Årets simidrottare

Året simidrottare

Årets simidrottare har sedan 2001 utsetts av Svensk Simidrott och websidan SIMMA.NU, i samarbete. Målsättningen är att premiera och uppmärksamma idrottsmän, tränare och ledare inom svensk simidrott.
Olika sakkunniga jurys utser vinnare efter att simmarsverige har kunnat påverka - genom att läsarna har kunnat konstruera egan listor som publiceras på hemsidan. Nedan hittar du alla segrare genom tiderna
Hur gör du?
Vilka listor och utnämningar som är aktuella i år hittar du på 2016-sidan som du hittar här - klick.

 

Lars Frölander titel 2001, 2002, 2005 och 2011.
Therese Alshammar har vunnit titeln Årets bästa kvinnliga simmare sex gånger, sedan 2001.
Marianne Hörding - årets funktionär 2011.
Maria Gerdin har vunnitkostsimstiteln fem gånger under åren.
Johan Wallberg -har vunnit utmärkelsen tre gånger
Johannes Skagius bäste juniorer tre gånge.
Sarah Sjöström har vunnit juniortiteln fem gånger och seniortiteln också fem gånger.
Annette Philipsson Årets bäste Masterssimmare på damsidan 2015.
Annette Philipsson Årets bäste Masterssimmare på damsidan 2015.
Daniel Lönnberg årets Masterssimmare 2015
Daniel Lönnberg årets Masterssimmare 2015
Ellen Olsson Skåre Årets Open watersimmare 2013-14-15
Ellen Olsson Skåre Årets Open watersimmare 2013-14-15
Stilstudie av segraren 2011 - Alexander Andresen.
Årets juniorsimmare 2014-15 - Louise Hansson helsingborg
Årets juniorsimmare 2014-15 - Louise Hansson helsingborg
Sarah Lidh, Järfälla har blivit Sveriges bästa polospelare på damsidan hela fyra gånger.
Anna Lindberg har dominerat svensk simhoppning många år och avslutade karriären efter OS 2012.

Årets bästa kvinnliga svenska simmare.
2015 Sarah Sjöström
2014 Sarah Sjöström
2013 Sarah Sjöström
2012 Sarah Sjöström
2011 Therese Alshammar
2010 Therese Alshammar
2009 Therese Alshammar
2008 Sarah Sjöström
2007 Therese Alshammar
2006 Therese Alshammar
2005 Josefin Lillhage
2004 Josefin Lillhage
2003 Josefin Lillhage
2002 Emma Igelström
2001 Therese Alshammar

Årets bäste manlige svenske simmare.
2015 Simon Sjödin
2014 Simon Sjödin
2013 Simon Sjödin
2012 Stefan Nystrand
2011 Lars Frölander
2010 Stefan Nystrand
2009 Stefan Nystrand
2008 Stefan Nystrand
2007 Stefan Nystrand
2006 Stefan Nystrand
2005 Lars Frölander
2004 Stefan Nystrand
2003 Martin Gustavsson
2002 Lars Frölander
2001 Lars Frölander
 
Årets kvinnliga simhoppare
2015 Daniella Nero
2014 Daniella Nero
2013 Daniella Nero
2012 Anna Lindberg
2011 Anna Lindberg
2010 Anna Lindberg
2009 Linnea Berglund
2008 Anna Lindberg
2007 Anna Lindberg
2006 Anna Lindberg
2005 Anna Lindberg
 
Årets manlige simhoppare
2015 Jesper Tolvers
2014 Jesper Tolvers
2013 Jesper Tolvers
2012 Christofer Eskilsson
2011 Alexander Andresen
2010 Christofer Eskilsson
2009 Christofer Eskilsson
2008 Magnus Frick
2007 Magnus Frick
2006 Magnus Frick
 
Årets kvinnliga polospelare
2015 Anna Zdolsek
2014 Louise Hazell
2013 Louise Hazell
2012 Louise Hazell
2011 Sara Lidh
2010 Sara Lidh
2009 Sara Lidh
2008 Charlotte Eriksson
2007 Lina Nilsson
2006 Sara Lidh

Årets manlige polospelare
2015 Anton Hanserkers
2014 Mathias Isaksson
2013 Anton Hanserkers
2012 David Nilsson
2011 Anton Hanserkers
2010 Anton Hanserkers
2009 Claes Jutner
2008 Gabor Harmat
2007 Magnus Stangenberg
2006 Hannes Reneby
 
Årets konstsimmare
2015 Parmida Hamdollazadehkive
2014 Elin Grahn och Lovisa Börthas
2013 Malin Gerdin
2012 Malin Gerdin
2011 Malin Gerdin
2010 Malin Gerdin
2009 Anna Högdahl
2008 Malin Gerdin
2007 Sara Mehdin och Fanny Rådström
2006 Hanna Gustavsson
2005 Anna Högdal

Årets Open Kvinnliga Watersimmare
2015 Ellen Olsson Skåre
2014 Ellen Olsson Skåre (gemensam lista)
2013 Ellen Olsson Skåre (gemensam lista)
 
Årets Manlige Open Watersimmare
2015 Anton Björk Teuscher  Simklubben S02
 
Årets Kvinnliga Mastersimmare
2015 Anette Philipsson
2014 Maria Norberg (gemensam lista dam/herr)
2013 Anna Hammar Saltsjö (gemensam lista dam/herr)
2012 Leonard Bielicz Göteborgs Sim(gemensam lista dam/herr)

Årets Manlige Mastersimmare
2015 Daniel Lönnberg
 
Årets bäst kvinnliga juniorsimmare
2015 Louise Hansson
2014 Louise Hansson
2013 Sarah Sjöström
2012 Sarah Sjöström
2011 Sarah Sjöström
2010 Sarah Sjöström
2009 Sarah Sjöström
2008 Joline Höstman
2007 Petra Granlund
2006 Magdalena Kuras
2005 Rebecca Ejdervik
2004 Petra Granlund
2003 Gabriella Fagundez
2002 Ida Mattsson
2001 Sara Nordenstam
 
 
Årets bäst manlige juniorsimmare
2015 Victor Johansson
2014 Erik Persson
2013 Johannes Skagius
2012 Johannes Skagius
2011 Johannes Skagius
2010 Mattias Carlsson
2009 Christoffer Wallin
2008 Mattias Carlsson
2007 Christoffer Vikström
2006 Sebastian Wikström
2005 Christoffer Wikström
2004 Marcus Piehl
2003 Marcus Piehl
2002 Joakim Nielsen
2001 Erik Dorch

Årets simidrottstränare (senior)
2015 Carl Jenner
2014 Carl Jenner och Andrei Vorontsov NEC
2013 Carl Jenner och Andrei Vorontsov NEC
2012 Carl Jenner - simning
2011 Johan Wallberg - simning
2010 Johan Wallberg - simning
2009 Pär Berg - simhopp
2008 Michael Stones - simning
2007 Johan Wallberg - simning
2006 Pär Gabrielsson - simning
2005 Gunnar Fornander - simning
2004 Anne Forsell - simning
2003 Pär Gabrielsson - simning
2002 Martina Aronsson - simning
2001 Anne Forsell – simning
 
Årets simidrottstränare (ungdom/junior)
2015 Sverker Maltesjö
2014 Karl Johan Gårdström
 
Årets funktionär
2015 Eric Persson
2014 Mickey Missler
2013 Titti Höjdén - simning
2012 Thomas Röhss - konstsim
2011 Marianne Hörding - simning
2010 Hans Lundén - vattenpolo
2009 Bertil Ek - simning
2008 Lars Skåål - vattenpolo
2007 Matz Lindberg - simhopp
2006 Alf Larsson - open water
2005 Lars Hilding - simning
2004 Jan Karlsson - simning




Läs mer om Årets lista här - klick