41 Richard Berg 1998 Simklubben Ran 59.93
42 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:00.07
43 Samuel Rudqvist 1999 Simklubben Elfsborg 1:00.26
44 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:00.29
45 Axel Auer 2003 Karlskrona Simsällskap 1:00.57
46 Mathieu Gripon 2001 Föreningen Göteborg Sim 1:00.61
47 David Falk 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:00.64
48 Ian Hangård 2002 Simklubben Lödde 1:00.67
49 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 1:00.78
50 Oskar Hanstål 1999 Ängelholms Simsällskap 1:01.10
51 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 1:03.16
- Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim DNS

Resultat 36 800m Frisim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 8:06.68
2 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 8:25.69
3 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 8:29.87
4 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 8:31.96
5 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 8:33.22
6 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 8:35.59
7 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 8:39.17
8 Elias Hysing 2000 Helsingborgs Simsällskap 8:44.83
9 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 8:45.79
10 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 8:50.65
11 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap 8:51.24
12 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun 8:52.55
13 Albin Svenneby 2001 Simklubben Elfsborg 8:52.69
14 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 8:53.72
15 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap 8:54.79
16 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap 8:57.91
17 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun 8:59.04
18 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 9:00.14
19 William Westerlund Holappa 1999 Simklubben Elfsborg 9:05.49
20 Max Fahlén 2001 Västerås Simsällskap 9:06.63
21 Petter Hellzén 2000 Ängelholms Simsällskap 9:07.59
22 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap 9:09.99
23 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 9:12.26
24 Ivo Kuijpers 1999 Säffle Simsällskap 9:12.72
25 Viktor Johansson 1999 Simklubben Elfsborg 9:14.85
- Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap DNS

Resultat 35 4x100m Medley Damer Jr, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Helsingborgs S 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:17.16
2 Jönköpings SS 1998 Jönköpings Simsällskap 4:21.79
3 Södertälje SS 2000 Södertälje Simsällskap 4:22.15
4 Väsby SS 1998 Väsby Simsällskap 4:26.95
5 Södertörns SS 1998 Södertörns Simsällskap 4:27.23
6 Sundsvalls SS 1998 Sundsvalls Simsällskap 4:27.92
7 Malmö KK 1998 Malmö Kappsimningsklubb 4:28.63
7 Spårvägen SF 1999 Spårvägen Simförening 4:28.63
9 SK Neptun 1998 Simklubben Neptun 4:29.70
10 Helsingborgs S lag 2 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:29.89
11 SK Poseidon 1998 Simklubben Poseidon 4:30.16
12 Stockholms KK 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 4:31.33
13 Trelleborg S 1998 Föreningen Trelleborg Sim 4:31.72
14 Täby S 1999 Täby Sim 4:33.03
15 Jönköpings SS lag 2 1998 Jönköpings Simsällskap 4:33.19
16 Eskilstuna SK 1998 Eskilstuna Simklubb 4:33.66
17 Falu SS 1998 Falu Simsällskap 4:33.81
18 Linköpings ASS 1998 Linköpings Allmänna SS 4:35.04
19 Uddevalla S 1998 Föreningen Uddevalla Sim 4:36.94
20 Karlskrona SS 1998 Karlskrona Simsällskap 4:37.07
21 Väsby SS lag 2 1998 Väsby Simsällskap 4:37.19
22 Landskrona S 1998 Landskrona Simsällskap 4:38.24
23 Kristianstads SLS 1998 Kristianstads SLS 4:38.94
24 Göteborg S 1998 Föreningen Göteborg Sim 4:39.01
25 Sjöbo SS 2000 Sjöbo Simsällskap 4:41.76
26 Trollhättans SS 1998 Trollhättans Simsällskap 4:41.93
27 Eskilstuna SK lag 2 1998 Eskilstuna Simklubb 4:42.03
28 Osby SS 1998 Osby Simsällskap 4:42.47
29 Växjö SS 2001 Växjö Simsällskap 4:44.30
- Västerås SS 1998 Västerås Simsällskap DSQ
- Örebro SA 1998 Örebro Simallians DSQ
Anna Åhlin tillsammans med rekordslagaren på 400m fritt Pernilla Lindberg
Anna Åhlin tillsammans med rekordslagaren på 400m fritt Pernilla Lindberg
Resultat förmiddagspasset
Parasimmarna


Resultat 29 100m Bröstsim Damer - Försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:31.13 909
2 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:27.15 810
3 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:32.84 680
4 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 2:00.40 559 SR
5 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:41.12 488
6 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:53.02 254
7 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 2:03.42 121
8 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 2:05.33 104

Resultat 30 50m Frisim Herrar- Försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS

1 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 27.40 736
2 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 27.88 731
3 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 32.15 725 SR
4 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 28.11 711
5 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 29.17 615
6 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 30.08 532
7 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 33.24 394
8 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 31.71 390
9 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 39.66 292
10 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 33.10 283
11 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 42.04 169
- Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg DSQ 0

Resultat 31 50m Fjärilsim Damer - Försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS

1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 33.90 744
2 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 36.08 627
3 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 41.53 358
4 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 46.91 331
5 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 43.65 274
6 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 47.14 236
7 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 50.12 103
8 Isabella Hocanin 1997 Örebro Simallians 1:13.99 86
9 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 53.00 62
10 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 55.77 37

Resultat 133 400m Frisim Damer - FINAL
Pl Namn Född Klubb Tid WPS

1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 4:41.87 916 SR
2 Helena Fältman 1980 Täby Sim 5:34.61 424
3 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 6:04.82 423
4 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 6:05.27 420
5 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 6:18.42 412
6 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 5:40.05 386
7 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 6:01.20 345 SR
8 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 6:21.66 199
9 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 6:48.12 32
9 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 6:48.07 32
11 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 6:55.55 21
Resultat förmiddagspasset
Seniorerna
Försöken


Resultat 29 100m Bröstsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:09.26
2 Vilma Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS 1:10.29
3 Jessica Eriksson 1993 Föreningen Uddevalla Sim 1:10.37
4 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 1:11.86
5 Alexandra Nilsson 1998 Simklubben Neptun 1:12.63
6 Olivia Klint Ipsa 2005 Bromöllaortens Simsällskap 1:12.95
7 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:13.13
8 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 1:13.33
9 Linnea Lindberg 1996 Simklubben Neptun 1:13.39
10 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap 1:13.40
11 Caroline Speiner 1994 Södertörns Simsällskap 1:13.54
12 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 1:13.64
13 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 1:14.17
14 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening 1:14.19
15 Elsa Bergh 2002 Söderhamns Simsällskap 1:14.39
16 Lina Berggren 1998 Västerås Simsällskap 1:14.44
17 Thilde Lantz 2001 Kristianstads SLS 1:14.73
17 Lina Maltesson 2000 Simklubben Elfsborg 1:14.73
19 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 1:14.79
20 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun 1:14.96
21 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 1:15.42
22 Olivia Berglund 1998 Simklubben Poseidon 1:15.53
23 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:16.02
24 Cornelia Almqvist 2002 Föreningen Varberg Sim 1:16.07
25 Julia Björkén 2001 Väsby Simsällskap 1:16.11
26 Lovisa Alsop 2001 Föreningen Uddevalla Sim 1:16.19
27 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen 1:16.27
28 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 1:16.52
29 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap 1:16.53
30 Andréa Persson 1999 Västerås Simsällskap 1:16.67
31 Klara Juliusson 1997 Ängelholms Simsällskap 1:16.82
32 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 1:17.25
33 Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap 1:17.27
33 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:17.27
35 Louise Ranevi 1999 Simklubben Lödde 1:17.76
36 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 1:17.96
37 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:17.97
38 Johanna Holm 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:18.08
39 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 1:18.23
40 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap 1:18.41
41 Nelly Rasmusson 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:20.82
42 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 1:21.04
43 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 1:21.59
44 Linnea Edgren 2002 Föreningen Göteborg Sim 1:24.49
45 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:27.15
46 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 1:31.13
47 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 1:32.84
48 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:41.12
49 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:53.02
50 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 2:00.40 SR
51 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 2:03.42
52 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 2:05.33

Resultat 30 50m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Melker Selin 1993 Simklubben Elfsborg 22.81
2 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 23.16
3 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening 23.22
4 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 23.28
5 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 23.42
6 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.50
7 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS 23.61
8 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 23.67
9 Daniel Forndal 1997 Jönköpings Simsällskap 23.69
10 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 23.73
11 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 23.78
12 Anes Cavka 1999 Simklubben Elfsborg 23.83
13 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 23.87
14 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 24.01
15 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.02
16 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 24.09
17 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon 24.11
18 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 24.16
19 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 24.18
20 Martin Persson 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 24.22
21 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 24.23
22 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 24.29
23 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb 24.37
24 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 24.38
25 Linus Johannesson 1983 Simklubben Elfsborg 24.42
26 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 24.43
27 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 24.44
28 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim 24.53
28 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 24.53
28 John Brolin 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 24.53
31 Janne Ledin 1994 Simklubben Laxen 24.63
32 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 24.64
33 Joel Huth 1996 Södertörns Simsällskap 24.68
34 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 24.75
35 Malte Lundgren 2002 Lidköpings Gymnastik o SS 24.85
36 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 24.92
37 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 24.96
38 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 25.01
39 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 25.07
40 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 25.08
41 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 25.14
42 Mattias Rydqvist 2000 Föreningen Trelleborg Sim 25.17
43 Axel Lloyd 1999 Föreningen Trelleborg Sim 25.20
44 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 25.24
45 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 25.32
46 Tim Lärkfeldt 2000 Jönköpings Simsällskap 25.43
47 Christopher Andrén 2000 Södertörns Simsällskap 25.44
48 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 25.46
48 William Lindblom 1998 Malmö Kappsimningsklubb 25.46
50 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 25.68
51 Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 27.40
52 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 27.88
53 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 28.11
54 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 29.17
55 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 30.08
56 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 31.71
57 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 32.15 SR
58 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 33.10
59 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 33.24
60 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 39.66
61 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 42.04
- Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg DSQ

Resultat 31 50m Fjärilsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 25.71
2 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.50
3 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.58
4 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.69
5 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 27.08
6 Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap 27.39
7 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 27.54
8 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 27.71
9 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Simsällskap 27.91
10 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 27.94
11 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 27.98
12 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap 28.10
13 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS 28.13
14 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 28.41
15 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 28.58
16 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun 28.60
17 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 28.62
18 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 28.64
19 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 28.75
20 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 28.78
21 Klara Hasslin 2001 Trollhättans Simsällskap 28.98
22 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 29.08
23 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 29.10
24 Hilda Linné 2000 Linköpings Allmänna SS 29.11
25 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.14
26 Frida Gustafsson 2001 Eskilstuna Simklubb 29.15
27 Clara Thomasson 2001 Helsingborgs Simsällskap 29.34
28 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap 29.39
29 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 29.44
30 Anna Eriksson 1999 Eskilstuna Simklubb 29.45
31 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 29.46
32 Rebecka Gustafsson 1998 Södertälje Simsällskap 29.47
33 Linn Rosenius 2002 Karlskrona Simsällskap 29.53
34 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 29.54
35 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen 29.57
35 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 29.57
35 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 29.57
38 Elin Svärd 1998 Falu Simsällskap 29.63
39 Linnéa Bielicz 1994 Simklubben Laxen 29.66
40 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 29.67
41 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 29.68
42 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 29.69
43 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 29.73
44 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 29.78
45 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 29.81
46 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 29.82
46 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap 29.82
48 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 29.83
49 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap 29.92
50 Agnes Fährlin 1998 Spårvägen Simförening 30.01
51 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 30.29
52 Linnéa Sandh 2000 Järfälla Simsällskap 30.49
53 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 30.65
54 Rebecka Loikala 2000 Eskilstuna Simklubb 31.12
55 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 33.90
56 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 36.08
57 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 41.53
58 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 43.65
59 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 46.91
60 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 47.14
61 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 50.12
62 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 53.00
63 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 55.77
64 Isabella Hocanin 1997 Örebro Simallians 1:13.99
Listan skapad: 2018-07-07 10:23:46

Resultat 32 200m Ryggsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 2:05.25
2 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 2:06.95
3 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 2:07.95
4 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 2:08.06
5 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 2:08.53
6 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 2:08.62
7 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:10.38
8 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 2:10.50
9 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 2:10.95
10 Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap 2:12.18
11 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 2:13.00
12 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 2:13.61
13 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 2:14.51
13 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:14.51
15 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 2:14.52
16 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 2:14.55
17 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 2:14.67
18 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 2:15.28
19 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap 2:15.76
20 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 2:16.15
21 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 2:16.24
22 Philip Parsons 1999 Tyresö Simsällskap 2:17.19
23 Edwin Larsson 2001 Föreningen Uddevalla Sim 2:18.13
24 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 2:18.64
25 Guillermo Illanes 2000 Södertälje Simsällskap 2:18.71
26 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap 2:19.29
27 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 2:19.39
28 Joel Westerlind 1996 Härnösands Simsällskap 2:19.50
29 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 2:20.17
30 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 2:20.59
31 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap 2:20.74
32 Adam Albringer 1999 Simklubben Elfsborg 2:22.26
33 Tim Brinkhagen 2001 Landskrona Simsällskap 2:25.41

Resultat 33 400m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 4:16.66
2 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening 4:20.11
3 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 4:22.27
4 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 4:24.02
5 Erica Dahlgren 1997 Simklubben S02 4:24.76
6 Emma Rotstam 1998 Järfälla Simsällskap 4:27.20
7 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:28.26
8 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:28.51
9 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 4:28.85
10 Sabina Alman 2003 Luleå Simsällskap 4:30.21
11 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 4:32.32
12 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:32.66
13 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:33.25
14 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 4:33.32
15 Ebba Hallbäck 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:34.62
16 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun 4:35.77
17 Emilia Rönningdal 2002 S 71 4:36.83
18 Johanna Palmkvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:36.87
19 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:36.89
20 Ebba Olsson 2001 Mariestads Simsällskap 4:37.22
21 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap 4:38.31
22 Elise Öberg 2002 Sundsvalls Simsällskap 4:38.71
23 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 4:40.94
24 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 4:41.03
25 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap 4:41.48
26 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 4:41.78
27 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 4:42.35
28 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 4:43.92
29 Elvira Mörtstrand 2003 Västerås Simsällskap 4:45.03
30 Tilde Anderberg-Richard 1999 Sjöbo Simsällskap 4:46.40
31 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 4:48.01

Resultat 34 100m Fjärilsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 54.46
2 Oskar Hoff 1998 Landskrona Simsällskap 54.64
3 Jesper Jonsson 1993 Södertörns Simsällskap 54.73
4 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 54.74
5 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap 54.81
6 Dan Lester 1990 Linköpings Allmänna SS 54.82
7 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 55.06
8 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 55.35
9 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 55.52
10 Filip Svedberg 1997 Helsingborgs Simsällskap 55.97
11 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 56.16
12 Sebastian Bergenzaun 1991 Simklubben Poseidon 56.17
13 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 56.45
14 Henry Kerman 1997 Södertälje Simsällskap 56.67
15 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 56.72
16 Anton Andersson 1993 Linköpings Allmänna SS 56.81
17 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 56.83
18 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 56.87
19 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 56.92
20 Oskar Iwarsson 2000 Turebergs Simklubb 56.95
21 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 56.96
22 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 56.98
23 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap 57.07
24 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.17
25 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF 57.36
26 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 57.39
27 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 57.49
28 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 57.53
29 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 57.63
30 Victor Klingeryd Jalamo 2000 Helsingborgs Simsällskap 57.65
31 Kalle Svensson 1997 Föreningen Uddevalla Sim 57.66
32 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 57.73
33 Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.75
34 Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 57.83
35 Primus Olsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb 57.93
36 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap 57.95
36 Jesper Olsson 1998 Simklubben Poseidon 57.95
38 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 58.00
39 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 58.09
40 Alfred Christensson 1998 Landskrona Simsällskap 58.12
41 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 58.39
42 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 58.40
43 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim 58.58
44 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 58.59
45 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 58.60
46 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim 58.77
47 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 58.78
48 Joar Modigh 2001 SK Triton 58.97
49 Viktor Kertes 1996 Helsingborgs Simsällskap 59.02
49 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 59.02
51 Filip Dolk 1996 Helsingborgs Simsällskap 59.12
52 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 59.36
53 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening 59.42
54 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 59.45
55 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 59.69
56 Oscar Olsson 1999 Sjöbo Simsällskap 59.86
57 Max Persson 2001 Ystads Simsällskap 59.89
58 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 59.90
59 Richard Berg 1998 Simklubben Ran 59.93
60 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 1:00.07
61 Samuel Rudqvist 1999 Simklubben Elfsborg 1:00.26
62 Dante Vollmer 2001 Helsingborgs Simsällskap 1:00.29
63 Axel Auer 2003 Karlskrona Simsällskap 1:00.57
64 Mathieu Gripon 2001 Föreningen Göteborg Sim 1:00.61
65 David Falk 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:00.64
66 Ian Hangård 2002 Simklubben Lödde 1:00.67
67 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap 1:00.78
68 Oskar Hanstål 1999 Ängelholms Simsällskap 1:01.10
69 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 1:03.16
- Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim DNS
Listan skapad: 2018-07-07 11:50:51
18.15  Eftermiddagspasset  7 juli - Ändrad tid !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

130 50m Frisim Herrar Parafinal 
30 50m Frisim Herrar Final A-final 
129 100m Bröstsim Damer Parafinal 
29 100m Bröstsim Damer A-final 
32 200m Ryggsim Herrar A-final 
30 50m Frisim Herrar B-final 
29 100m Bröstsim Damer B-final 
32 200m Ryggsim Herrar B-final 
131 50m Fjärilsim Damer Parafinal 
31 50m Fjärilsim Damer A-final 
34 100m Fjärilsim Herrar A-final 
33 400m Frisim Damer Final 
34 100m Fjärilsim Herrar B-final 
31 50m Fjärilsim Damer B-final 
36 800m Frisim Herrar Direktfinal 
37 4x100m Medley Damer Sr Direktfinal 

Svenska Mästerskapen i Simning
Citadellsbadet, Landskrona  4-8 juli  2018

Se SM i datorn - förmiddagspassen

Sändningsstart:

Onsdag 09.45
Torsdag 09.45
Fredag 09.15
Lördag 09.15
Söndag 09.15

På förmiddagen varje dag kan du se SM i datorn via Simidrotts-TV.
Sändningarna startar 15 minuter innan försökspassen med ett uppsnack av Bosse Hultén och Thomas Jansson samt gäster. Du hittar sändningen här - klick

Se SM i datorn - eftermiddagpassen

Eftermiddagspassen sänds i TV och på SvT-Play. 

SvT1 och SvT2
Alla A-finaler sänds i eftermiddagspasset. När det är B-finaler går man ur sändning

SvT-Play
Onsdag och torsdag
17:30-18:00 och 18:30-19:30:

Fre-lör- och söndag
17:00-19:00 Simning

Länkar
Till arrangörssidan - klick

Top 3 på damernas 50m fjärilsim. Frv Hannah Rosvall Ängelholm, Sarah Junevik Falun och Ida Liljeqvist Ängelholm
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt
100m fritt

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs Sim 2:00.47


400m fritt

800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt

50m ryggsim
Ida Lindborg 1994
Malmö KK 28.63


100m ryggsim
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Sim 1:04.98


200m ryggsim
Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun 2:16.22


50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim 

200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:28.79


50m fjärilsim

100m fjärilsim
Sarah Sjöström 1993
Södertörns Simsällskap 56.83


200m fjärilsim
200m medley
400m medley
4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 8:25.55


4x100m medley
 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt

100m fritt
Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Sim 49.63


200m fritt
400m fritt
800m fritt

1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim

100m ryggsim
Simon Sjödin 1986
Simklubben Neptun 56.57


200m ryggsim
50m bröstsim
100m bröstsim

200m bröstsim
Erik Persson 1994
Kungsbacka Sim 2:11.26


50m fjärilsim
100m fjärilsim

200m fjärilsim
Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 1:57.72


200m medley

400m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:21.17


4x100m fritt
4x200m fritt

4x100m medley
Simklubben Elfsborg 3:53.03

 
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt
Ida Liljeqvist 1999
Ängelholms Simsällskap 26.37


100m fritt

200m fritt
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 2:00.89

400m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 4:16.66


800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt

50m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 30.41
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 30.41

100m ryggsim

200m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 2:17.98



50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 1:09.26

200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:30.95


50m fjärilsim
Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.50

100m fjärilsim
Sara Junevik 2000
Falu Simsällskap 1:00.29


200m fjärilsim
200m medley

400m medley
Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:01.30


4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap 3:50.63

4x200m fritt

4x100m medley
Helsingborgs Simsällskap 4:17.16

 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt
Erik Brandt 1999
Södertälje Simsällskap 23.28


100m fritt
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 51.57

200m fritt
400m fritt

Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 3:57.81

800m fritt

1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 26.95


100m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 58.49


200m ryggsim

50m bröstsim
Daniel Kertes 1999
Södertälje Simsällskap 29.02


100m bröstsim

200m bröstsim
Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 2:17.03


50m fjärilsim
Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 24.92


100m fjärilsim
Oskar Hoff 1998
Landskrona Simsällskap 54.64


200m fjärilsim
Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 2:01.59


200m medley
William Lulek 1998
Neptun 2:06.95 


400m medley
William Lulek 1998
Neptun 4:29.27


4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 7:35.25


4x100m medley
 
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt
100m fritt

200m fritt
Pernilla Lindberg 1994  Göteborg Sim 2:12.89


400m fritt

50m ryggsim
Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 36.96


100m ryggsim

50m bröstsim
Maja Reichard 1991
Spårvägen Sim 40.53 891


100m bröstsim
50m fjärilsim
100m fjärilsim
200m medley
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt

100m fritt
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 58.45 


200m fritt

400m fritt
esper Andersson 1996
Karlstads Sim 4:52.64 539


50m ryggsim

100m ryggsim
Tobias Klasson 2000
Säffle Simsällskap 1:09.49 782


50m bröstsim
100m bröstsim

50m fjärilsim
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 28.23 805


100m fjärilsim
200m medley
Web/text/foto:
Bo Hultén

Foto
Bildbyrån
Stefan Edvardsson
Roger Lindberg
Peter Trägårdh

Resultat
IC Media & Sport