17.00  Eftermiddagspasset 6 juli

119 50m Bröstsim Herrar Parafinal 
19 50m Bröstsim Herrar A-final 
20 400m Medley Damer Final 
121 50m Ryggsim Herrar Parafinal 
21 50m Ryggsim Herrar Final A-final 
122 50m Frisim Damer Parafinal 
19 50m Bröstsim Herrar B-Final 
21 50m Ryggsim Herrar B-Final 
22 50m Frisim Damer B-Final 
24 100m Ryggsim Damer B-Final
22 50m Frisim Damer Final A-final 
23 400m Frisim Herrar Final 
124 100m Ryggsim Damer Parafinal 
24 100m Ryggsim Damer Final A-final
27 4x100m Medley Herrar Sr Direktfinal 
28 4x200m Frisim Damer Sr Direktfinal 
Sara Sjöström vann 50m fritt damer idag
Sara Sjöström vann 50m fritt damer idag
Tredje dagen av SM/JSM/PARASM i Landskrona

Johannes Skagius vann 50m bröstsim. Hans upp och ned under de senaste åren har varit återkommande men nu känns det som biorytmen pekar uppåt igen.. SM-seger på bröstsimmet med 27.60 och med en simning som såg riktigt bra ut! Erik Persson 1.24 efter i mål. Nästan alla sexton under 30 sekunder!

Det blev en andra Neptun-seger när damernas 400m medley avverkades.  Jaqueline Hippi var klart först i mål i en gren som bara hade två simmerskor under fem minuter i mål. Hippis segertid skrevs till 4.54.70.Överraskningen i loppet var Poseidon Sara Jendbro född år 2000. Poseidon har något på gång. Kul!

Simon Sjödin simmar ryggsim under SM. Seger på 100m ryggsim igår och idag blev det spets också på 50m ryggsim. Differensen till tvåan i loppet Pontus Palmqvist var 45/100-delar som i sin tur var några tiondelar före EM-simmaren Gustav Hökfelt.

Sara Sjöström vann 50m fritt på 23.96. det såg nästan snabbare ut än vad det var. Hennes simning idag var weltklasse som man skulle sagt i landet söderut. Var över sekunden före tvåan i loppet som var Magdalena Kuras och trean Louise Hansson.

Adam Paulsson och Victor Johansson gjorde upp om seger på 400m fritt. Victor som inte är i riktig form efter lite krassligheter kunde inte matcha Elsborgaren idag. Adam vann med 3.54..54 - 1,2 sekunder för Jönköpingssimmaren. Adam var nöjd med seger det syntes efter loppet.

På 100m ryggsim var det en match mellan Louise Hansson och Ida Lindborg. Detta är en intressant affär när vi sedan snackar EM-lag senare under säsongen. Vem skall väljas på ryggsimmet? Louise Hansson slog pers idag på ryggsimmet och kanske är det henne som förbundskaptenen Ulrika Sandmark skall välja i lagkappen på EM? Intressant!

Neptun vann herrarnas medleylagkapp. Det har man mycket rutin på. Helsingborg vann damernas 4x200m fritt efter en snygg avslutning av Sophie Hansson som kunde kämpa ned Wilma Johansson i JSS-laget som länge ledde i loppet.

I PARA-klasserna fick vi seTobias Klasson vinna 50m bröstsim och inte bara det - han kan simma ryggsim också och vann denna gren över 50 meter.
Det är mycket Maja Reichard och Pernilla Lindberg i damklasserna. På 50m fritt var Pernilla snabbast men Maja var den som fick högst poäng och därmed blev sensk mästarinna. Pernilla Lindberg vann 100m ryggsim och satte svenskt rekord. Pernilla simmade också i Göteborgs 4x200-lag. Det var först gången en PARA-simmare deltog i en junior-final på SM. Bra jobbat Pernilla. 
Resultat 119 50m Bröstsim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 38.79 539
2 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 52.43 511
3 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 52.78 496
4 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 39.57 495
5 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 44.48 342
6 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 43.03 318
7 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 43.16 312
8 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 45.61 213
Resultat 19 50m Bröstsim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 27.60
2 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 28.84
3 Gulliver Koch 1992 Föreningen Uddevalla Sim 29.03
4 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 29.11
5 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 29.18
6 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 29.20
7 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 29.54
8 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg 29.60
9 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS 29.26
10 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 29.48
11 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 29.52
12 Max Ackermann 1995 Simklubben Laxen 29.56
13 Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap 29.59
14 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 29.62
15 Andreas Fürst 1990 Väsby Simsällskap 29.93
16 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg 30.01
Resultat 20 400m Medley Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 4:54.70
2 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 4:59.96
3 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 5:01.70
4 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 5:05.83
5 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 5:06.63
6 Emilia Rönningdal 2002 S 71 5:08.25
7 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap 5:09.48
8 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:10.31
Resultat 121 50m Ryggsim Herrar
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 31.92 775
2 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 34.70 606
3 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 35.84 537
3 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 46.99 537 SR
5 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 43.19 527
6 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 38.97 501
7 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 38.00 413
8 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 42.16 221
Resultat 21 50m Ryggsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 25.96
2 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 26.41
3 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 26.48
4 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 26.58
5 Mattias Carlsson 1990 Malmö Kappsimningsklubb 26.79
6 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 27.02
7 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 27.19
8 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 27.26
9 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 27.53
10 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS 27.55
11 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 27.60
12 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 27.86
13 Martin Persson 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 27.97
14 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 28.49
15 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 28.50
16 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 28.81
Resultat 122 50m Frisim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 32.13 881
2 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 29.18 823 SR
3 Helena Fältman 1980 Täby Sim 32.38 717
4 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 35.90 695
5 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 39.42 613 SR
6 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 37.77 576
7 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 32.68 570
Magdalena Kuras
Magdalena Kuras
Resultat 22 50m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 23.96
2 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 25.90
3 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 25.91
4 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 26.25
5 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.44
5 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.44
7 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 26.68
8 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 26.74
9 Wanda Dollmayer 1996 Malmö Kappsimningsklubb 26.45
10 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 26.72
11 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 26.77
12 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 26.78
13 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 26.93
14 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 27.14
15 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 27.22
16 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap 27.38
Resultat 23 400m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 3:54.54
2 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 3:55.78
3 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:02.35
4 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 4:02.56
5 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 4:05.44
6 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 4:05.82
7 Simon Plato 1993 Helsingborgs Simsällskap 4:06.12
8 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 4:06.40
Resultat 124 100m Ryggsim Damer
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:14.85 818 SR
2 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:31.18 661
3 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:32.78 616
4 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:47.44 354
5 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:38.13 268
6 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:34.88 228
7 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 1:41.12 205
8 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 1:47.65 50
Resultat 24 100m Ryggsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:01.21
2 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:02.11
3 Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun 1:03.60
4 Marlene Pavlu Lewin 1997 Simklubben Neptun 1:05.13
5 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:05.15
6 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 1:05.34
7 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 1:06.02
8 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 1:06.47
9 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 1:05.46
10 Isabella Revstedt 2001 Simklubben Ran 1:05.76
11 Elise Öberg 2002 Sundsvalls Simsällskap 1:06.02
12 Caroline Palm 1992 Linköpings Allmänna SS 1:06.15
13 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 1:06.41
14 Johanna Pettersson 1996 Jönköpings Simsällskap 1:06.91
15 Josefin Ossmyr 1999 Tyresö Simsällskap 1:07.44
16 Emma Vileus 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.81
Resultat 27 4x100m Medley Herrar Sr
Pl Namn Född Klubb Tid


1 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 3:43.43
2 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 3:44.82
3 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:47.51
4 Kungsbacka SS 2000 Kungsbacka Simsällskap 3:47.94
5 Malmö KK 1998 Malmö Kappsimningsklubb 3:49.63
6 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 3:51.57
7 Linköpings ASS lag 2 2000 Linköpings Allmänna SS 3:53.06
8 Täby S 95 Täby Sim 3:53.34
9 Norrköpings KK 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 3:54.85
10 Västerås SS 2000 Västerås Simsällskap 3:54.93
10 SK Neptun lag 2 2000 Simklubben Neptun 3:54.93
12 Mölndals ASS 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 3:54.97
13 Järfälla S 1998 Järfälla Simsällskap 3:55.90
14 Helsingborgs S lag 2 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:56.25
15 Helsingborgs S lag 3 1995 Helsingborgs Simsällskap 3:56.68
16 Södertälje SS 2001 Södertälje Simsällskap 3:56.83
17 Spårvägen SF 2000 Spårvägen Simförening 3:57.48
18 Väsby SS 2000 Väsby Simsällskap 3:59.85
19 SK Elfsborg 1999 Simklubben Elfsborg 4:00.24
20 Uddevalla S 1996 Föreningen Uddevalla Sim 4:01.34
21 Jönköpings SS lag 2 2000 Jönköpings Simsällskap 4:01.87
22 Malmö KK lag 2 1998 Malmö Kappsimningsklubb 4:03.76 
Resultat 28 4x200m Frisim Damer Sr
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Helsingborgs S 1995 Helsingborgs Simsällskap 8:20.19
2 Jönköpings SS 2000 Jönköpings Simsällskap 8:21.13
3 Linköpings ASS 2000 Linköpings Allmänna SS 8:21.97
4 Spårvägen SF 2000 Spårvägen Simförening 8:24.93
5 Södertörns SS 2000 Södertörns Simsällskap 8:24.99
6 SK Neptun 2000 Simklubben Neptun 8:32.43
7 Helsingborgs S lag 2 1995 Helsingborgs Simsällskap 8:43.67
8 Jönköpings SS lag 2 2000 Jönköpings Simsällskap 8:44.07
9 Göteborg S 1998 Föreningen Göteborg Sim 8:46.49
10 Väsby SS 2000 Väsby Simsällskap 8:46.58
11 SK Neptun lag 2 2000 Simklubben Neptun 8:51.05
12 Väsby SS lag 2 2000 Väsby Simsällskap 9:03.54
- Sjöbo SS 2000 Sjöbo Simsällskap DSQ
Poängställning mellan klubbarna Seniorer - efter 3 tävlingsdagar
 Pl Förening Poäng

1 Helsingborgs Simsällskap 1050
2 Simklubben Neptun 1038
3 Jönköpings Simsällskap 759
4 Linköpings Allmänna SS 615
5 Södertörns Simsällskap 318
5 Malmö Kappsimningsklubb 318
7 Kungsbacka Simsällskap 255
8 Simklubben Elfsborg 240
9 Spårvägen Simförening 228
10 Väsby Simsällskap 225

11 Täby Sim 192
12 Västerås Simsällskap 186
13 Mölndals Allmänna Simsällskap 156
14 Järfälla Simsällskap 105
14 Kalmar Simsällskap 105
16 Södertälje Simsällskap 102
16 Föreningen Uddevalla Sim 102
18 Föreningen Göteborg Sim 100
19 Ängelholms Simsällskap 81
20 SK Triton 66

21 Simklubben Poseidon 57
22 Falu Simsällskap 54
22 Norrköpings Kappsimningsklubb 54
24 Tyresö Simsällskap 51
25 Stockholmspolisens IF SF 45
26 Simklubben S02 42
26 Säffle Simsällskap 42
28 Landskrona Simsällskap 39
29 Sundsvalls Simsällskap 33
30 Simklubben Ran 30

31 Örebro Simallians 29
32 Osby Simsällskap 27
33 Upsala Simsällskap 24
33 Nässjö SLS 24
33 Karlstads Simsällskap 24
36 S 71 21
36 Karlskrona Simsällskap 21
38 Solna Sundbyberg SS 04 18
39 Vellinge-Näsets Simklubb 15
40 Falkenbergs Simklubb 13

41 Varabygdens Simsällskap 10
42 Simklubben Sydsim 9
42 Turebergs Simklubb 9
42 Sala Simsällskap 9
42 KFUK-KFUM Kometerna 9
42 Stockholms Kappsimningsklubb 9
47 Simklubben Laxen 6
47 Danderyds Simförening 6
49 Kungälvs Simsällskap 3
50 Simklubben Vänersborg 1
Medlajställningen mellan klubbarna Seniorer- efter 3 tävlingsdagar

 Pl Förening Guld Silver Brons Totalt


1 Helsingborgs Simsällskap 8 2 4 14
2 Simklubben Neptun 6 3 6 15
3 Säffle Simsällskap 5 1 0 6
4 Jönköpings Simsällskap 3 3 0 6
5 Spårvägen Simförening 3 1 0 4
6 Föreningen Göteborg Sim 2 2 0 4
7 Kungsbacka Simsällskap 2 1 1 4
8 Södertörns Simsällskap 2 0 3 5
9 Simklubben Elfsborg 2 0 0 2
10 Karlstads Simsällskap 1 1 3 5

11 Malmö Kappsimningsklubb 1 1 1 3
12 Linköpings Allmänna SS 0 6 2 8
13 Karlskrona Simsällskap 0 2 2 4
14 SK Triton 0 2 0 2
14 Södertälje Simsällskap 0 2 0 2
16 Täby Sim 0 1 3 4
17 Mölndals Allmänna Simsällskap 0 1 1 2
17 Föreningen Uddevalla Sim 0 1 1 2
17 Vellinge-Näsets Simklubb 0 1 1 2
17 Varabygdens Simsällskap 0 1 1 2

21 Järfälla Simsällskap 0 1 0 1
21 Kalmar Simsällskap 0 1 0 1
21 Osby Simsällskap 0 1 0 1
24 Falkenbergs Simklubb 0 0 2 2
25 Väsby Simsällskap 0 0 1 1
25 Falu Simsällskap 0 0 1 1
25 Simklubben Poseidon 0 0 1 1
25 KFUK-KFUM Kometerna 0 0 1 1
25 Örebro Simallians 0 0 1 1
Poängställning mellan klubbarna Juniorerna- efter 3 tävlingsdagar

1 Helsingborgs Simsällskap 682
2 Jönköpings Simsällskap 584
3 Väsby Simsällskap 272
4 Simklubben Neptun 252
5 Järfälla Simsällskap 226
6 Simklubben Elfsborg 206
7 Södertälje Simsällskap 202
8 Täby Sim 182
9 Malmö Kappsimningsklubb 162
10 Linköpings Allmänna SS 124

11 Västerås Simsällskap 118
11 Landskrona Simsällskap 118
13 Tyresö Simsällskap 116
14 Simklubben Poseidon 108
15 Södertörns Simsällskap 104
16 Falu Simsällskap 82
17 Ängelholms Simsällskap 80
18 Eskilstuna Simklubb 74
19 Spårvägen Simförening 70
19 Kalmar Simsällskap 70

21 Mölndals Allmänna Simsällskap 68
22 Norrköpings Kappsimningsklubb 66
22 Sundsvalls Simsällskap 66
24 Föreningen Göteborg Sim 64
24 Stockholmspolisens IF SF 64
26 Simklubben Ran 44
27 Upsala Simsällskap 30
28 Turebergs Simklubb 26
28 Föreningen Varberg Sim 26
30 Västerviks Simsällskap 22

31 Simklubben Sydsim 20
32 Njurunda Simsällskap 18
32 Föreningen Trelleborg Sim 18
32 Simklubben Laxen 18
32 Solna Sundbyberg SS 04 18
36 S 71 14
37 Skövde Simsällskap 12
37 Stockholms Kappsimningsklubb 12
39 Sala Simsällskap 10
39 Örebro Simallians 10

41 Danderyds Simförening 8
41 Söderhamns Simsällskap 8
43 Sjöbo Simsällskap 6
43 Kristianstads SLS 6
Medaljställningen mellan klubbarna Juniorerna- efter 3 tävlingsdagar

 1 Jönköpings Simsällskap 7 2 5 14
2 Helsingborgs Simsällskap 4 6 5 15
3 Tyresö Simsällskap 3 0 0 3
4 Kalmar Simsällskap 2 1 0 3
5 Södertälje Simsällskap 2 0 3 5
6 Järfälla Simsällskap 2 0 0 2
7 Simklubben Elfsborg 1 2 1 4
8 Falu Simsällskap 1 1 0 2
9 Ängelholms Simsällskap 1 0 2 3
10 Simklubben Neptun 1 0 1 2

11 Malmö Kappsimningsklubb 1 0 0 1
12 Spårvägen Simförening 0 2 0 2
12 Simklubben Poseidon 0 2 0 2
14 Väsby Simsällskap 0 1 2 3
14 Landskrona Simsällskap 0 1 2 3
14 Täby Sim 0 1 2 3
17 Västerås Simsällskap 0 1 0 1
17 Södertörns Simsällskap 0 1 0 1
17 Linköpings Allmänna SS 0 1 0 1
17 Norrköpings Kappsimningsklubb 0 1 0 1
21 Sundsvalls Simsällskap 0 0 1 1
 
Top-10 Resultat damer- efter 3 tävlingsdagar
Top-10 Resultat herrar- efter 3 tävlingsdagar
09.30  Förmiddagspasset 6 juli
 
19 50m Bröstsim Herrar Försök 
20 400m Medley Damer Försök 
21 50m Ryggsim Herrar Försök 
22 50m Frisim Damer Försök 
123 400m Frisim Herrar Parafinal 
23 400m Frisim Herrar Försök 
24 100m Ryggsim Damer Försök 
25 4x100m Medley Herrar Jr Direktfinal 
26 4x200m Frisim Damer Jr Direktfinal
Förmiddagspasset Juniorklasserna  Finalsimningar

Resultat 19 50m Bröstsim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 29.02
2 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 29.09
3 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 29.27
4 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg 29.38
5 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 29.55
6 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 29.56
7 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 29.58
8 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg 29.68
9 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap 29.75
10 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 29.81
11 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 29.93
12 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 30.02
13 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap 30.17
14 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap 30.32
15 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap 30.35
16 Erik Juliusson 1998 Ängelholms Simsällskap 30.47
17 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 30.50
18 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 30.62
19 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 30.74
19 Jonathan Hiltonsson 2000 Sundsvalls Simsällskap 30.74
21 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 30.87
22 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 31.00
23 Elias Persson 2002 Simsällskapet Mora 31.01
24 Edvin Torlakovic 2001 Västerviks Simsällskap 31.07
25 Isak Alin 1999 Täby Sim 31.09
26 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap 31.12
27 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 31.17
28 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 31.20
29 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 31.31
30 Richard Ekholm 2002 Kungsbacka Simsällskap 31.34
31 Klaudius Schreck 2001 Södertörns Simsällskap 31.37
32 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 31.43
33 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 31.55
34 Erik Boos 1999 SK Triton 31.73
35 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 31.89
36 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap 31.90
37 Anton Dahlgren 1999 Kungsbacka Simsällskap 31.97
38 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 32.40
39 Richard Berg 1998 Simklubben Ran 32.69
40 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 40.69
41 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 43.63 SR
42 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 45.82
43 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 53.67

Resultat 20 400m Medley Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:01.30
2 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 5:04.36
3 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 5:05.67
4 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 5:07.64
5 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 5:10.22
6 Emilia Rönningdal 2002 S 71 5:11.01
7 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 5:12.28
8 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 5:13.87
9 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 5:14.45
10 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 5:14.83
11 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 5:14.98
12 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 5:15.02
13 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 5:16.21
14 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 5:17.62
15 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 5:17.63
16 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 5:18.10
17 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 5:18.57
18 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 5:19.02
19 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen 5:20.17
20 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim 5:20.93
21 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 5:21.45
22 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb 5:23.06
23 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 5:24.06
24 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 5:25.05
25 Ella Arrhén Andersson 2002 Järfälla Simsällskap 5:25.53
26 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 5:27.23
27 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 5:28.06
- Jennie Isaksen 2000 Eskilstuna Simklubb DSQ

Resultat 21 50m Ryggsim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 26.95
2 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 26.99
3 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 27.32
4 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 27.96
5 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 28.09
6 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 28.26
7 Gustav Kroon 1998 Helsingborgs Simsällskap 28.33
8 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 28.45
9 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 28.50
10 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 28.58
11 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim 28.60
12 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 28.62
13 Gustaf Hansson 2001 Helsingborgs Simsällskap 28.66
13 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 28.66
15 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 28.67
16 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 28.75
17 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 28.77
18 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.78
19 Carl-Åke Willberg 1998 Danderyds Simförening 28.81
20 Philip Parsons 1999 Tyresö Simsällskap 28.89
21 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap 28.90
21 Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap 28.90
23 Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb 29.01
24 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.03
25 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb 29.22
26 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap 29.26
27 Sten Ludvigsson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.28
28 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 29.43
29 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap 29.47
30 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 29.99
31 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 30.06
32 Klaudius Schreck 2001 Södertörns Simsällskap 30.09
33 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 30.26
34 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 32.98
35 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 39.21
36 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 40.39
37 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 48.36 SR

Resultat 22 50m Frisim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.37
2 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.52
3 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 26.60
4 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 26.80
5 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 26.90
6 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 26.94
7 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap 27.11
8 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 27.18
9 Sara Westholm 2001 Föreningen Varberg Sim 27.30
10 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb 27.64
10 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 27.64
12 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 27.67
13 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 27.72
14 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 27.75
15 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 27.79
16 Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap 27.85
17 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 27.86
18 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 27.88
19 Anna Eriksson 1999 Eskilstuna Simklubb 27.89
20 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 27.92
21 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 27.99
22 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 28.02
23 Ellen Banestig 2002 Täby Sim 28.05
24 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap 28.20
25 Nicola Parfitt 2000 Föreningen Trelleborg Sim 28.25
26 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 28.35
27 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 28.43
28 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap 28.62
29 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 28.93
30 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 29.27
31 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 32.83
32 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 33.26
33 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 35.91
34 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 37.87
34 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 37.87
36 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 38.27
37 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 39.71
38 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 40.19

Resultat 23 400m Frisim Herrar, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 3:57.81
2 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 4:03.34
3 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:05.19
4 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 4:05.51
5 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 4:05.68
6 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 4:05.89
7 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 4:05.99
8 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:06.63
9 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:07.61
10 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:08.98
11 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:09.27
12 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 4:10.90
13 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 4:11.19
14 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 4:13.73
15 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 4:14.15
16 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 4:15.65
17 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF 4:16.17
18 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 4:16.34
19 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon 4:17.16
20 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 4:17.22
21 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap 4:18.17
22 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 4:18.27
23 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 4:18.42
24 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:18.68
25 Petter Hellzén 2000 Ängelholms Simsällskap 4:20.64
26 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap 4:20.92
27 Ivo Kuijpers 1999 Säffle Simsällskap 4:20.99
28 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 4:23.82
29 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap 4:25.90
30 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 4:26.96
31 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:27.12


Resultat 24 100m Ryggsim Damer, Junior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:04.98
2 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 1:05.01
3 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 1:05.90
4 Elise Öberg 2002 Sundsvalls Simsällskap 1:05.91
5 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 1:05.92
6 Isabella Revstedt 2001 Simklubben Ran 1:05.96
7 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 1:05.97
8 Josefin Ossmyr 1999 Tyresö Simsällskap 1:07.45
9 Emma Vileus 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.94
10 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 1:07.99
11 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 1:08.04
12 Tilda Öman 2000 Simklubben Elfsborg 1:08.65
13 Davilda Lareva 2000 Föreningen Trelleborg Sim 1:08.67
14 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:08.90
15 Alice Persson 2003 Helsingborgs Simsällskap 1:09.07
16 Paola Kylberg 2002 Stockholmspolisens IF SF 1:09.29
17 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 1:09.31
18 Malin Andersson 1999 Kungsbacka Simsällskap 1:09.32
19 Lova Andersson 2000 Jönköpings Simsällskap 1:09.68
20 Viktoria Dellhede 2003 Landskrona Simsällskap 1:10.03
21 Klara Eriksson 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:10.08
22 Veronica Stureborg 1999 Spårvägen Simförening 1:10.28
23 Elin Ristl 1999 Jönköpings Simsällskap 1:10.46
24 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:11.21
25 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:11.60
26 Alwa Widmark 2002 Södertörns Simsällskap 1:11.90
27 Ellen Banestig 2002 Täby Sim 1:12.56
28 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:30.57
29 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:32.11
30 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:32.21
31 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:38.57
32 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 1:41.78
33 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:46.29
34 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:57.78

Resultat 25 4x100m Medley Herrar Jr
Pl Namn Född Klubb Tid

1 SK Elfsborg 1999 Simklubben Elfsborg 3:53.03
2 Helsingborgs S 2001 Helsingborgs Simsällskap 3:53.29
3 Landskrona S 1998 Landskrona Simsällskap 3:53.46
4 Järfälla S 1998 Järfälla Simsällskap 3:55.43
5 Jönköpings SS 1998 Jönköpings Simsällskap 3:56.72
6 Malmö KK 1998 Malmö Kappsimningsklubb 3:58.22
7 Helsingborgs S lag 2 2001 Helsingborgs Simsällskap 3:58.65
8 Väsby SS 1999 Väsby Simsällskap 3:59.74
9 Södertälje SS 2001 Södertälje Simsällskap 4:00.58
10 Täby S 1999 Täby Sim 4:00.87
11 Helsingborgs S lag 3 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:01.21
12 Spårvägen SF 2001 Spårvägen Simförening 4:01.54
13 Norrköpings KK 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:02.97
14 Stockholmspolisens IF SF 1998 Stockholmspolisens IF SF 4:03.09
15 SK Elfsborg Lag 2 1999 Simklubben Elfsborg 4:06.42
16 SK Poseidon 1998 Simklubben Poseidon 4:07.36
17 Gävle SS 1998 Gävle Simsällskap 4:11.35
18 Ystads SS 1998 Ystads Simsällskap 4:11.90
19 SK Triton 1998 SK Triton 4:12.86
- Södertörns SS 1998 Södertörns Simsällskap DSQ

Resultat 26 4x200m Frisim Damer Jr
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Jönköpings SS 1998 Jönköpings Simsällskap 8:25.55
2 Helsingborgs S 2001 Helsingborgs Simsällskap 8:29.13
3 Väsby SS 1998 Väsby Simsällskap 8:37.53
4 Täby S 1999 Täby Sim 8:40.05
5 SK Neptun 1998 Simklubben Neptun 8:46.67
6 Malmö KK 1998 Malmö Kappsimningsklubb 8:48.56
7 SK Poseidon 1998 Simklubben Poseidon 8:48.88
8 Helsingborgs S lag 2 2001 Helsingborgs Simsällskap 8:50.38
9 Göteborg S 1998 Föreningen Göteborg Sim 8:52.66
10 Järfälla S 1998 Järfälla Simsällskap 8:55.22
11 Eskilstuna SK 1998 Eskilstuna Simklubb 8:55.63
12 Falu SS 1998 Falu Simsällskap 8:56.51
13 Jönköpings SS lag 2 1998 Jönköpings Simsällskap 8:57.91
14 Stockholms KK 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 9:03.82
15 Trelleborg S 1998 Föreningen Trelleborg Sim 9:05.50
16 Spårvägen SF 1999 Spårvägen Simförening 9:09.07
17 Luleå SS 1998 Luleå Simsällskap 9:10.09
18 Eskilstuna SK lag 2 1998 Eskilstuna Simklubb 9:11.40
19 Väsby SS lag 2 1998 Väsby Simsällskap 9:12.20
20 Sjöbo SS 2000 Sjöbo Simsällskap 9:13.33
21 Trollhättans SS 1998 Trollhättans Simsällskap 9:13.55
22 SK Hajen 2001 Simklubben Hajen 9:18.64
23 Växjö SS 2001 Växjö Simsällskap 9:19.79
24 Osby SS 1998 Osby Simsällskap 9:23.18
Klicka på bilden så får du massor med bilder från Parasimningen.
Förmiddagspasset PARAklasserna  

Resultat 19 50m Bröstsim Herrar - försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 39.61 493
2 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 53.67 459
3 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 40.69 434
4 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 43.63 382 SR
5 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 56.61 346
6 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 43.85 281
7 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 45.82 205
8 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 46.13 195

Resultat 21 50m Ryggsim Herrar- försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 32.98 711
2 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 34.90 594
3 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 36.39 505
4 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 39.21 488
5 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 44.10 483
6 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 48.36 476 SR
7 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 37.42 445
8 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 40.39 294
9 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 43.19 185
10 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 44.08 157

Resultat 22 50m Frisim Damer - försöken
Pl Namn Född Klubb Tid WPS

1 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 31.73 903
2 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 29.79 781
3 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 35.91 695
4 Helena Fältman 1980 Täby Sim 32.82 687
5 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 40.19 566
6 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 32.83 559
7 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 38.27 544
8 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 33.26 527
9 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 37.87 437
9 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 37.87 437
11 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 39.71 157
12 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 41.46 101
13 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 42.36 79
14 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 46.10 24
15 Isabella Hocanin 1997 Örebro Simallians 1:18.12 0
Listan skapad: 2018-07-06 10:52:57


Resultat 24 100m Ryggsim Damer - försök
Pl Namn Född Klubb Tid WPS

1 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:15.62 795
2 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:30.57 678
3 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:32.21 632
4 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:46.29 381
5 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:32.11 294
6 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:38.57 258
7 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 1:41.78 193
8 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 1:47.37 52
9 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 1:48.68 43
10 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:57.78 9
- Helena Fältman 1980 Täby Sim DSQ 0
- Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening DSQ 0
11 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 2:12.35 0

Resultat 123 400m Frisim Herrar - final
Pl Namn Född Klubb Tid WPS


1 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 4:52.64 539 SR
2 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 5:16.82 419
3 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 5:06.27 398
4 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 5:11.96 343
5 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 5:30.67 191
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 5:36.31 155
Förmiddagspasset Seniorklasserna  Försökssimningar

Resultat 19 50m Bröstsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun 28.56
2 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 29.02
3 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 29.09
4 Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap 29.24
5 Julius Ekstrand 1998 Landskrona Simsällskap 29.27
6 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg 29.38
7 Erik Kähr 1995 Helsingborgs Simsällskap 29.51
8 Gulliver Koch 1992 Föreningen Uddevalla Sim 29.53
8 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS 29.53
10 Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 29.55
11 Gijs Dijkhuizen 2000 Västerås Simsällskap 29.56
11 Max Ackermann 1995 Simklubben Laxen 29.56
13 Daniel Räisänen 1999 Täby Sim 29.58
14 Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap 29.63
14 Andreas Fürst 1990 Väsby Simsällskap 29.63
16 Elias Hyvönen 2000 Simklubben Elfsborg 29.68
17 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun 29.72
18 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap 29.75
19 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap 29.81
20 Ludwig Hareskog 1998 Södertälje Simsällskap 29.93
21 Olle Williamsson 1998 Helsingborgs Simsällskap 30.02
22 Hugo Swanepoel 1998 Järfälla Simsällskap 30.17
23 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 30.30
24 August Mathisen 2001 Helsingborgs Simsällskap 30.32
25 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap 30.35
26 Erik Juliusson 1998 Ängelholms Simsällskap 30.47
27 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap 30.50
27 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 30.50
29 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen 30.62
30 Victor Wågström 1994 Åkersberga Simsällskap 30.63
31 Deniz Hekmati 1989 Norrköpings Kappsimningsklubb 30.71
32 Mika Persson 1998 Höganäs Simsällskap 30.74
32 Jonathan Hiltonsson 2000 Sundsvalls Simsällskap 30.74
34 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 30.81
35 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 30.85
36 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 30.87
37 Felix Nilsson 1990 Malmö Kappsimningsklubb 30.93
38 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap 31.00
39 Elias Persson 2002 Simsällskapet Mora 31.01
40 Edvin Torlakovic 2001 Västerviks Simsällskap 31.07
41 Isak Alin 1999 Täby Sim 31.09
42 Anton Steindl 2000 Jönköpings Simsällskap 31.12
43 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF 31.17
44 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 31.20
45 Albin Lövgren 1999 Jönköpings Simsällskap 31.31
46 Richard Ekholm 2002 Kungsbacka Simsällskap 31.34
47 Klaudius Schreck 2001 Södertörns Simsällskap 31.37
48 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 31.43
49 Anton Persson 1994 Malmö Kappsimningsklubb 31.49
50 Kalle Svensson 1997 Föreningen Uddevalla Sim 31.51
51 Gustav Englund 2001 Malmö Kappsimningsklubb 31.55
52 Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen 31.57
53 Christoffer Andersson 1994 Tyresö Simsällskap 31.67
54 Erik Boos 1999 SK Triton 31.73
55 Erik Nicklasson 1998 Jönköpings Simsällskap 31.89
56 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap 31.90
57 Anton Dahlgren 1999 Kungsbacka Simsällskap 31.97
58 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 32.10
59 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 32.40
60 Julian Cöster 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 32.60
61 Richard Berg 1998 Simklubben Ran 32.69
62 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 39.61
63 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 40.69
64 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 43.63 SR
65 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 43.85
66 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 45.82
67 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 46.13
68 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 53.67
69 Albin Oskarsson 1991 Örebro Simallians 56.61
- Johan Dahlgren 1986 Simklubben Neptun DSQ

Resultat 20 400m Medley Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun 5:00.04
2 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:01.30
3 Sara Jendbro 2000 Simklubben Poseidon 5:04.36
4 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun 5:05.65
5 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap 5:05.67
6 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 5:07.64
7 Marion Hanquet 2001 Föreningen Göteborg Sim 5:10.22
8 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap 5:10.91
9 Emilia Rönningdal 2002 S 71 5:11.01
10 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 5:12.28
11 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap 5:13.87
12 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap 5:14.45
13 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap 5:14.83
14 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 5:14.98
15 Lucie Hanquet 2003 Föreningen Göteborg Sim 5:15.02
16 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening 5:15.45
17 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap 5:16.21
18 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 5:17.62
19 Emma Roloff 2002 Södertörns Simsällskap 5:17.63
20 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb 5:18.10
21 Felicia Järvikari 2002 Linköpings Allmänna SS 5:18.57
22 Frida Lannhard 2000 Falu Simsällskap 5:19.02
23 Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen 5:20.17
24 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim 5:20.93
25 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 5:21.45
26 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 5:22.45
27 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb 5:23.06
28 Olivia Bäckström 2005 Södertörns Simsällskap 5:24.06
29 Sofia Henningsson 2004 Skövde Simsällskap 5:25.05
30 Ella Arrhén Andersson 2002 Järfälla Simsällskap 5:25.53
31 Clara Wiman 1996 Västerås Simsällskap 5:26.57
32 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap 5:27.23
33 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening 5:28.06
- Jennie Isaksen 2000 Eskilstuna Simklubb DSQ

Resultat 21 50m Ryggsim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid


1 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun 25.99
2 Martin Nilsson 1993 Stockholmspolisens IF SF 26.78
3 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun 26.80
3 Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS 26.80
3 Mattias Carlsson 1990 Malmö Kappsimningsklubb 26.80
6 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 26.95
7 Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb 26.99
8 Markus Fürst 1996 Jönköpings Simsällskap 27.16
9 Axel Pettersson 1995 Jönköpings Simsällskap 27.19
10 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim 27.25
11 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 27.32
12 Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS 27.34
13 Jesper Björk 1993 Helsingborgs Simsällskap 27.41
14 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 27.69
15 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap 27.81
16 Martin Persson 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap 27.95
17 Erik Brandt 1999 Södertälje Simsällskap 27.96
18 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb 28.09
19 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap 28.14
20 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap 28.26
21 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap 28.30
22 Gustav Kroon 1998 Helsingborgs Simsällskap 28.33
23 Martin Falk 1999 Stockholmspolisens IF SF 28.45
24 Anton Marijanovic 2000 Södertörns Simsällskap 28.50
25 Isak Larsson 2000 Sjöbo Simsällskap 28.58
26 Gustaf Dahlman 1997 Västerås Simsällskap 28.60
26 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varberg Sim 28.60
28 Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.62
28 Hampus Svensson 1999 Landskrona Simsällskap 28.62
30 Johannes Strömberg 2002 Vellinge-Näsets Simklubb 28.66
30 Gustaf Hansson 2001 Helsingborgs Simsällskap 28.66
32 Erik Ohlsén 2000 Västerviks Simsällskap 28.67
33 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb 28.75
34 Filip Dolk 1996 Helsingborgs Simsällskap 28.76
35 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening 28.77
36 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 28.78
37 Carl-Åke Willberg 1998 Danderyds Simförening 28.81
38 Philip Parsons 1999 Tyresö Simsällskap 28.89
39 Daniel Jonsson 1999 Södertörns Simsällskap 28.90
39 Christoffer Dellhede 2001 Landskrona Simsällskap 28.90
41 Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb 29.01
42 Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.03
43 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 29.19
44 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb 29.22
45 Simon Fröde 2003 Järfälla Simsällskap 29.26
46 Sten Ludvigsson 1998 Malmö Kappsimningsklubb 29.28
47 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 29.43
48 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap 29.47
49 Simon Frank 1990 Simklubben Neptun 29.85
50 Arvid Nilsson 2003 SK Triton 29.99
51 Anton Hong 2000 Kalmar Simsällskap 30.06
52 Klaudius Schreck 2001 Södertörns Simsällskap 30.09
53 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap 30.26
54 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap 32.98
55 Sebastian Karlsson 1993 Karlskrona Simsällskap 34.90
56 Jesper Andersson 1996 Karlstads Simsällskap 36.39
57 Andreas Nordh 1991 Osby Simsällskap 37.42
58 Fabian Claeson 2002 Osby Simsällskap 39.21
59 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 40.39
60 Gustav Ljungberg 1991 KFUK-KFUM Kometerna 43.19
61 Anton Daggert 1993 Örebro Simallians 44.08
62 Niklas Andersson 1988 Föreningen Göteborg Sim 44.10
63 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 48.36 SR

Resultat 22 50m Frisim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Sarah Sjöström 1993 Södertörns Simsällskap 24.46
2 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 26.20
3 Magdalena Kuras 1988 SK Triton 26.24
4 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap 26.37
5 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS 26.38
6 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 26.52
7 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap 26.57
8 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap 26.60
9 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 26.79
10 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen 26.80
11 Rebecka Palm 1990 Linköpings Allmänna SS 26.82
12 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 26.84
13 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 26.90
14 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 26.94
15 Wanda Dollmayer 1996 Malmö Kappsimningsklubb 27.03
16 Gloria Muzito 2002 Sundsvalls Simsällskap 27.11
17 Alice Müllern 1998 Jönköpings Simsällskap 27.18
18 Annie Lindström 1996 Kristianstads SLS 27.24
19 Christin Heina 1996 Linköpings Allmänna SS 27.27
20 Caroline Palm 1992 Linköpings Allmänna SS 27.30
20 Sara Westholm 2001 Föreningen Varberg Sim 27.30
22 Linda Härmat 1996 Tyresö Simsällskap 27.52
23 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb 27.64
23 Alba Forés 1998 Malmö Kappsimningsklubb 27.64
25 Matilda Weiler 1998 Helsingborgs Simsällskap 27.67
26 Linnéa Bielicz 1994 Simklubben Laxen 27.68
27 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 27.72
28 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap 27.75
29 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 27.79
30 Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap 27.85
31 Stina Lindberg 2000 Simklubben Ran 27.86
32 Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap 27.88
33 Anna Eriksson 1999 Eskilstuna Simklubb 27.89
34 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap 27.92
35 Cassandra Engback 1999 Södertörns Simsällskap 27.99
36 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 28.02
37 Ellen Banestig 2002 Täby Sim 28.05
38 Alida Ramdén 1997 Södertälje Simsällskap 28.06
39 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap 28.20
40 Nicola Parfitt 2000 Föreningen Trelleborg Sim 28.25
41 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap 28.35
42 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 28.43
43 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap 28.62
44 Ida Lövgren 2001 Skövde Simsällskap 28.93
45 Sophia Norén 1998 Solna Sundbyberg SS 04 29.27
46 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 29.79
47 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 31.73
48 Helena Fältman 1980 Täby Sim 32.82
49 Felicia Andersson 2001 KFUK-KFUM Kometerna 32.83
50 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 33.26
51 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 35.91
52 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 37.87
52 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 37.87
54 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 38.27
55 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 39.71
56 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 40.19
57 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 41.46
58 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 42.36
59 Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening 46.10
60 Isabella Hocanin 1997 Örebro Simallians 1:18.12
Listan skapad: 2018-07-06 10:52:54

Resultat 23 400m Frisim Herrar, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Victor Johansson 1998 Jönköpings Simsällskap 3:57.81
2 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 3:59.04
3 Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 4:00.01
4 Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg 4:03.34
5 Simon Plato 1993 Helsingborgs Simsällskap 4:05.14
6 William Lulek 1998 Simklubben Neptun 4:05.19
7 Filip Grimberg 1998 Jönköpings Simsällskap 4:05.51
8 Filip Björkholm 1998 Västerås Simsällskap 4:05.68
9 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap 4:05.89
10 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap 4:05.99
11 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap 4:06.63
12 Christopher Jedel 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:07.02
13 Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:07.61
14 Markus Malm 1997 Jönköpings Simsällskap 4:07.74
15 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:08.98
16 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap 4:09.27
17 Carl Göransson 2000 Upsala Simsällskap 4:10.90
18 Gustav Swedenborg 1998 Järfälla Simsällskap 4:11.19
19 Mattias Glenesk 1994 Simklubben Neptun 4:11.58
20 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 4:13.73
21 Marcus Kindberg 1993 Simklubben Sydsim 4:14.00
22 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening 4:14.15
23 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap 4:15.65
24 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF 4:16.17
25 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap 4:16.34
26 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon 4:17.16
27 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening 4:17.22
28 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap 4:18.17
29 Johan Björklund 1999 Njurunda Simsällskap 4:18.27
30 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap 4:18.42
31 Alexander Löfqvist 1999 Helsingborgs Simsällskap 4:18.68
32 Petter Hellzén 2000 Ängelholms Simsällskap 4:20.64
33 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap 4:20.92
34 Ivo Kuijpers 1999 Säffle Simsällskap 4:20.99
35 Gustav Frödeberg 1997 Väsby Simsällskap 4:23.73
36 Victor Tremblay 2001 Jönköpings Simsällskap 4:23.82
37 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap 4:25.90
38 Alexander Trudov 1999 Ängelholms Simsällskap 4:26.96
39 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap 4:27.12

Resultat 24 100m Ryggsim Damer, Senior
Pl Namn Född Klubb Tid

1 Louise Hansson 1996 Helsingborgs Simsällskap 1:01.87
2 Ida Lindborg 1994 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.98
3 Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun 1:04.69
4 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:04.98
5 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 1:05.01
6 Marlene Pavlu Lewin 1997 Simklubben Neptun 1:05.56
7 Josefin Lewton 1997 Kalmar Simsällskap 1:05.80
8 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap 1:05.90
9 Elise Öberg 2002 Sundsvalls Simsällskap 1:05.91
10 Wilma Persson 2001 Sundsvalls Simsällskap 1:05.92
11 Isabella Revstedt 2001 Simklubben Ran 1:05.96
12 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 1:05.97
13 Alma Thormalm 1996 Jönköpings Simsällskap 1:06.12
14 Caroline Palm 1992 Linköpings Allmänna SS 1:06.15
15 Anna Åhlin 1991 Spårvägen Simförening 1:07.00
16 Johanna Pettersson 1996 Jönköpings Simsällskap 1:07.24
17 Josefin Ossmyr 1999 Tyresö Simsällskap 1:07.45
18 Emma Vileus 2001 Malmö Kappsimningsklubb 1:07.94
19 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun 1:07.99
20 Vera Fransson 2001 Skövde Simsällskap 1:08.04
21 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap 1:08.50
22 Tilda Öman 2000 Simklubben Elfsborg 1:08.65
23 Davilda Lareva 2000 Föreningen Trelleborg Sim 1:08.67
24 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap 1:08.90
25 Alice Persson 2003 Helsingborgs Simsällskap 1:09.07
26 Paola Kylberg 2002 Stockholmspolisens IF SF 1:09.29
27 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap 1:09.31
28 Malin Andersson 1999 Kungsbacka Simsällskap 1:09.32
29 Lova Andersson 2000 Jönköpings Simsällskap 1:09.68
30 Viktoria Dellhede 2003 Landskrona Simsällskap 1:10.03
31 Klara Eriksson 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:10.08
32 Veronica Stureborg 1999 Spårvägen Simförening 1:10.28
33 Elin Ristl 1999 Jönköpings Simsällskap 1:10.46
34 Mollie Morfelt 2003 Malmö Kappsimningsklubb 1:11.21
35 Filippa Sterling 2002 Västerås Simsällskap 1:11.60
36 Alwa Widmark 2002 Södertörns Simsällskap 1:11.90
37 Ellen Banestig 2002 Täby Sim 1:12.56
38 Pernilla Lindberg 1994 Föreningen Göteborg Sim 1:15.62
39 Agnes Kramer 1998 Falkenbergs Simklubb 1:30.57
40 Lina Nilsson 2002 Osby Simsällskap 1:32.11
41 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap 1:32.21
42 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim 1:38.57
43 Emma Danielsson 2002 Södertälje Simsällskap 1:41.78
44 Ida Andersson-Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 1:46.29
45 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 1:47.37
46 Edit Sjöstrand 1991 Varbergs Parasportförening 1:48.68
47 Rebecca Löf 2001 Örebro Simallians 1:57.78
48 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 2:12.35
- Helena Fältman 1980 Täby Sim DSQ
- Rose-Marie Robertsson 1986 Varbergs Parasportförening DSQ
17.00  Eftermiddagspasset 6 juli

119 50m Bröstsim Herrar Parafinal 
19 50m Bröstsim Herrar A-final 
20 400m Medley Damer Final 
121 50m Ryggsim Herrar Parafinal 
21 50m Ryggsim Herrar Final A-final 
122 50m Frisim Damer Parafinal 
19 50m Bröstsim Herrar B-Final 
21 50m Ryggsim Herrar B-Final 
22 50m Frisim Damer B-Final 
24 100m Ryggsim Damer B-Final
22 50m Frisim Damer Final A-final 
23 400m Frisim Herrar Final 
124 100m Ryggsim Damer Parafinal 
24 100m Ryggsim Damer Final A-final
27 4x100m Medley Herrar Sr Direktfinal 
28 4x200m Frisim Damer Sr Direktfinal 

Svenska Mästerskapen i Simning
Citadellsbadet, Landskrona  4-8 juli  2018

Se SM i datorn - förmiddagspassen

Sändningsstart:

Onsdag 09.45
Torsdag 09.45
Fredag 09.15
Lördag 09.15
Söndag 09.15

På förmiddagen varje dag kan du se SM i datorn via Simidrotts-TV.
Sändningarna startar 15 minuter innan försökspassen med ett uppsnack av Bosse Hultén och Thomas Jansson samt gäster. Du hittar sändningen här - klick

Se SM i datorn - eftermiddagpassen

Eftermiddagspassen sänds i TV och på SvT-Play. 

SvT1 och SvT2
Alla A-finaler sänds i eftermiddagspasset. När det är B-finaler går man ur sändning

SvT-Play
Onsdag och torsdag
17:30-18:00 och 18:30-19:30:

Fre-lör- och söndag
17:00-19:00 Simning

Länkar
Till arrangörssidan - klick

Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt
100m fritt

200m fritt
Louise Hansson 1996 Helsingborgs Sim 2:00.47


400m fritt

800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt

50m ryggsim
Ida Lindborg 1994
Malmö KK 28.63


100m ryggsim
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Sim 1:04.98


200m ryggsim
Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun 2:16.22


50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim 

200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:28.79


50m fjärilsim

100m fjärilsim
Sarah Sjöström 1993
Södertörns Simsällskap 56.83


200m fjärilsim
200m medley
400m medley
4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 8:25.55


4x100m medley
 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Seniorer


50m fritt

100m fritt
Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Sim 49.63


200m fritt
400m fritt
800m fritt

1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim

100m ryggsim
Simon Sjödin 1986
Simklubben Neptun 56.57


200m ryggsim
50m bröstsim
100m bröstsim

200m bröstsim
Erik Persson 1994
Kungsbacka Sim 2:11.26


50m fjärilsim
100m fjärilsim

200m fjärilsim
Nils Liess 1996 Kungsbacka Simsällskap 1:57.72


200m medley

400m medley
Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 4:21.17


4x100m fritt
4x200m fritt

4x100m medley
Simklubben Elfsborg 3:53.03

 
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt
Ida Liljeqvist 1999
Ängelholms Simsällskap 26.37


100m fritt

200m fritt
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 2:00.89

400m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 3:57.81


800m fritt
Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Sim 8:49.02


1500m fritt

50m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 30.41
Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap 30.41

100m ryggsim

200m ryggsim
Miranda Arvidsson 1998
Kalmar Simsällskap 2:17.98



50m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 31.49


100m bröstsim

200m bröstsim
Sophie Hansson 1998 Helsingborgs Sim 2:30.95

50m fjärilsim

100m fjärilsim
Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap 1:00.29

200m fjärilsim
200m medley

400m medley
Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap 5:01.30


4x100m fritt
Jönköpings Simsällskap 3:50.63

4x200m fritt
4x100m medley
 
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Juniorer


50m fritt

100m fritt
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 51.57

200m fritt
400m fritt
800m fritt

1500m fritt
Victor Johansson 1998 Jönköpings Sim 15:28.14


50m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 26.95


100m ryggsim
Olle Sköld 1999
Tyresö Simsällskap 58.49


200m ryggsim

50m bröstsim
Daniel Kertes 1999
Södertälje Simsällskap 29.02


100m bröstsim

200m bröstsim
Karl Arvidsson 1998 Järfälla Simsällskap 2:17.03


50m fjärilsim
Eric Hinderup 1998 Malmö Kappsimningsklubb 24.92


100m fjärilsim

200m fjärilsim
Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap 2:01.59


200m medley

400m medley
William Lulek 1998
Neptun 4:29.27


4x100m fritt

4x200m fritt
Jönköpings Simsällskap 7:35.25


4x100m medley
 
Segrare
Damer
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt
100m fritt

200m fritt
Pernilla Lindberg 1994  Göteborg Sim 2:12.89


400m fritt

50m ryggsim
Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening 36.96


100m ryggsim

50m bröstsim
Maja Reichard 1991
Spårvägen Sim 40.53 891


100m bröstsim
50m fjärilsim
100m fjärilsim
200m medley
Segrare
Herrar
Svenska Mästerskapen
Para-SM


50m fritt

100m fritt
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 58.45 


200m fritt

400m fritt
esper Andersson 1996
Karlstads Sim 4:52.64 539


50m ryggsim

100m ryggsim
Tobias Klasson 2000
Säffle Simsällskap 1:09.49 782


50m bröstsim
100m bröstsim

50m fjärilsim
Ludvig Nyrén 1997 Säffle Simsällskap 28.23 805


100m fjärilsim
200m medley
Web/text/foto:
Bo Hultén

Foto
Bildbyrån
Stefan Edvardsson
Roger Lindberg
Peter Trägårdh
Bo Hultén

Resultat
IC Media & Sport